Dantų balinimas yra procedūra, skirta pašviesinti dantų spalvą ir pašalinti dėmes. Ją galima atlikti odontologo kabinete arba savarankiškai namuose.
Dantų balinimas dažniausiai atliekamas naudojant peroksido pagrindu pagamintus balinimo preparatus. Namų naudojimo sistemose peroksido koncentracija svyruoja nuo 3% iki 20% (karbamido arba vandenilio peroksido). Kabinete naudojamose sistemose peroksido koncentracija yra nuo 15% iki 43%.
Paprastai, kuo stipresnis tirpalas ir kuo ilgiau jis laikomas ant dantų, tuo baltesni dantys tampa. Tačiau, kuo didesnė peroksido koncentracija balinimo tirpale, tuo trumpiau jis turėtų būti laikomas ant dantų. Ilgiau laikant tirpalą, dantys gali išsausėti ir padidėti jų jautrumas.
Kiekvienas variantas turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau prieš išbandant namų naudojimo balinimo rinkinius, pasitarkite su savo odontologu. Ne visi gaus gerus rezultatus. Balinimas nebalina porceliano karūnėlių ar dantų spalvos kompozitinių plombų.
Dantų balinimas ar baliklis
Terminai „balinimas“ ir „baliklis“ kartais vartojami kaip sinonimai, tačiau jie ne visada reiškia tą patį. Dantų balinimas gali būti atliekamas tiek balinimo, tiek nebalinimo produktais. Baliklis yra balinimo rūšis, kuri naudoja peroksidą turinčius baliklius. Jis pašalina tiek gilias, tiek paviršines dėmes ir gali padaryti dantis baltesnius nei jų natūrali spalva.
Dantų spalvos pakitimai po dantų balinimo
Dantų spalvos pakitimas atsiranda, kai dantys yra dėmėti ar patamsėję. Tai gali paveikti visą dantį arba atrodyti kaip linijos ar dėmės ant danties paviršiaus. Yra du pagrindiniai dantų spalvos pakitimo tipai:
- Vidinis (intrinsic) spalvos pakitimas vyksta danties viduje. Tai gali sukelti senėjimas, dantų traumos, tam tikros sveikatos būklės ir tam tikri vaistai.
- Išorinis (extrinsic) spalvos pakitimas vyksta, kai maistas, gėrimai ar tabakas dėmė danties paviršių. Prasta burnos higiena taip pat gali tai sukelti.
Profesionalus dantų balinimas
Dantų balinimas, atliekamas odontologo kabinete, gali greičiau suteikti dantims šviesesnę spalvą. Balinimo tirpalas paprastai yra daug stipresnis nei namų rinkiniuose. Be to, jūsų odontologas gali naudoti šilumą, šviesą arba jų derinį, kad paspartintų ir sustiprintų balinimo procesą.
Patys įspūdingiausi rezultatai – dantys paprastai tampa trijų–aštuonių atspalvių šviesesni – dažniausiai pasiekiami per kelis 30–60 minučių trukmės vizitus. Kai kurie odontologai naudoja metodus, kurie gali būti atlikti per vieną 2 valandų vizitą. Profesionalaus dantų balinimo kaina skiriasi, bet gali svyruoti nuo 400 eurų.
Dantų balinimas namuose
Yra daugybė pasirinkimų balinti dantis namuose. Keletas įprastų metodų yra šie:
- Balinimo juostelės ir geliai: Šie peroksido pagrindu pagaminti balinimo produktai tepami tiesiai ant dantų su šepetėliu arba plona juostele, paprastai vieną ar du kartus per dieną 10–14 dienų. Jie gali pašviesinti dantis vienu ar dviem atspalviais. Rezultatai išlieka keturis ar daugiau mėnesių. Produktų kaina gali svyruoti nuo 10 iki 55 eurų.
- Balinamosios dantų kapos: Šio balinimo metodo metu dantų apsauginė plokštelė užpildoma peroksido pagrindu pagamintu balinimo geliu arba pasta ir uždedama ant dantų nuo kelių valandų per dieną iki 4 savaičių. Galima įsigyti padėklais pagrįstas balinimo sistemas be recepto arba individualiai pritaikytas pas odontologą. Kaina gali svyruoti nuo 150 iki 600 eurų.
- Balinimo dantų pastos: Kadangi jos yra švelniai abrazyvios, visos dantų pastos padeda pašalinti dėmes nuo dantų. Tačiau balinamosios dantų pastos taip pat turi cheminių arba poliruojančių medžiagų, kurios padeda pašalinti dėmes be balinimo priemonės. Balinamosios dantų pastos yra palyginti nebrangios ir pašviesina dantis apie vienu atspalviu. Kai kurios turi peroksidų, bet jie nėra laikomi ant dantų pakankamai ilgai, kad turėtų stiprų balinimo efektą.
- Balinimo skalavimai: Naudojant šiuos produktus, kurie turi vandenilio peroksido, reikia skalauti dantis 60 sekundžių du kartus per dieną, kad dantys atrodytų šiek tiek baltesni.
- Balinimo kramtomoji guma: Ši guma kramtoma, kad padėtų išvengti dėmių po tokių medžiagų, kaip tabakas, kava ar arbata, naudojimo.
Natūralus dantų balinimas
Pirmasis žingsnis link baltesnių dantų yra geros burnos higienos praktika namuose. Du kartus per dieną valykite dantis fluoro turinčia dantų pasta arba soda pagrindu pagaminta dantų pasta, bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą ir gerkite fluoruotą vandenį.
Kai kurie kiti namų metodai taip pat gali padėti dantims atrodyti švaresniais ir baltesniais.
Maistas, padedantis apsaugoti burnos sveikatą
Šie maisto produktai gali padėti išsaugoti ir apsaugoti dantų sveikatą:
- Pieno produktai: Maisto produktai, tokie kaip pienas ir nesaldintas jogurtas, turi kalcio ir fosfatų, kurie padeda apsaugoti ir atkurti dantų emalį. Sūris skatina seilių gamybą, kuri apsaugo dantis nuo dantenų ligų ir ertmių.
- Vaisiai ir daržovės: Didelės skaidulų kiekio maisto produktai, tokie kaip obuoliai, salierai ir brokoliai, ne tik padeda pašalinti apnašas, bet ir padidina seilių tekėjimą. Braškės turi medžiagos, vadinamos maliniu rūgštimi, kuri padeda išvengti dėmių ant dantų.
Valymas dantų soda
Soda yra švelniai abrazyvi, todėl padeda pašalinti dėmes nuo dantų. Ji yra daugelio dantų pastų sudedamoji dalis. Taip pat galite naudoti ją atskirai. Tiesiog uždėkite šiek tiek ant drėgnos dantų pastos ir švelniai valykite dantis. Būtinai gerai išskalaukite. Nedarykite to daugiau nei kelis kartus per savaitę, nes soda gali pažeisti dantų emalį.
Ar aktyvuota anglis padeda balinti dantis?
Aktyvuota anglis yra kita abrazyvi medžiaga, kurią kai kurie žmonės naudoja bandydami balinti dantis. Galite įsigyti dantų pastų ir dantų poliravimo priemonių, kurių sudėtyje yra aktyvuotos anglies. Tačiau nėra stiprių įrodymų, kad ji yra veiksminga ar net saugi. Amerikos odontologų asociacija įspėja, kad naudojant abrazyvus ant dantų galima nudėvėti emalį, ir dantys gali atrodyti geltonesni.
Kas yra „aliejinis skalavimas“?
Šioje tradicinėje indiškoje priemonėje, per dieną 15-20 minučių skalaujate burną šaukštu sezamo ar kokosų aliejaus. Šios procedūros šalininkai teigia, kad ji gali balinti dantis ir pagerinti bendrą burnos sveikatą. Tačiau yra mažai mokslinių įrodymų, kad tai veikia.
Koks yra geriausias būdas balinti mano dantis?
Yra įvairių dantų balinimo galimybių. Kuri yra geriausia jums, priklauso nuo jūsų aplinkybių, poreikių ir biudžeto. Pasitarkite su savo odontologu apie tai, kurie dantų balinimo metodai ar produktai yra veiksmingi ir saugūs jūsų dantims bei burnos sveikatai.
Dantų balinimas pas odontologus
Profesionalus dantų balinimas yra labai efektyvus, saugus ir ilgalaikis. Tačiau jis yra brangesnis nei savarankiškai atliekamas dantų balinimas
Kiti veiksniai, lemiantys geriausią balinimo metodą:
- Jūsų dantų sveikata: Prieš balinant dantis reikės gydyti tokias problemas kaip dantenų ligos ar ertmės.
- Natūrali dantų spalva ir norimas baltumas: Balinimas gali pašviesinti jūsų dantis tik iki tam tikro lygio. Laminatės arba karūnėlės gali būti vienintelis būdas gauti tikrai baltus dantis.
- Ankstesni dantų gydymo būdai: Balinimas neveikia ant plombų, dantų spalvos užpildų, karūnėlių ar implantų ir gali netgi jiems pakenkti.
- Galimi pavojai ir šalutiniai poveikiai: Balinimas gali sukelti laikiną dantų ir dantenų jautrumą. Nors reikia daugiau tyrimų, kai kurie balinimo produktai gali pakeisti dantų paviršių ar netgi juos pažeisti.
- Kaip greitai norite rezultatų: Viena profesionali procedūra gali būti pakankama. Namų produktus gali tekti naudoti kasdien savaitę ar ilgiau, kad gautumėte panašius rezultatus.
Kaip išlaikyti dantų balinimo rezultatus
Nesvarbu, ar naudojate namų dantų balinimo sistemą, ar dantis balina odontologas, galite padėti išlaikyti rezultatus reguliariai valydami dantis ir naudodami dantų siūlą bei lankydamiesi pas odontologą. Taip pat venkite rūgščių maisto produktų ir gėrimų, taninų (medžiagų, randamų augaluose, turinčių sutraukiančią savybę) ir intensyviai spalvotų produktų, kurie gali dažyti jūsų dantis. Tai apima:
- Juodąją arbatą ir kavą
- Baltąjį ir raudonąjį vyną
- Sporto gėrimus
- Gazuotus gėrimus (tiek tamsius, tiek šviesius sodas)
- Intensyviai spalvotus maisto produktus, pvz., mėlynes
- Padažus (sojų, pomidorų, kario)
Dantų balinimo šalutiniai poveikiai
Dantų balinimas gali laikinai padaryti dantis jautresnius arba sukelti diskomfortą žmonėms, kurie jau turi jautrius dantis. Neteisingai naudojant namų rinkinius, taip pat gali būti nudegintos arba laikinai balintos dantenos.
Dantų balinimas geriausiai veikia žmonėms su geltonais dantimis ir mažiau efektyvus žmonėms su rudais dantimis. Jei jūsų dantys yra pilki arba violetiniai, balinimas tikriausiai neveiks.
Kad įsitikintumėte, ar verta naudoti dantų balinimo rinkinį be recepto, pasitarkite su savo odontologu.
Ar dantų balinimas saugus?
Tinkamai atliktas dantų balinimas paprastai yra saugus. Tačiau tai gali turėti rizikų, priklausomai nuo to, ką naudojate balinimui ir kaip dažnai bei ilgai tai naudojate. Per daug agresyvus dantų balinimas gali sukelti:
- Dantenų dirginimą
- Padidėjusį dantų jautrumą
- Dantų emalio suminkštėjimą
- Dantų paviršiaus šiurkštumą
- Žalą ar spalvos pasikeitimą dantų restauracijoms, pvz., karūnėlėms
Reikia daugiau tyrimų, bet kai kurie ankstyvi tyrimai rodo, kad gali būti papildomų rizikų, tokių kaip:
- Dantų erozija (nudėvėjimas)
- Mineralų praradimas iš dantų
- Dantų pulpų pažeidimai
Kaip sumažinti riziką:
- Laikykitės savo odontologo rekomendacijų dėl dantų balinimo.
- Atidžiai laikykitės gamintojo instrukcijų, naudodami balinimo produktus.
- Naudokite tik tuos balinimo produktus, kurių etiketėse nurodyta, kad jie patvirtinti Amerikos odontologų asociacijos.
- Praneškite savo odontologui, jei pastebite nepageidaujamus pokyčius dantyse ar sveikatoje po balinimo.
Ar dantų balinimas gali pažeisti dantis?
Dantų balinimas gali pažeisti jūsų dantis, jei procedūra ar produktas yra per daug agresyvus. Tai atsitinka dėl dantų dehidratacijos ir esminių mineralų, pvz., kalcio, praradimo.