Galimos dešinės pusės pilvo skausmo priežastys

Galimos dešinės pusės pilvo skausmo priežastys

Skausmas dešinėje pilvo pusėje – tarp krūtinės ir kirkšnies srities – yra gana dažnas ir dažniausiai nereiškia rimtų sveikatos problemų. Skausmas gali būti sukeliamas dėl dujų susikaupimo ar virškinimo sutrikimų, kurie paprastai praeina per kelias dienas. Tačiau, jei skausmas yra stiprus ar ilgai trunkantis, tai gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas. Tarp rimtesnių problemų, kurios gali sukelti skausmą dešinėje pilvo pusėje, yra apendicitas, tulžies akmenys ir uždegiminė žarnyno liga (UŽL). Svarbu suprasti galimas dešinės pusės pilvo skausmo priežastis, kad galėtumėte atpažinti, kada šis skausmas gali būti rimtas ir kaip jį gydyti.

Kokie organai yra jūsų dešinėje pusėje?

Norint suprasti, kas sukelia dešinės pusės pilvo skausmą, svarbu žinoti, kokios kūno dalys yra šioje srityje. Štai pagrindiniai organai, esantys dešinėje pusėje:

  • Kepenys: Esantys tiesiai po šonkauliais, kepenys padeda virškinti ir filtruoti kraują.
  • Tulžies pūslė: Po kepenimis esanti maža, kriaušės formos organas saugo tulžį, būtiną virškinimui.
  • Kasa: Svarbi virškinimui ir kraujo cukraus reguliavimui, kasa driekiasi per pilvą po kepenimis.
  • Dvylikapirštė žarna: Tai žarnyno dalis, jungianti skrandį. Ji padeda virškinimui maišant maistą su tulžimi ir virškinimo sultimis.
  • Dešinysis inkstas: Esantis po diafragma už kepenų, kartu su kairiuoju inkstu padeda filtruoti kraują nuo atliekų ir perteklinio skysčio, gamindamas šlapimą.
  • Storosios žarnos kylančioji dalis: Dalis storosios žarnos, kylanti nuo cekumo (maišelio, kur susijungia plonoji ir storoji žarnos) prieš lenkdama į kairę per pilvą.
  • Priedėlis: Prijungtas prie storosios žarnos, priedėlis yra maža, plona vamzdelio forma. Jo funkcija organizme nėra visiškai aiški.
  • Dešinysis kiaušidė: Moterų reprodukcinės sistemos dalis, esanti šalia gimdos. Kiaušidės gamina ir saugo kiaušinius.
  • Dešinysis kiaušintakis: Kiaušintakių pora moterų reprodukcinėje sistemoje, esanti abiejose gimdos pusėse. Per juos kiaušiniai keliauja iš kiaušidės į gimdą.

Dažniausios dešinės pusės pilvo skausmo priežastys

Dešinės pusės pilvo skausmas atsiranda, kai organų nervai siunčia skausmo signalus į smegenis. Daugybė sąlygų – nuo nežymių virškinimo problemų iki rimtų ligų – gali sukelti šį skausmą.

  • Dujos: Paprasta ir dažnai nekenksminga dešinės pusės pilvo skausmo priežastis yra žarnyno dujų kaupimasis. Pilvo pūtimas ar pilnumo jausmas, kai pilvas išsipučia, yra tarp simptomų. Dujos atsiranda dėl įvairių priežasčių, įskaitant greitą valgymą, kramtymą, gėrimą su angliavandeniais, nepakankamai virškintų angliavandenių skilimą žarnyne, laktozės netoleravimą, virškinamojo trakto sutrikimus, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromą (DŽS), bakterijų perteklių žarnyne, vidurių užkietėjimą, celiakiją – imuninę reakciją į valgomą gliuteną, žarnyno obstrukciją dėl kolorektalinio vėžio ar kitų sąlygų, gastroezofaginę refliuksinę ligą (GERL).
  • Virškinimas: Kitas dešinės pusės pilvo skausmo šaltinis yra virškinimas, klinikai vadinamas dispepsija. Tai simptomų grupė, kuri atsiranda po valgio. Kartu su skausmu, virškinimas gali sukelti deginimą krūtinėje, pilnumo jausmą valgant ar nemalonų pojūtį po valgio, raugėjimą, dujas ir pykinimą. Virškinimas paprastai nėra rimta būklė, nors tam tikros ligos gali jį sukelti. Virškinimas gali atsirasti dėl per didelio alkoholio, kavos ar gazuotų gėrimų vartojimo, per greito valgymo, per daug aštrių, riebių ar riebalotų maisto produktų vartojimo, per daug rūgščių turinčių produktų, pavyzdžiui, pomidorų ir citrinų, vartojimo, streso patyrimo, rūkymo, tam tikrų antibiotikų ar nesteroidinių uždegimą malšinančių vaistų (NSAID), pvz., Motrin (ibuprofenas), vartojimo, sąlygų, veikiančių virškinamąjį traktą, pvz., gastritas ar rėmuo, buvimą.
  • Apendicitas: Apendicitas yra priedėlio uždegimas, kuris gali sukelti virškinimo trakto užsikimšimus. Vienas iš pirmųjų apendicito požymių yra skausmas pilve, ypač aplink bambą, kuris su laiku tampa aštresnis. Skausmas tada paprastai persikelia į dešinę pilvo pusę, ir atsiranda kitų simptomų, pvz., pykinimas, apetito stoka, vėmimas, karščiavimas.
  • Inkstų infekcija: Taip pat žinoma kaip pielonefritas, inkstų infekcija yra šlapimo takų infekcijos (STI) rūšis, kuri plinta nuo šlapimo pūslės iki inkstų. Inkstų infekcijos ir kitos STI gali būti sukeliamos bakterijų. Be dešinės pusės pilvo skausmo, inkstų infekcijos simptomai apima šaltkrėtį, karščiavimą ir skausmingą šlapinimąsi.
  • Inkstų akmenys: Inkstų akmenys, arba nefrolitiazė, atsiranda, kai inkstuose susidaro kietos, kristalizuotos medžiagos. Kartais akmenys iš organizmo išsiskiria be incidentų. Tačiau, jei akmenys užkemša šlapimo takus ir dėl to šlapimą, gali atsirasti nugaros ar šonų skausmas. Skausmas gali būti trumpalaikis ar ilgalaikis ir gali ateiti bangomis.
  • Tulžies akmenys: Tulžies akmuo yra kietos medžiagos susidarymas jūsų tulžies pūslėje. Ši būklė gali būti besimptomė. Tačiau, jei tulžies akmenys užkemša tulžies pūslės tulžies takus, tai gali sukelti tulžies pūslės priepuolį. Kartais vadinamas tulžies kolika, tulžies pūslės priepuolis gali sukelti viršutinės dešinės pilvo pusės skausmą. Skausmas gali trukti kelias valandas ir paprastai atsiranda po valgio ar vakare. Pykinimas, vėmimas, karščiavimas, šaltkrėtis, geltonligė (odos ir akių pageltimas), šviesios spalvos išmatos ir tamsiai rudas šlapimas yra papildomi simptomai, kuriuos galite patirti.

dešinės pusės skausmas

Išvarža yra maišelis, kuris gali susidaryti, kai organai prasiskverbia pro silpnas sritis ar skyles audiniuose ar sienose. Išvaržos gali atsirasti įvairiose kūno vietose, įskaitant pilvą. Išvarža gali būti skausmo šaltinis, taip pat sukelia šiuos simptomus:

  • Išsipūtimas ar patinimas pilve
  • Skausmo pablogėjimas keliant svorius, kosint, juokiantis ar įsitempus
  • Vidurių užkietėjimas
  • Pilnatvės jausmas

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)

Pilvo skausmas gali būti vienas iš DŽS požymių. Kadangi DŽS yra simptomų grupė, jūs taip pat galite patirti pykinimą, pokyčius žarnyno judėjime, viduriavimą ir vidurių užkietėjimą. DŽS skausmas dažnai siejamas su žarnyno judėjimu ir jo pokyčiais.

Uždegiminė žarnyno liga (UŽL)

Apimanti dvi būkles – Krono ligą ir opinį kolitą – UŽL sukelia uždegimą virškinimo trakte. Kai paveikiamas plonasis žarnynas ar storasis žarnynas, gali kilti dešinės pusės pilvo skausmas. Kitos galimos simptomai yra pykinimas, mėšlungis, kraujingos išmatos, svorio kritimas ir nuovargis.

Menstruaciniai spazmai

Žmonės, patiriantys menstruacijas, gali jausti pulsavimo skausmą apatinėje pilvo dalyje dienomis prieš menstruacijas ir jų metu. Spazmai sukeliami gimdos raumenų susitraukimo ir atsipalaidavimo. Šie raumenys susitraukia, jei gimda gamina per daug cheminių medžiagų, vadinamų prostaglandinais.

Ovuliacija

Tarp moterų, turinčių menstruacinį ciklą, 20% gali patirti skausmą vienoje apatinės pilvo pusės pusėje ovuliacijos metu. Skausmą galite jausti kairėje ar dešinėje pusėje. Pusė, kurioje jaučiamas skausmas, gali keistis iš mėnesio į mėnesį arba išlikti toje pačioje pusėje. Šis skausmas žinomas kaip vidurio ciklo skausmas. Ovuliacijos metu, viduryje menstruacinio ciklo, vienas iš kiaušidžių išskiria kiaušinį. Aštrų, spazminį skausmą galite jausti prieš ovuliaciją, kai kiaušinio folikulas, augantis ant kiaušidės paviršiaus, jį tempia. Arba skausmą galite jausti ovuliacijos metu, kai iš plyšusio kiaušinio folikulo išsiliejęs skystis ar kraujas dirgina pilvo pamušalą.

Endometriozė

Endometriozė yra būklė, kai neįprastai auga audiniai už gimdos ribų. Žmonės, sergantys endometrioze, yra 13 kartų labiau linkę patirti pilvo skausmą nei tie, kurie neturi šios būklės. Be lėtinio pilvo skausmo, endometriozė gali sukelti pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą, labai skausmingas menstruacijas ir nevaisingumą.

Kiaušidžių cistos

Kiaušidžių cistos yra skysčiu užpildyti maišeliai, susidariantys kiaušidėse. Paprastai jos nesukelia jokių simptomų. Jei jos sukelia simptomus, gali pasireikšti nuobodus skausmas apatinėje pilvo dalyje cistos pusėje. Skausmas gali būti aštrus ar nuobodus ir gali pasireikšti periodiškai. Staigus, aštrus skausmas gali pasireikšti, jei cista plyšta. Skausmą taip pat gali sukelti cistos svoris, dėl kurio kiaušidė gali pasukti.

Ektopinė nėštumo

Ektopinis nėštumas atsiranda, kai apvaisintas kiaušinis įsiterpia ne gimdoje, o paprastai kiaušintakyje. Simptomai gali apimti neįprastą makšties kraujavimą ir vienpusį dubens spazmą. Jei sritis aplink plyšimą kraujuoja, galite patirti stiprų, staigų, aštrų skausmą apatinėje pilvo dalyje.

Šaltiniai:

  1. MedlinePlus. Abdominal pain.
  2. American College of Gastroenterology. Abdominal pain: overview.
  3. Wade CI, Streitz MJ. Anatomy, abdomen and pelvis: abdomen. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023.
  4. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Symptoms and causes of gas in the digestive tract.
  5. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Symptoms and causes of indigestion.
  6. MedlinePlus. Appendicitis.
  7. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Kidney infection (pyelonephritis).
  8. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Symptoms & causes of kidney stones.
  9. MedlinePlus. Kidney stones.
  10. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Symptoms and causes of gallstones.
  11. MedlinePlus. Hernia.
  12. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Definition and facts for irritable bowel syndrome.
  13. Centers for Disease Control and Prevention. What is inflammatory bowel disease?.
  14. MedlinePlus. Period pain.
  15. MedlinePlus. Mittelschmerz.
  16. Maddern J, Grundy L, Castro J, Brierley SM. Pain in endometriosis. Front Cell Neurosci. 2020;14:590823. doi:10.3389/fncel.2020.590823
  17. Ek M, Roth B, Ekström P, Valentin L, Bengtsson M, Ohlsson B. Gastrointestinal symptoms among endometriosis patients-A case-cohort study. BMC Womens Health. 2015;15:59. doi:10.1186/s12905-015-0213-2
  18. Office on Women’s Health. Ovarian cysts.
  19. MedlinePlus. Ectopic pregnancy.
  20. Centers for Disease Control and Prevention. Pelvic inflammatory disease (PID) – CDC basic fact sheet.
  21. Guile SL, Mathai JK. Ovarian torsion. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023.
  22. Schick MA, Sternard BT. Testicular torsion. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023.
  23. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Treatment of indigestion.
  24. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Treatment for gallstones.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *