Metotreksatas yra vaistas, skirtas įvairių tipų vėžiui gydyti. Šis vaistas taip pat vartojamas sunkiems reumatoidinis artritas ir psoriaze ir negali būti gydomi kitais vaistais. Metotreksatas gali slopinti nenormalių organizmo ląstelių, ypač vėžio, odos ląstelių ir kaulų čiulpų ląstelių, augimą. Metotreksatas yra vaistų rūšis, kurios vartojimą turi atidžiai stebėti gydytojai, nes jis gali sukelti rimtų šalutinių poveikių ir kelti pavojų gyvybei. Prekių ženklai: Ferksatas, Metotreksatas, Rheu-Trex, Kemotreksatas, Emthexate PF, Sanotreksatas, Methorexate Ebewe
Apie metotreksatą
Grupė | Chemoterapija |
Vaisto tipas | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Norėdami įveikti įvairių rūšių vėžį, psoriazę ir reumatoidinis artritas . |
Vartoja | Suaugusieji ir vaikai |
Nėštumo ir maitinimo krūtimi kategorijos | X kategorija: Tyrimai parodė, kad šios kategorijos vaistai turi didelę riziką sukelti nuolatinę vaisiaus negalią. Šio vaisto negalima vartoti nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Metotreksatas gali prasiskverbti į motinos pieną, todėl žindymo laikotarpiu jo vartoti negalima. |
Vaisto forma | Tabletės ir injekcijos |
Įspėjimas:
- Būkite atsargūs vartodami metotreksatą, jei sergate kepenų liga, kaulų čiulpų anomalijomis, opiniu kolitu ir AIDS.
- Pasakykite gydytojui, jei sergate arba kenčiate nuo inkstų problemų, širdies ligų, plaučių fibrozės, pepsinių opų, folio rūgšties trūkumo ir infekcinių ligų.
- Pasakykite gydytojui, jei esate gydomas vėžiu taikant spindulinę ar radioterapiją. Metotreksatas gali padidinti radiacinės terapijos šalutinio poveikio riziką ir pakenkti odai, kaulams ar kitoms kūno dalims.
- Prieš atlikdami chirurgines procedūras, įskaitant dantų chirurgiją, pasakykite gydytojui, jei vartojate metotreksatą.
- Jei pasireiškia alerginė reakcija arba perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Metotreksato dozė
Metotreksato dozė skiriasi priklausomai nuo paciento būklės ir amžiaus. Toliau pateikiamas metotreksato dozių pasiskirstymas pagal vaisto formą:
Metotreksato tabletės
- Kovoti su placentos vėžiu ( choriokarcinoma ) Suaugusieji: 15-30 mg per dieną 5 dienas. Dozė vėl suleidžiama su 1 savaitės pertrauka. Pakartotines dozes galima daryti 3-5 kartus.
- Ūminei limfoblastinei leukemijai įveikti Suaugęs: 15 mg/m 2 LPT, 1-2 kartus per savaitę ir kartu su kitų rūšių vaistais.
- Norėdami įveikti Burkitto limfomą Suaugusieji: 10-25 mg per parą 4-8 dienas. Pakartotinės dozės po 7-10 dienų.
- Norėdami įveikti psoriazę Suaugusieji: 10-25 mg per savaitę kaip vienkartinė dozė. Dozė koreguojama atsižvelgiant į organizmo reakciją.
- Norėdami susidoroti su reumatoidinis artritas Suaugęs: 7,5 mg 1 kartą per savaitę. Dozė koreguojama atsižvelgiant į organizmo reakciją. Dozės neturi viršyti 20 mg per savaitę.
- Norėdami įveikti Krono ligą Suaugusieji: 12,5-22,5 mg, 1 kartą per savaitę. Gydymas atliekamas iki 1 metų.
Injekcinis metotreksatas
- Ūminei limfoblastinei leukemijai įveikti Suaugęs: 2,5 mg / kg kas 14 dienų.
- Norėdami įveikti limfosarkomą Suaugusieji: Dozės iki 30 mg / kg, po to skiriamas leukovorinas.
- Norėdami įveikti krūties vėžį Suaugusieji: 10-60 mg / m2 LPT, kartu su kitais vaistais.
- Norėdami įveikti osteosarkomą Suaugęs: Rekomenduojama pradinė dozė yra 12 g/m 2 iš LPT, švirkščiamas į veną 4 valandas. Dozę galima padidinti iki 15 g/m 2 .
- Norėdami įveikti placentos vėžį Suaugusieji: 15-30 mg per dieną 5 dienas. Dozė vėl suleidžiama su 1 savaitės pertrauka ir kartojama 3-5 kartus. Didžiausia dozė: 60 mg per parą.
- Norėdami įveikti Krono ligą Suaugusieji: 25 mg kartą per savaitę 16 savaičių. Palaikomoji dozė: 15 mg per savaitę.
Tinkamas metotreksato vartojimas
Metotreksato tabletes reikia gerti prieš valgį. Visą tabletę nurykite vandeniu. Venkite vartoti vaistus su pienu. Jei atsiranda skrandžio skausmas, metotreksato tabletes galima gerti po valgio. Metotreksato tabletes vartokite taip, kaip nurodė gydytojas. Venkite didinti ar mažinti dozę be gydytojo žinios. Metotreksato tabletes laikykite kambario temperatūroje ir uždarytoje talpyklėje, kad išvengtumėte saulės spindulių, ir laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Metotreksatą injekcinių skysčių pavidalu turi duoti gydytojas arba medicinos pareigūnas gydytojo nurodymu. Gydymo metotreksatu metu onkologas atidžiai stebės paciento būklę. Metotreksatas gali trikdyti organų veiklą ir sumažinti kraujo ląstelių skaičių. Todėl gydymo metu gydytojas atliks įprastinius kraujo tyrimus.
Metotreksato sąveika su kitais vaistais
Toliau pateikiami kai kurie vaistų sąveikos padariniai, kurie gali atsirasti, jei metotreksatas vartojamas su kitais vaistais:
- Padidėjusi metotreksato šalutinio poveikio rizika, vartojant kartu su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), aspirinu, probenecidaspenicilinas, aminoglikozidai, sulfametoksazolaskotrimoksazolas, trimetoprimas, cisplatina, ciklosporinasir omeprazolas .
- Sumažėjęs folio rūgšties veiksmingumas ir fluorouracilas .
- Padidėjęs šalutinis poveikis kolestiraminas .
Pripažinkite metotreksato šalutinį poveikį ir pavojus
Yra keletas šalutinių poveikių, kurie gali pasireikšti vartojant metotreksatą, įskaitant:
- Karščiavimas
- Galvos skausmas
- Pykinimas
- Apetito praradimas
- raudona akis
- Patinusios dantenos
- Plaukų slinkimas
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei simptomai pasunkėja arba atsiranda tokių rimtų simptomų:
- Kruvini žarnyno judesiai.
- Dėl padidėjusių limfmazgių kakle atsiranda gumbų.
- Yra anemijos požymių, tokių kaip blyški oda ir silpnumas.
- Sutrikusi inkstų funkcija, pvz., pasunkėjęs šlapinimasis ir kojų ar kulkšnių patinimas.
- Kepenų sutrikimai, pvz., gelta.
- Nervų sutrikimai, tokie kaip chaotiška kalba, sutrikusi pusiausvyra ir regėjimas, sustingęs kaklas arba
- Alergijos simptomai, tokie kaip bėrimas, veido, burnos ar gerklės patinimas ir dusulys.