Šlaunies raumenų patempimas yra trauma, paveikianti raumenis šlaunies srityje. Ši būklė dažnai pasitaiko sportininkams. Ji įvyksta, kai šlaunies raumenys yra ištempiami virš savo ribų, dėl ko įvyksta raumenų skaidulų plyšimai. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą arba paprašyti atlikti tyrimus, tokius kaip ultragarsas, rentgeno nuotraukos ar MRT, kad diagnozuotų šlaunies raumenų patempimą.
Ką reiškia šlaunies raumenų patempimas?
Šlaunies raumenų patempimas yra trauma, paveikianti raumenis šlaunies srityje. Ši būklė dažnai pasitaiko sportininkams. Ji įvyksta, kai šlaunies raumenys yra ištempiami virš savo ribų, dėl ko įvyksta raumenų skaidulų plyšimai. Šie raumenys priklauso trims grupėms – apatinės pilvo, iliopsoas ir adduktorių raumenų grupėms. Jie atsakingi už apatinės pilvo dalies ir šlaunų sujungimą. Svarbu žinoti bendrą traumų mechanizmą, kad būtų galima suprasti, kaip įvyksta šlaunies raumenų patempimas. Raumenys sudaryti iš daugybės raumenų skaidulų. Judant raumenys ilgėja ir suspaudžiami. Sveiki raumenys turi daug lankstumo. Tačiau, pervargus raumenis, jie išsitampo virš savo ribų, kas lemia raumenų plyšimą. Šlaunies raumenų patempimai gali būti klasifikuojami į tris laipsnius, atsižvelgiant į jų sunkumą. Pirmo laipsnio šlaunies raumenų patempimai yra lengvi. Antro laipsnio patempimai yra vidutiniai. Trečio laipsnio patempimai yra sunkūs.
Kokios yra šlaunies raumenų patempimų priežastys?
Kaip minėta, šlaunies raumenų patempimai atsiranda, kai raumenys yra ištempiami virš savo ribų, dėl ko įvyksta plyšimas ar pažeidimas. Pernelyg didelis šlaunies raumenų ištempimas gali būti sukeltas sporto traumų, tiesioginių smūgių į šlaunį arba pasikartojančių traumų. Žaidžiant ledo ritulį, futbolą, krepšinį ar kitus sportus taip pat padidėja šlaunies raumenų patempimų rizika.
Kokie yra šlaunies raumenų patempimo simptomai?
Šlaunies raumenų patempimas pasireiškia aštriu skausmu šlaunies srityje, kuris gali sustiprėti atliekant tam tikrus judesius. Šlaunies raumenų patempimo simptomai yra:
- Skausmas šlaunies ar vidinės šlaunies srityje.
- Pateikimo sunkumai judinant koją ar klubą.
- Raumenų spazmai ar įtempimas.
- Raumenų silpnumas.
- Patinimas.
Kaip diagnozuojami šlaunies raumenų patempimai?
Gydytojas atlieka fizinį tyrimą, kad diagnozuotų šlaunies raumenų patempimą, apžiūrėdamas sužeistą šlaunį ir klausdami apie simptomus bei veiklą, kurią atlikote prieš skausmo atsiradimą. Be fizinio tyrimo, gydytojas gali skirti tyrimus, tokius kaip ultragarsas, rentgeno nuotraukos ar MRT, kad patikrintų plyšimus, sužalojimus, lūžius ar vidinį kraujavimą.
Kaip gydomi šlaunies raumenų patempimai?
RICE metodas yra namų vaistas šlaunies raumenų patempimui. RICE metodai apima:
- Poilsis: Venkite veiklų, kurios tiesiogiai veikia šlaunies raumenis, kad sumažintumėte pažeidimus.
- Šaltis: Pirmąją sužalojimo dieną uždėkite ledo paketą arba šaltą kompresą 10-15 minučių kas valandą. Apvyniokite ledo paketą rankšluosčiu, kad išvengtumėte tiesioginio kontakto su oda. Po pirmos dienos uždėkite ledo paketą kas tris ar keturias valandas.
- Suspaudimas: Patinimą galima sumažinti, sumažinant kraujo tekėjimą į sužeistus šlaunies raumenis. Suspaudimo galimybės apima suspaudimo tvarsčius ir suspaudimo šortus ar kelnes.
- Pakėlimas: Gulkite ir pakelkite koją bei apatinę kūno dalį virš širdies lygio, jei įmanoma. Naudokite pagalves, antklodes ar pagalvėles, kad palaikytumėte kojas. Naudojant ramentus ar vaikštynes, galima palengvinti judėjimą pirmomis dienomis.
Chirurginės procedūros
Nors operacija dėl šlaunies raumenų patempimo yra reta, trečio laipsnio patempimų atveju pacientams gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų sutvirtinti plyšę raumenys arba vėl prijungti sausgysles ar raiščius prie kaulų. Pasikonsultavimas su gydytoju gali padėti nustatyti naudingiausią chirurginį metodą.
Ar galima vartoti vaistus šlaunies raumenų patempimams gydyti?
Gydytojas gali skirti nereceptinius NVNU (tokius kaip aspiriną, ibuprofeną ar naprokseną), kad sumažintų skausmą ir patinimą. Tačiau venkite vartoti NVNU ilgiau nei dešimt iš eilės dienų be gydytojo konsultacijos.
Ar galima išvengti šlaunies raumenų patempimų?
Raumenų apšilimas arba švelni veikla, kad jūsų kūnas pradėtų judėti prieš mankštą, gali padėti išvengti šlaunies raumenų patempimo. Be to, kojų ir liemens raumenų tempimas taip pat gali padidinti lankstumą, taip užkirsdamas kelią traumoms šiose srityse.
Kiek laiko užtrunka šlaunies raumenų patempimo atsigavimas?
Šlaunies raumenų patempimo atsigavimo laikas priklauso nuo jo sunkumo. Paprastai pirmo ir antro laipsnio patempimai reikalauja apie mėnesio ar dviejų atsigavimo. Trečio laipsnio arba sunkių šlaunies raumenų patempimų atveju atsigavimo laikotarpis gali užtrukti keturis mėnesius ar ilgiau.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją arba eiti į skubios pagalbos skyrių?
Jei atsiranda stiprus skausmas šlaunies srityje arba jis tęsiasi ilgiau nei kelias savaites, turėtumėte kreiptis medicininės pagalbos. Jei atsiranda kraujavimas šlaunies srityje arba negalite judinti kojos ar klubo, patinimas tęsiasi arba blogėja, atsiranda odos spalvos pokyčių šlaunies srityje, arba kojos nutirpsta, turėtumėte kuo greičiau kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Ką turėčiau paklausti gydytojo vizito metu?
Rekomenduojama paklausti gydytojo apie jūsų šlaunies raumenų patempimo laipsnį, rekomenduojamą gydymą ar namų vaistus, tikėtiną atsigavimo laikotarpį ir veiklas, kurių reikėtų vengti atsigavimo metu.
DUK
- Ar šlaunies raumenų patempimas ir raumens plyšimas yra tas pats? Šlaunies raumenų patempimas, ištempimas ar plyšimas yra ta pati būklė su tais pačiais simptomais ir gydymu.
- Ar galiu vaikščioti su šlaunies raumenų patempimu? Su pirmo laipsnio šlaunies raumenų patempimu galite vaikščioti. Tačiau turėtumėte vengti bėgimo ar mankštos, kol atsigaunate nuo šlaunies raumenų patempimo. Sportavimas ar mankšta prieš raumenims visiškai pasveikus didina pakartotinio sužeidimo riziką.
- Ar šlaunies raumenų patempimas yra tas pats, kas sportininko išvarža? Šlaunies raumenų patempimas ir sportininko išvarža yra skirtingi. Šlaunies raumenų patempimai atsiranda dėl plyšusių ar pertempusių raumenų, o sportininko išvarža atsiranda, kai raiščiai ir fascija, kurie jungia pilvo raumenis su dubens kaulu, silpnėja arba plyšta.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.