Cukrinis diabetas yra liga, kurią sukelia anglų apykaitos sutrikimai. Tai lemia, kad kraujyje daugiau gliukozės. Yra du tipai: I ir II.
I tipo simptomai atsiranda palaipsniui. Jie gali būti didelis troškulys, burnos džiūvimas, dažnas šlapinimasis ir svorio kritimas. II tipo požymiai, kaip galūnių dilgčiojimas, nutirpimas, grybelinės infekcijos ar impotencija, dažniau nepastebimi.
Rizikos veiksniai, kaip giminystė su liga sergančiais, nėštumas, gestacinis diabetas. Padidėjęs HbA1C kiekis kraujyje taip pat rodo riziką.
Kas yra hiperglikemija ir kaip ji pasireiškia
Hiperglikemija yra padidėjęs cukraus kraujyje. Norma – 3,33–5,55 mmol/l. Jei šis kiekas viršina, tai rodo hiperglikemiją.
Normalus cukraus kiekis kraujyje
Gliukozės kiekis kraujyje svyruoja. Tai priklauso nuo valgymo arba alkančio. Norma – nuo 70 iki 140 mg/dl (3,9-7,8 mmol/l).
Po valgymo šis kiekis gali paswyriti iki 180 mg/dl (10 mmol/l). Tačiau tai visiškai normalu.
Hiperglikemijos priežastys
- Insulino stoka (1 tipo cukrinis diabetas)
- Ląstelių atsparumas insulinui (2 tipo cukrinis diabetas)
- Padidėjęs gliukozės koncentracijos padidėjimas gliukozės koncentracijos padidėjimas
- Stresą sukeliantys veiksniai
- Mažas fizinis aktyvumas
- Nėštumas (gestacinis diabetas)
Ilgaamžė cukraus kiekis kraujyje hiperglikemija gali sukelti sunkias komplikacijas. Tarp jų – širdies ligos, nervų pažeidimai ar regos praradimas. Svarbu kontroliuoti gliukozės lygį ir laiku pradėti tinkamą gydymą.
Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje simptomai
Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, vadinamas hiperglikemija, gali sukelti įvairius simptomus. Dažni diabeto požymiai ir cukraligės simptomai apima:
- Troškulį
- Burnos sausėjimą
- Dažną šlapinimąsi
- Svorio mažėjimą
- Bendrą silpnumą
- Odos ir gleivinių sausėjimą
- Odos ir genitalijų niežulį
Kiti galimi simptomai yra nuovargis, regėjimo sutrikimai, lėtas žaizdų gijimas, dažnos infekcijos ir virškinimo sistemos sutrikimai.
Hiperglikemija, jei nepastebima ir nekovojama su ja laiku, gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Tai gali būti širdies ligos, insultas, nervų pažeidimai, kojų ir pėdų komplikacijos, akių ligos ir net aklumas. Todėl labai svarbu atpažinti pirmuosius padidėjusio cukraus kiekio simptomus ir kreiptis į gydytoją.
Dažno šlapinimosi ir troškulio ryšys su hiperglikemija
Padidėjęs cukraus kraujyje, vadinamas hiperglikemija, poveikis gali būti didelis. Jis įtaiso dažnai šlapinimosi ir nuolatinio troškuliui. Kai cukraus kiekas viršija normą, inkstai bandys pašalinti per šlapimą.
Dehidratacijos pavojus
Padidėjęs šlapinimasis gali sukelti dehidrataciją. Kūnas netenka būtino kiekio skysčių. Sergantieji diabetu dažnai jaučiasi nuolatinį troškulį.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei šlapinimasis ir troškulys trunka ilgiau nei kelias dienas, pasiklauskite gydytojo. Tai gali būti hiperglikemijos ženklai. Laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą, galima išvengti sunkių komplikacijų.
Nuolatinio nuovargio ir silpnumo priežastys
Hiperglikemija, arba padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, gali būti pagrindinis nuolatinio nuovargio ir silpnumo priežastis. Kai organizmas negali tinkamai panaudoti gliukozės energijai, žmonės jaučiasi apsnūdę ir išsekę, net ir po normalaus miego.
Statistikos duomenimis, vitamino B12 trūkumas gali sukelti nuolatinį nuovargį. Jis pasireiškia anemija, susilpnėjusia imunine sistema, atminties sutrikimais ir dirglumu. Taip pat vitamino D trūkumas gali paveikti skeleto būklę ir sukelti raumenų silpnumą.
- Netinkama skydliaukės veikla gali lemti svorio pokyčius, odos būklės pasikeitimus ir kitas sveikatos problemas.
- Depresijos simptomai, tokie kaip nuolatinis nuovargis, reikalauja reguliarių vizitų pas specialistus ir aktyvaus fizinio aktyvumo.
- Žarnyno problemos, susijusios su glitimo turinčių kultūrų virškinimo sunkumais, taip pat gali rodyti nuovargį ir kitus negalavimus.
Maždaug 70 procentų moterų prieš širdies smūgį jaučia bendrą silpnumą ir pastovų nuovargį. Diabetas, pasireiškiantis padidėjusiu troškuliu, silpnumo priepuoliais, svorio kritimu ir padažnėjusiu šlapinimusi, taip pat yra viena iš nuovargio priežasčių.
Suaugusieji, kurie miega daugiau nei 11 valandų per naktį, gali jausti pernelyg didelį mieguistumą dieną. Per mažas alkoholio vartojimas ar reguliarus fizinio aktyvumo stoka gali būti susiję su silpnumo priežastimis. Dažnas depresijos simptomas yra lėtinis nuovargis, o per ilgas badas gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir sukelti nuovargį.
Regėjimo sutrikimai dėl padidėjusio cukraus kiekio
Didelis cukraus kiekas kraujyje gali sukelti regėjimo problemų. Gliukozės per daug gali išpūsti akies lęšiuką. Tai pailgina akis ir sukelia neryškų regėjimą.
Ilgainiui, tokių pokyčių dėl gali atsirasti akių problemas. Tai gali būti diabetinė retinopatija, kataraktas ar glaukomas.
Geltonosios dėmės pokyčiai
Aukštas cukraus kiekas kraujyje pažeidžia geltonosios dėmės sritį. Ši sritis yra esminė aiškiai matyti. Dėl to matymas gali būti neryškus.
Laikini ir ilgalaikiai regėjimo pakitimai
Didelis cukraus kiekas kraujyje sukelti gali laikinius ir ilgalaikius regėjimo sutrikimus. Trumpalaikiai problemos, kaip neryškus matymas, gali atsirasti ir išnykti. Tačiau ilgalaikiai sutrikimai, kaip diabetinė retinopatija, gali blogėti, jei cukraus kiekas nėra kontroluojamas.
Odos pokyčiai ir niežėjimas
Hiperglikemija, arba padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, gali sukelti įvairių odos problemų. Vienas iš dažnų simptomų yra odos sausumas ir niežėjimas, ypač čiurnų ir blauzdų srityje. Kitas dažnas reiškinys – tamsios dėmės ant odos, kurios gali pasireikšti pažastyse, kirkšnyse ir ant kaklo. Šios dėmės ne tik gali niežėti, bet ir skleidžia nemalonų kvapą.
Be to, cukrinio diabeto turintys žmonės dažniau patiria lėtesnį žaizdų gijimą ir padidėjusį polinkį į odos infekcijas. Visa tai gali būti susiję su pablogėjusia kraujotaka ir susilpnėjusia imunine sistema, kurias lemia padidėjęs cukraus kiekis kraujyje.
- Odos sausumas ir niežėjimas, ypač čiurnų ir blauzdų srityje
- Tamsios dėmės ant odos, dažniausiai pažastyse, kirkšnyse ir ant kaklo
- Lėtesnis žaizdų gijimas
- Padidėjęs polinkis į odos infekcijas
Norint sumažinti odos problemas ir niežėjimą, svarbu gerai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kitos priemonės – vengti karštų vonių, po higienos procedūrų tepti odą drėkinančiais losjonais ir, jei simptomai nepraeina, kreiptis į gydytoją.
Lėtas žaizdų gijimas ir infekcijos
Cukraus kiekis kraujyje gali lėtinti žaizdų gijimą. Tai susiję su kraujotakos sutrikimais ir imuninės sistemos pakitimais.
Kraujotakos sutrikimai
Aukštas gliukozės lygis pažeidžia kraujagysles. Kraujo tiekimas į pažeistas vietas sumažėja. Tai lėtina žaizdų žaizdų gijimą ir padidina komplikacijų riziką.
Imuninės sistemos pakitimai
Infekcijos tampa dažnesnės dėl hiperglikemijos. Silpninantis imuninės sistema sunkiai kovos su bakterijomis ir virusais.
Žmonėms su cukriniu diabetu svarbu palaikyti normalų cukraus kiekį. Tai padeda išvengti žaizdų gijimo problemų ir sumažinti infekcijų riziką.
Virškinimo sistemos sutrikimai
Didelis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti virškinimo problemų. Šių problemų simptomai yra pilvo pūtimas, skausmas, pykinimas ir vėmimas. Aukštas cukraus kiekis gali pažeisti nervus, kurie valdo virškinimą.
Maisto stagnacija skrandyje ir žarnyne yra dažnas problemas. Jis atsiranda dėl didelio cukraus kiečių. Šis problemas gali sukelti pilvo pūtimo ir virškinimo problemų simptomus.
Nemalonumas reikia neignoravimo. Laiku kreiptis į gydytoją yra svarbu. Jis gali ištirti virškinimo sistemos būklę ir pasiūlyti gydymą.
Gerai valgydama ir kontroliuodama hiperglikemijos, galima sumažinti virškinimo problemų. Sveika gyvensena padeda išvengti daugelio problemų.