Roto virusas yra virusas, sukeliantis viduriavimą ir kitus žarnyno simptomus. Tai labai užkrečiamas virusas ir dažniausia viduriavimo priežastis kūdikiams ir mažiems vaikams visame pasaulyje.
Roto virusas sukelia skrandžio ir žarnyno uždegimą. Jis gali sukelti rimtą viduriavimą, vėmimą, karščiavimą, pilvo skausmą ir dehidrataciją kūdikiams, mažiems vaikams ir kai kuriems suaugusiesiems.
Vaistai gali padėti sušvelninti simptomus, tačiau rotaviruso išgydyti negalima. Netgi paskiepyti vaikai gali užsikrėsti šiuo virusu daugiau nei vieną kartą.
Roto virusas ir norovirusas
Tiek roto virusas, tiek norovirusas sukelia simptomus, tokius kaip viduriavimas ir vėmimas. Tačiau juos sukelia skirtingi virusai. Skirtingai nuo noroviruso, kuris dažniausiai paveikia suaugusius, roto virusas dažniausiai paveikia vaikus. Sergant rotavirusu, liga gali trukti iki 8 dienų, o norovirusas dažniausiai tęsiasi tik 1-3 dienas. Vakcinos nuo noroviruso nėra.
Roto viruso simptomai
Jei jūsų vaikas susidūrė su rotavirusu, simptomai pasirodys tik po maždaug 2 dienų. Tuomet jis gali turėti:
- Karščiavimą, vėmimą ir pilvo skausmą. Roto virusas paprastai prasideda šiais simptomais, kurie vėliau išnyksta.
- Viduriavimas prasideda po pirmųjų trijų simptomų pasibaigimo. Virusui keliaujant per vaiko organizmą, viduriavimas gali trukti 5-8 dienas.
Kreipkitės į gydytoją, jei jūsų vaikas:
- Tapo vangus
- Dažnai vemia
- Neturi noro gerti skysčių
- Išmatos yra juodos arba jose yra kraujo ar pūlių
- Karščiavimas mažesniam nei 6 mėnesių kūdikiui
- Karščiavimas ilgiau nei 24 valandas vaikui, vyresniam nei 6 mėnesių
Dėl dažno vėmimo ir viduriavimo jūsų vaikas gali nenorėti valgyti ar gerti, o tai gali sukelti dehidrataciją, kuri gali būti netgi pavojinga gyvybei. Vyresnio amžiaus suaugusieji, ypač tie, kurie turi kitų ligų ar būklių, taip pat gali dehidratuoti.
Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėsite šiuos dehidratacijos simptomus:
- Nerimas
- Verkimas be ašarų
- Retas šlapinimasis arba sausos sauskelnės
- Galvos svaigimas
- Sausa burna ir gerklė
- Per didelis mieguistumas
- Išbalusi oda
- Įdubusios akys
Suaugusiesiems dažnai būna panašūs simptomai, tačiau jie paprastai būna mažiau sunkūs.
Kaip atskirti roto viruso nuo apsinuodijimo maistu?
Abu atvejai gali sukelti viduriavimą, vėmimą ir karščiavimą, todėl juos gali būti sunku atskirti. Tačiau apsinuodijimo maistu simptomai dažniausiai pasireiškia staiga, praėjus 3-6 valandoms po užteršto maisto ar vandens suvartojimo.
Roto viruso simptomai, kita vertus, dažniausiai vystosi palaipsniui ir gali trukti iki 8 dienų, o apsinuodijimo maistu simptomai praeina greičiau.
Roto viruso rizikos veiksniai
Roto virusu gali užsikrėsti bet kas, tačiau jis dažniausiai paveikia:
- Kūdikius
- Mažus vaikus
- Artimus šeimos narius
- Su vaikais dirbančius asmenis, tokius kaip auklės ar vaikų priežiūros darbuotojai
Roto viruso priežastys
Šią ligą sukelia virusas, kuris buvo pavadintas roto virusu dėl savo rato formos, matomos per mikroskopą. Lotyniškas žodis „ratas“ yra „rota“.
Šie virusai yra plačiai paplitę visame pasaulyje ir lengvai plinta nuo žmogaus žmogui. Virusas įsiveržia ir sunaikina jūsų žarnyno gleivinėje esančias ląsteles, vadinamas enterocitais, kurios padeda absorbuoti maistines medžiagas iš maisto. Tai sukelia viduriavimą, kuris yra pagrindinis roto viruso simptomas.
Kaip plinta roto virusas?
Jei jūsų vaikas serga roto virusu, virusas bus jo išmatose dar prieš pasireiškiant simptomams ir iki 10 dienų po to, kai jie nuslūgs. Per šį laiką, kai vaikas nusivalo po tualeto naudojimo, roto virusas gali patekti ant jo rankų. Jei jis neplauna rankų, gali užkrėsti bet ką, ką paliečia, įskaitant:
- Kreideles ir žymeklius
- Maistą
- Paviršius, tokius kaip kriauklės ir virtuvės stalviršiai
- Žaislus, įskaitant bendrus elektroninius įrenginius, pvz., planšetinius kompiuterius ir nuotolinio valdymo pultus
- Įrankius
- Vandenį
Jei paliečiate neplaunamas vaiko rankas ar bet kokį daiktą, kurį jis užteršė, o tada paliečiate savo burną, galite užsikrėsti.
Dezinfekcija yra labai svarbi. Roto virusas gali išlikti ant paviršių ir daiktų kelias savaites.
Lietuvoje vaikai dažniau užsikrečia rotavirusu žiemą ir pavasarį, greičiausiai todėl, kad šiais sezonais jie daugiau laiko praleidžia patalpose.
Jūs galite užsikrėsti rotavirusu daugiau nei vieną kartą, net jei esate paskiepytas nuo jo. Tačiau jei jau sirgote, bet kokios tolesnės infekcijos tikriausiai bus mažiau sunkios.
Roto viruso diagnozė
Gydytojas tikriausiai nustatys diagnozę remdamasis fizine apžiūra ir simptomų aprašymu.
Kai kuriais atvejais gydytojas gali pasiūlyti atlikti laboratorinį vaiko išmatų mėginio tyrimą.
Roto viruso gydymas
Nėra specifinio vaisto rotavirusui gydyti. Antibiotikai nepadeda, o antivirusiniai vaistai neveikia.
Gydytojas gali pasiūlyti vaistus simptomams palengvinti ir rehidratacijos skysčius, kurie padėtų pakeisti mineralus, prarastus dėl vėmimo ir viduriavimo.
Roto virusas dažniausiai praeina per savaitę. Per šį laiką duokite vaikui daug skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos, įskaitant:
- Vandenį
- Sultinį
- Imbierinį limonadą ar kitus neskaidrius gėrimus
- Ledo gabalėlius
Geriausia rinktis lengvus maisto produktus, pvz., krekerius. Venkite obuolių sulčių, pieno, sūrio, saldžių maisto produktų ir bet ko kito, kas galėtų pabloginti vėmimą ar viduriavimą. Taip pat venkite saldžių sporto gėrimų.
Roto viruso prevencija
Dažnas rankų plovimas ir paviršių dezinfekavimas padeda, tačiau tai nėra garantija.
Roto viruso vakcina
Geriausias būdas apsaugoti savo vaiką yra paskiepyti jį nuo rotaviruso. Apie 70-80% vaikų, gavusių vakciną, bus visiškai apsaugoti nuo viruso. Tiems, kurie vis dėlto užsikrės, simptomai bus daug mažiau sunkūs. Jūsų vaikas turėtų gauti pirmąją bet kurios vakcinos dozę iki 15 savaičių amžiaus, o visas dozes — iki 8 mėnesių amžiaus.
Gydytojai šias vakcinas skiria ne kaip injekcijas, o kaip lašus, kurie įlašinami į vaiko burną. Yra dviejų tipų vakcinos:
- RotaTeq: Ši vakcina skiriama trimis dozėmis. Idealiausia, kad jos būtų skiriamos 2, 4 ir 6 mėnesių amžiaus.
- Rotarix: Ši vakcina skiriama dviem dozėmis, 2 ir 4 mėnesių amžiaus.
Išsamūs klinikiniai tyrimai parodė, kad abu vakcinos tipai yra saugūs ir veiksmingi. Vakcina turi nedaug šalutinių poveikių, tačiau kai kuriems kūdikiams gali pasireikšti lengvas viduriavimas ar vėmimas, kuris greitai praeina.
Retais atvejais vakcina gali sukelti invaginaciją, būklę, kai žarnynas susilenkia pats ant savęs. Tai gali sukelti žarnyno užsikimšimą, kuris gali būti labai pavojingas. Vakcina nerekomenduojama vaikams, kurie anksčiau turėjo invaginaciją.
Atsargumo priemonės dėl rotaviruso
Kruopštus rankų plovimas gali padėti išvengti roto viruso ir kitų virusų, sukeliančių žarnyno simptomus, plitimo. Plaunant rankas su muilu ir vandeniu bent 20 sekundžių:
- Po to, kai pakeičiate vaikui sauskelnes
- Po to, kai naudojatės tualetu
- Po to, kai padedate vaikui naudotis tualetu
- Prieš valgydami ar ruošdami maistą
Skatinkite savo vaikus dažnai plauti rankas nuo tada, kai jie tampa pakankamai dideli. Alkoholio pagrindu pagaminti rankų dezinfekantai neapsaugo nuo rotaviruso plitimo.
Kiti veiksmai, kuriuos galite imtis:
- Reguliariai dezinfekuokite žaislus ir paviršius, kuriuos dažnai liečiate, pvz., stalviršius, durų rankenas ir virtuvės stalviršius.
- Valydami vėmalus ar viduriavimą, naudokite tirpalą, kuriame yra baliklio.
- Jei vėmalai ar viduriavimas patenka ant jūsų vaiko drabužių (ar jūsų), nedelsdami juos išskalbkite.
- Atsargiai elkitės ir išmeskite nešvarias sauskelnes.
Roto virusas yra labai dažna ir labai užkrečiama virusinė infekcija, kuri dažniausiai paveikia vaikus. Jis sukelia viduriavimą ir vėmimą, kurie gali būti rimti ir sukelti dehidrataciją. Vakcina gali apsaugoti jūsų vaiką nuo roto viruso.
Roto viruso DUK
Kiek trunka roto virusas?
Jei sergate roto virusu, galite sirgti nuo 3 iki 8 dienų.
Ar roto virusas yra užkrečiamas?
Roto virusas yra labai užkrečiamas ir dažniausiai plinta per rankų ir burnos kontaktą. Prieš atsirandant vakcinoms, dauguma vaikų užsikrėsdavo roto virusu iki 5 metų amžiaus.
Ar suaugusieji gali užsikrėsti roto virusu?
Suaugusieji gali užsikrėsti roto virusu, tačiau dažniausiai jų simptomai būna labai lengvi arba jų visai nėra. Kai kurie suaugusieji, ypač tie, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi arba vyresni nei 65 metų, yra labiau rizikuojantys susirgti.
Kas naikina roto virusą?
Dezinfekuojantys valikliai gali sunaikinti roto virusą, tačiau infekcijos prevencija tik dezinfekcijai ir rankų plovimui yra sudėtinga. Virusas gali išgyventi ant paviršių ir daiktų kelias dienas.
Kaip išgydyti roto virusą?
Roto viruso išgydyti negalima, ir nėra vaistų, kurie jį gydytų. Tačiau vakcina gali padėti išvengti šios infekcijos.