Makšties kandidozė

Makšties kandidozė

Baltos sūrios išskyros, niežulys ir deginimas tarpvietėje – beveik visos planetos moterys bent kartą patiria pienligės simptomus. Daugeliu atvejų liga nėra pavojinga, tačiau gydymą turi parinkti gydytojas.

Makšties kandidozės priežastys

Makšties kandidozė (kandidozinis vaginitas, pienligė) yra makšties gleivinės uždegimas, kurį sukelia grybelinė infekcija (Candida). Paprastai Candida grybai nedideliais kiekiais gyvena ant gleivinių – burnoje, gerklėje, žarnyne ir makštyje – ir nesukelia žmogui diskomforto. Makštyje jų aktyvų augimą stabdo laktobacilos. Laktobacilos gamina pieno rūgštį ir sukuria aplinką, netinkamą aktyviam grybų, bakterijų ir virusų augimui. Bet jei sutrinka mikroflora, vietinis imunitetas susilpnėja ir patogenai pradeda aktyviai daugintis, sukeldami uždegimą.

Makšties kandidozė yra labai dažna liga, per savo gyvenimą ja patiria mažiausiai 75% moterų.

Kodėl išsivysto makšties kandidozė?

Moterų kandidozė vystosi sumažėjus vietiniam makšties imunitetui. Veiksniai, skatinantys Candida genties grybų dauginimąsi:

  • hormoniniai pokyčiai – brendimas, nėštumas, menopauzė ar gydymas hormoniniais vaistais;
  • gydymas stipriais vaistais (antibiotikais, chemoterapija);
  • sumažėjęs bendras imunitetas dėl infekcinių ligų ar kitų veiksnių;
  • imunodeficito būklės;
  • kai kurios lėtinės ligos, tokios kaip diabetas ar skydliaukės patologija;
  • makšties gleivinės mikrotrauma (dėvi aptemptus apatinius, neatsargus lytinis aktas);
  • žarnyno disfunkcija;
  • alerginės reakcijos.

Grybai gerai laikosi šiltoje, drėgnoje aplinkoje, pavyzdžiui, ant prakaituotos odos. Sandariai prigludę apatiniai, pagaminti iš medžiagų, kurios nepraleidžia oro ir neleidžia odai kvėpuoti, prisideda prie lytinių organų kandidozės vystymosi. Higieniniai įklotai taip pat sukuria palankią aplinką grybelinėms infekcijoms vystytis. Candida grybai klesti ląstelėse, kuriose gausu glikogeno. Glikogenas yra polisacharidas, sudarytas iš gliukozės likučių. Makštyje jo yra pakankamai, nes gamina pieno rūgštį, kuri stabdo patogenų augimą. Manoma, kad jei racione yra daug cukraus, tai taip pat prisideda prie patogios aplinkos susidarymo Candida genties grybams. Liga nėra perduodama lytiniu keliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI