Kai kalbame apie vaikų vystymąsi, pirmiausia galvojame apie fizinį augimą. Tačiau vaikų vystymasis taip pat apima kognityvinius gebėjimus, kalbą ir socialinį-emocinį vystymąsi. Vystymosi etapai gali apimti šypseną, vartymąsi, atsistojimą, mosavimą ir pirmųjų žodžių tarimą.
Jei pastebite, kad jūsų vaikas atsilieka keliuose ar keliuose vystymosi etapuose, palyginti su bendraamžiais, tai gali kelti rūpestį. Tinkama ir laiku gauta diagnozė bei terapija gali pagerinti vystymosi sutrikimus.
Vystymosi sutrikimų tipai
- Kognityviniai įgūdžiai: Jūsų vaikui sunku suprasti informaciją, pavyzdžiui, sekdamas nurodymus ar sprendžiant problemas.
- Socialiniai ir emociniai įgūdžiai: Jūsų vaikas susiduria su iššūkiais išreiškiant jausmus, nesupranta žodinių ir nežodinių užuominų arba nesugeba prisitaikyti prie netikėtų pokyčių.
- Kalbėjimo ir kalbos įgūdžiai: Jūsų vaikui sunku ištarti žodį ar suprasti pokalbį.
- Motorika: Jūsų vaikui sudėtinga atlikti tokius judesius kaip vartymasis, atsisėdimas, vaikščiojimas, daikto laikymas ar rašymas.
Vaikas gali turėti vieną ar kelias vystymosi sutrikimų sritis.
Ar vystymosi sutrikimas yra tas pats kaip autizmas?
Vystymosi sutrikimas pasireiškia, kai vaikas pasiekia vystymosi etapus vėliau nei tikėtasi. Paprastai vaikai gali įgyti tam tikrus įgūdžius lėčiau ar greičiau, palyginti su bendraamžiais. Vis dėlto laiku atlikta intervencija ir parama gali padėti sumažinti vystymosi atotrūkį.
Autizmo spektro sutrikimas (ASS) yra neurovystymosi sutrikimas, kuris pasireiškia ankstyvoje vaikystėje ir su laiku tęsiasi. Vaikai su autizmu susiduria su sunkumais bendraujant su kitais, užmegzant santykius ir efektyviai naudojant kalbą.
Vystymosi sutrikimų simptomai vaikams
- Vėlavimas verčiantis, atsisėdant, ropojant ir vaikštant.
- Motorikos sunkumai.
- Sunkumai suprantant ir sakant žodžius. Uždelsta kalbos raida.
- Silpni problemų sprendimo įgūdžiai. Nesugeba suprasti priežasties ir pasekmės.
- Silpni socialiniai įgūdžiai.
Kas sukelia vystymosi sutrikimus?
- Genetiniai veiksniai, tokie kaip Dauno sindromas ar trapus X sindromas
- Aplinkos veiksniai, tokie kaip prenatalinis alkoholio, narkotikų ar marihuanos poveikis, priešlaikinis gimimas, mažas gimimo svoris, ribotas deguonies tiekimas gimimo metu, apsinuodijimas švinu po gimimo, prasta mityba, lėtinės ausų infekcijos ar sunkūs traumos, tokie kaip vaikų prievarta.
Kaip nustatomas vystymosi sutrikimas?
-
Vystymosi stebėsena
Stebėsena apima jūsų vaiko augimo ir pokyčių stebėjimą laikui bėgant bei vertinimą, ar jūsų vaikas pasiekia tikėtinus vystymosi etapus tokiuose srityse kaip žaidimas, mokymasis, kalbėjimas, elgesys ir judėjimas.
-
Vystymosi patikra
Patikra teikia detalesnį jūsų vaiko pažangos įvertinimą, kurį atlieka pediatras, slaugytoja arba vaikų pedagogas. Tėvai ir vaikai privalo atsakyti į klausimyną. Papildomos patikros gali būti reikalingos, jei jūsų vaikas buvo gimęs per anksti, turi mažą gimimo svorį arba patyrė švino poveikį.
-
Vystymosi vertinimas
Jei jūsų vaikui yra nustatyti vystymosi sutrikimai, kvalifikuoti specialistai, tokie kaip vystymosi pediatras, vaikų psichologas, ergoterapeutas arba kineziterapeutas, nustatys, ar būtina specializuota pagalba.
Kokie yra gydymo būdai vaikų vystymosi sutrikimams?
Jei vaikų vystymosi sutrikimas nėra gydomas ankstyvame etape, vaikams gali kilti mokymosi sunkumų. Tėvai turėtų dažnai stebėti jų vystymąsi, ypač jei vaikas gimė per anksti, turi daug sveikatos problemų ar turi klausos ar regos problemų. Jūsų gydytojas gali atlikti diagnozę ir nukreipti jus pas specialistus, tokius kaip kalbos terapeutas, ergoterapeutas arba neurologas.
Kokie yra vystymosi sutrikimų prevencijos būdai vaikams?
Vystymosi sutrikimų priežastys vis dar nėra aiškios. Nėštumo metu rekomenduojama rūpintis savimi, vengti toksinų poveikio ir reguliariai lankytis prenatalinėse konsultacijose. Pastebėjus vaikui vystymosi sutrikimą, reikia konsultuotis su pediatru. Ankstyva intervencija kūdikiams ir vaikams iki 3 metų yra geriausias būdas išvengti ilgalaikių vystymosi sutrikimų pasekmių.
Kaip padėti vaikui įveikti vystymosi sutrikimus
- Žaiskite su vaiku, atlikdami tokias veiklas kaip modeliavimas moliu, kurios gali pagerinti smulkiąją motoriką. Žaidimas su suaugusiais ar draugais gali padėti vaikui lavinti kalbos ir socialinius įgūdžius. Žaidimas žaidimų aikštelėje gali skatinti fizinį, socialinį ir emocinį augimą per bendraamžių sąveiką.
- Skaitykite su vaiku, siekiant palengvinti kalbos mokymąsi. Kuo daugiau žodžių jūsų vaikas išgirsta, tuo daugiau jų išmoksta.
- Ribokite ekrano laiką iki mažiau nei 60 minučių per dieną. Jūsų vaikas geriausiai mokosi per socialines sąveikas su kitais.
- Naudokite vizualinį tvarkaraštį, kuris padės vaikui laikytis kasdienės rutinos ir suvokti vaidmenis bei atsakomybes.
- Reguliariai diskutuokite su pediatru dėl patarimų ir paramos, padėsiančių jūsų vaikui tobulėti.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.