Laparoskopinė herniorafija yra minimaliai invazinė chirurginė procedūra, skirta išvaržai taisyti per pilvą, naudojant ploną, lanksčią vamzdį su šviesos kamera, kad būtų galima grąžinti iškilusius žarnynus ar vidaus organus į jų pradinę padėtį. Ši procedūra gydoma išvaržos, kurios atsiranda, kai žarnos ar vidaus organai pilvo srityje juda iš savo pradinės vietos per pilvo sieną dėl įgimtų silpnų pilvo raumenų, padidėjusio intraabdominalinio slėgio ar degeneracinių ir laisvų fascijų su amžiumi, sukeldamos pilvo skausmą, pūtimą ir apčiuopiamą guzą toje srityje, kur išvarža iškyla per pilvo sieną. Jei ji nebus gydoma, gali kilti pavojingų komplikacijų, tokių kaip užspaustos žarnos. Laparoskopinė herniorafija nuolat gydo išvaržas, atlikdama raktų angos pjūvį, su minimaliais chirurginiais skausmais, trumpomis ligoninėmis buvimo trukmėmis ir greitu sugrįžimu į kasdienes veiklas.
Kodėl pasirinkti laparoskopinę herniorafiją?
Standartinis atviras išvaržos taisymas paprastai apima 3-10 cm pjūvį, priklausomai nuo išvaržos vietos ir tipo. Tai padidina kraujo netekimo, audinių pažeidimo, randų, pjūvio skausmo, komplikacijų ir ilgesnio atsigavimo laiko ligoninėje bei namuose riziką. Laparoskopinė herniorafija naudoja minimaliai invazinę chirurgiją, kuri pasitelkia mažus pjūvius, kad būtų galima įterpti laparoskopą su HD kamera, prijungta prie pluoštinės optikos šviesos, susijusios su realaus laiko išoriniu monitoriumi, kad būtų atlikta išvaržos operacija pilvo viduje. Tai lemia mažesnį pjūvį, mažesnį kraujo netekimą, mažesnius audinių pažeidimus, mažesnį skausmą, mažesnę komplikacijų riziką, trumpesnius randus, trumpą ligoninės buvimą – tik 1-2 dienas, ir pacientas gali sugrįžti prie savo įprastų veiklų per 1-2 savaites.
Kokie yra išvaržų simptomai?
Simptomai skiriasi priklausomai nuo išvaržos tipo, kaip nurodyta toliau:
- Inguinalinė išvarža: pasireiškia guzu kirkšnies srityje, kuris iškyla kosint, čiaudint ar kilnojant sunkius daiktus. Gali sukelti skausmą arba ne.
- Epigastrinė išvarža: akivaizdus guzas pilvo viduryje virš bambos, gali būti vienas ar daugiau guzių.
- Umbilikalinė išvarža: guzas bambos srityje, kurio dydis 1-5 cm. Jis labiau matomas verkiant ar kosint ir paprastai sumažėja, kai gulima ant nugaros.
- Hiatalinė išvarža: rėmuo, krūtinės skausmas, rūgšties refliuksas, rijimo sunkumai, dusulys sėdint ar gulint.
- Femoralinė išvarža: iškilimas viršutinėje vidinėje šlaunies dalyje, šiek tiek žemiau kirkšnies raukšlės. Diskomfortas ar skausmas kilnojant sunkius daiktus arba stengiantis tuštintis.
- Spigeliana išvarža: apčiuopiamas guzas kairėje arba dešinėje apatinėje pilvo raumenų dalyje, su spaudimu pilvo srityje.
- Incizinė išvarža: apčiuopiamas guzas chirurginės žaizdos vietoje, kuris labiau matomas stovint ar sėdint; guzas gali sukelti skausmą arba ne.
- Obturatorinė išvarža: ūminis žarnyno obstrukcija, kuris atsiranda ir praeina, apčiuopiamas guzas apatinėje pilvo dalyje, skausmas vidinėje šlaunies dalyje, kai koja yra tempiama atgal arba plečiama į šoną.
Kokie yra išvaržų rizikos veiksniai?
- Neįprastas vaisiaus vystymasis motinos įsčiose.
- Amžiaus sukeltas pilvo sienos raumenų silpnėjimas ir laisvumas.
- Avarijos, kurios silpnina arba pažeidžia pilvo sienos raumenis.
- Po pilvo operacijos audinių praradimas elastingumo.
- Nėštumo sukeltas pilvo raumenų silpnėjimas ir padidėjęs pilvo slėgis.
- Padidėjęs pilvo slėgis dėl įpročio kilnoti sunkius daiktus, stengiantis tuštintis arba dažnai šlapinantis.
- Chirurginis kosulys, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, emfizema, lėtinis vidurių užkietėjimas, ascitas, gerybinė prostatos hiperplazija, nutukimas arba antsvoris.
Koks yra diagnozės procesas prieš laparoskopinę herniorafiją?
Gydytojas diagnozuos išvaržą, klausdami apie guzo vietą, ar yra skausmas ar simptomai, ir ar guzas labiau matomas kosint, čiaudint, gulint, stovint, lenkiantis ar sėdint. Taip pat bus atsižvelgiama į medicinos istoriją, avarijų istoriją, ankstesnių operacijų istoriją ar išvaržų istoriją šeimoje, ir atliekamas fizinis bei radiologinis tyrimas, kaip nurodyta toliau:
- Fizinis tyrimas: gydytojas apžiūrės guzo vietą, įskaitant pilvą, bambą, gaktos sritį, kirkšnį ar vidinę šlaunį, ir atliks testus, pavyzdžiui, paprašys paciento stovėti, gulėti, sėdėti ir kosėti, kad surastų išvaržos guzą, kuris gali būti nematomas iš išorės.
- KT tyrimai: tikrinama dėl vidinių organų anomalijų nuo stemplės, diafragmos, viršutinės pilvo, apatinės pilvo, pilvo, dubens ir kirkšnies, siekiant nustatyti išvaržos tipą ir vietą.
Koks yra laparoskopinės herniorafijos procesas?
Laparoskopinė herniorafija MedPark ligoninėje atliekama naudojant aukščiausią chirurgijos standartą, taikant minimaliai invazinį pjūvį (MIS) tiek visiškos ekstraperitoninės (TEP) metodikos, tiek transabdominalinės preperitoninės (TAPP) metodikos, prioritetą teikiant saugumui ir gydymo sėkmei, kaip nurodyta toliau:
Priešoperacinė laparoskopinė herniorafija
- Nutraukti antikoaguliantų, tokių kaip aspirinas, ibuprofenas ar Plavix, vartojimą mažiausiai 7 dienas.
- Pacientai, turintys alergijos istoriją bet kokiam vaistui, turi iš anksto pranešti gydytojui.
- Nutraukti gėrimą, valgymą ir rūkymą mažiausiai 6 valandas prieš operaciją.
Operacinė laparoskopinė herniorafija
- Anesteziologas suteikia bendrąją anesteziją, kad pacientas būtų be sąmonės. Chirurgas atlieka 3 raktų angos pjūvius pilvo sienoje: vieną 1 cm pjūvį bambos srityje, kad būtų galima įterpti laparoskopą, ir du 0,5 cm pjūvius chirurginiams instrumentams įterpti.
- Chirurgas įterpia specializuotą trokarą per bambos pjūvį, įterpia laparoskopą ir pripučia preperitoninį distencinį balioną, kad sukurtų erdvę tarp pilvo sienos raumenų ir peritoninės. Chirurgas pašalina trokarą ir įdeda kitą trokarą laparoskopui įterpti ir CO2 insufliacijai, kad išplėstų sukurtą preperitoninę erdvę. Tada chirurgas įterpia chirurginius instrumentus per apatinės pilvo dalies angas į šią erdvę, kad identifikuotų išvaržos maišelį spermatozoidiniame kanale.
- Chirurgas atlaisvina riebalų audinį aplink išvaržos maišelį, suriša ir padalina maišelio pagrindą, o surištą maišelio kamštį grąžina į pilvą.
- Chirurgas uždeda sintetinius tinklus, kad padengtų ir užfiksuotų fascijos defektą bei vietą, kur išvaržos maišelis yra vėl perkeliamas į pilvą, su keliais metaliniais kabliais.
- Chirurgas apžiūri operacijos vietą, kad įsitikintų, jog viskas tvarkinga, prieš lėtai pašalindamas laparoskopą ir chirurginius instrumentus bei užsiuvant chirurginius pjūvius. Paprastai laparoskopinė herniorafija trunka apie 30 minučių.
Pooperacinė laparoskopinė herniorafija
- Gydytojas atidžiai stebės simptomus ir gyvybinius požymius. Jei komplikacijų nėra, pacientai gali grįžti namo. Jei gydymas komplikuotas, gydytojas gali svarstyti paciento priėmimą į ligoninę 1-2 naktims, kad stebėtų simptomus ir palaikytų normalų gyvybinių požymių lygį.
- Pacientams rekomenduojama apsiversti ant šono, stovėti, sėdėti, gulėti ir vaikščioti, kad paskatintų žarnyno peristaltiką ir bendrą judrumą.
- Grįžus namo, rekomenduojama ilsėtis mažiausiai 8-10 valandų ir nuolat vartoti skausmą malšinančius vaistus, kaip nurodė gydytojas, kad būtų išvengta komplikacijų.
- Reikėtų vengti sunkių daiktų kilnojimo ir stangrinimosi šlapinantis ir tuštinantis mažiausiai 2 mėnesius. Reikėtų vengti sporto mažiausiai 4 savaites.
Koks yra atsigavimo laikas po laparoskopinės herniorafijos?
Laparoskopinė herniorafija reikalauja maždaug 1-2 savaičių namų atsigavimo. Pacientai gali grįžti į darbą, lengvas veiklas ir visišką fizinį aktyvumą po 4 savaičių po operacijos.
Kokios yra hernioplastikos rizikos ar komplikacijos?
Hernioplastikos rizikos ar komplikacijos apima kraujavimą operacijos vietoje, kraujo krešulius, arterijų, žarnų, skrandžio ar spermatozoidinio kanalo pažeidimus, šlapinimosi sunkumus, skausmą operacijos vietoje, kapšelio patinimą, operacijos žaizdos infekcijas, sintetinio tinklo plyšimą arba išvaržos pasikartojimą. Vis dėlto šių komplikacijų dažnis yra mažas, o simptomams atsiradus, gydytojas nedelsdamas pradės gydymą.
Kokie yra laparoskopinės herniorafijos privalumai?
Laparoskopinė herniorafija turi įvairių privalumų:
- Minimaliai invazinė, mažiau skausmo, greitas atsigavimas.
- Žaizdos greitai gyja, trumpesni randai.
- Mažesnis kraujo netekimas, mažesni audinių pažeidimai.
- Maža komplikacijų rizika, labai mažas infekcijos pavojus.
- Operacija trunka tik 30 minučių.
- Ambulatorinė procedūra, nereikia nakvoti ligoninėje (išskyrus tuos, kurie reikalauja sudėtingo gydymo).
- Atsigavimo laikotarpis namuose trunka tik 1-2 savaites, kasdienes veiklas galima greitai tęsti.
- Mažina komplikacijų riziką vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems gretutinių ligų ir pažeidžiamoms grupėms.
Koks yra laparoskopinės herniorafijos sėkmės rodiklis?
Remiantis apklausa tų, kurie turėjo laparoskopinę herniorafiją pirmaujančioje ligoninėje ar medicinos centre su kvalifikuotų specialistų komanda, išvaržų pasikartojimo rodiklis buvo tik 1%, todėl tai yra labai efektyvi chirurginė technika, ypač palyginti su atviru išvaržos taisymu, kurio pasikartojimo rodiklis yra 5,4%.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.