Tiroiditas: simptomai ir gydymas Lietuvoje

Tiroiditas: simptomai ir gydymas Lietuvoje

Tiroiditas yra uždegimas skydliaukės audinyje. Jis gali būti ūmiu arba lėtinis. Dažniausiai tai yra Hašimoto tiroiditas, autoimuninė liga.

Antikūniai, kurie atakuoja skydliaukę, sumažina hormonų gamybą. Tai sukelia hipotirozę.

Tiroidito simptomai priklauso nuo skydliaukės funkcijos. Jei ji yra sulėtėjusi, tai vadinama hipotiroze. Jei suaktyvėjusi, tai hipertirozė.

Kai tiroiditas plinta, simptomai gali būti nepastebimi. Tai vadinama tyluoju tiroiditu.

Laiku diagnozuoti tiroiditą ir pasirinkti tinkamą gydymą yra svarbu. Specialistų konsultacija ir išsamūs tyrimai padeda. Taip pat svarus tinkamas vaistų parinkimas.

Kas yra tiroiditas ir jo paplitimas Lietuvoje

Tiroiditas yra uždegimas skydliaukėje. Jis gali būti sukeltas daugeliu priežasčių. Simptomai skiriasi.

Pagrindiniai tiroidito tipai yra Hašimoto, poūmis, pogimdyminis ir tylus tiroiditas.

Skydliaukės uždegimo tipai

  • Hašimoto (autoimuninis) tiroiditas – skydliaukės audinių pažeidimas dėl imuninės sistemos sutrikimų.
  • Poūmis (virusinis, De Kerveno) tiroiditas – skydliaukės uždegimas sukeltas virusinės infekcijos.
  • Pogimdyminis tiroiditas – tiroiditas, atsirandantis po gimdymo dėl imuninės sistemos pokyčių.
  • Tylus arba neskausmingas tiroiditas – lėtinis skydliaukės uždegimas be aiškių simptomų.

Pagrindinės rizikos grupės

Didžiausią riziką susirgti autoimuniniu tiroiditu turi vidutinio amžiaus moterys. Taip pat pacientai, sergantys kitomis autoimuninėmis ligomis. Asmenys, kurių šeimos nariai serga skydliaukės ligomis, taip pat yra rizikos grupėje.

Ligos vystymosi mechanizmas

Tiroidito vystymosi mechanizmas susijęs su imuninės sistemos ataka prieš skydliaukės ląsteles. Dėl to skydliaukės veikla sumažėja ir pasireiškia hipotirozė.

Pagrindiniai tiroidito simptomai ir požymiai

Tiroiditas yra uždegiminis sutrikimas, kuris gali pasireikšti įvairiais simptomais. Dažniausiai tiroidito simptomai yra nuovargis, mieguistumas, prislėgtos nuotaikos. Taip pat atminties ir koncentracijos sunkumai, jautrumas šalčiui, užkietėjimas viduriuose, raumenų silpnumas ir sąnarių skausmai.

Be to, gali būti skydliaukės sutrikimai kaip odos sausumas, plaukų slinkimas, nagų trapumas, nereguliarūs mėnesiniai. Hipotirozė pasireiškia svorio augimu, sausa oda, prikimęs balsu ir šalčio netoleravimu. Tuo tarpu hipertirozė pasireiškia nervingumu, dirglumu, rankų drebėjimu, svorio kritumu, viduriavimu, nemigos ir širdies plakimo problemomis.

  • Nuovargis ir mieguistumas
  • Prislėgta nuotaika, atminties ir dėmesio sutrikimai
  • Jautrumas šalčiui, vidurių užkietėjimas
  • Raumenų silpnumas ir sąnarių skausmai
  • Odos sausumas, plaukų slinkimas, nagų trapumas
  • Nereguliarūs mėnesiniai pas moteris
  • Svorio padidėjimas, sausa oda, prikimęs balsas (hipotirozė)
  • Nerimas, dirglumas, rankų drebėjimas, svorio kritimas (hipertirozė)

Svarbu atidžiai stebėti ir laiku diagnozuoti tiroidito simptomus. Tad galima pradėti atitinkamą gydymą. Laiku atpažinti ir tinkamai gydyti tiroidito sukelti sutrikimai padeda išvengti rimtesnių komplikacijų.

Hašimoto ligos ypatumai ir diagnostika

Hašimoto liga yra autoimuninis procesas. Organizmo imuninė sistema pradeda atakuoti skydliaukės ląsteles. Ši liga yra populiaris skydliaukės sutrikimas Lietuvoje, pasitaiko trečdalį gyventojų.

Diagnostika remiasi trios pagrindinių kriterijų. Tai padidėjusios tirotrofinų (TTH) ir antikūnų prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO) koncentracijos kraujyje. Taip pat echoskopiniu skydliaukės vaizdu.

Autoimuninio proceso vystymasis

Hašimoto ligoje imuninė sistema klysta. Ji pradeda atakuoti savo skydliaukės ląsteles. Šis procesas gali sukelti skydliaukės funkcijų sutrikimus.

Pradžioje padidėja aktyvumas, vėliau skydliaukės neveikia (hipotirozė).

Diagnostiniai tyrimai ir jų reikšmė

  • Kraujo tyrimai, įskaitant TTH, FT4, FT3 ir ATPO
  • Padidėjusios TTH ir ATPO koncentracijos kraujyje patvirtina Hašimoto ligos diagnozę
  • Šie rodikliai leidžia įvertinti skydliaukės funkciją ir stebėti ligos eigą

Echoskopinis vaizdas

Echoskopinis skydliaukės vaizdas priklauso nuo ligos stadijos. Dažnai stebimi netolygus audinys, vaskuliarizacija, pseudomazgas ir „šveicariško sūrio” ar „žirafos kailio” vaizdai.

Echoskopinis Hašimoto ligos vaizdas

Šie diagnostiniai kriterijai leidžia laiku nustatyti Hašimoto ligos diagnozę. Pradėti tinkamą gydymą, siekiant išvengti komplikacijų ir palaikyti gerą gyvenimo kokybę.

Tiroidito fazės ir jų charakteristikos

Tiroiditas, arba skydliaukės uždegimas, turi trimis fazėmis. Šios fazės yra tirotoksinė, hipotiroidinė ir eutiroidinė. Suprasti šių fazės ypatumus svarbu diagnostikai ir gydymui.

Tirotoksinė fazė prasideda su aktyviu skydliaukės funkcionavimu ir hipertiroidizmu. Pacientai gali būti nerami, širdis plaksta, svoris kritasi, prakaitavimas.

  1. Hipotiroidinė fazė prasideda, kai skydliaukės nepradeda pakankamai hormonų. Atsiranda nuovargis, svorio pokyčiai, konstipacija.
  2. Eutiroidinė fazė yra, kai hormonų lygis grįžta į normalius ribas. Tai gali įvykti savaime arba po gydymo.

Šios tiroidito fazės gali keistis ligos eigoje. Reikia atsargumo ir gydytojo priežiūros.

Skydliaukės funkcijos sutrikimai ir jų pasekmės

Skydliaukės sutrikimai gali labai poveikinti sveikatai. Šie sutrikimai dažnai pasireiškia kaip hipotirozė arba hipertirozė. Jie gali pasitaikyti bet kuriam žmogui, be jokio amžiaus ar lyties.

Hipotirozės požymiai

Hipotirozė yra būklė, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų. Tai gali sukelti nuovargį, depresiją, svorio augimą ir sausą odą. Taip pat gali būti prikimusė balsas, užkietėjęs vidurys, raumenų skausmas ir silpnumas.

Ši būklė gali sukelti šalčio netoleravimą. Sunki hipotirozė gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, psichikos sveikatos ligas ir reprodukcinės sistemos sutrikimus.

Hipertirozės simptomai

Hipertirozė yra priešinga būklė, kai skydliaukė gamina per daug hormonų. Tai gali sukelti nerimą, dirglumą ir rankų drébéjimą. Taip pat gali būti svorio kritimas, raumenų silpnumas, viduriavimas, nemiga, širdies plakimas, prakaitavimas ir karščio netoleravimas.

Laiku diagnozuoti ir tinkamai gydyti skydliaukės sutrikimus yra labai svarbu. Tai padeda išvengti rimtų pasekmių sveikatai.

Šiuolaikinis tiroidito gydymas

Tiroidito gydymas priklauso nuo skydliaukės sutrikimo tipo. Jei diagnozuota hipotirozė, pacientams suteikiama pakaitinė hormonų terapijalevotiroksinas. Šis būdas padeda atkurti skydliaukės funkciją ir sumažinti simptomus.

Sergant hipertiroze, gydymas priklauso nuo uždegimo tipo. Gali būti naudojami beta adrenoblokatoriai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, antitiroidiniai vaistai. Kartais naudojamas radioaktyvus jodas.

Gydymas levotiroksinu trunka visą gyvenimą. Vaisto dozė parenkama atsižvelgiant į paciento amžiū, svorį ir tyrimus.

Tiroidito gydymas

Pacientai, kurie gydymą, turi būti reguliariai kraujo tyrimus atlikti. Jie turi konsultuotis su specialistais, kad būtų tiksliai nustatyta vaistų dozė.

Mityba ir gyvenimo būdo rekomendacijos

Sergant tiroiditu, svarbu atkreipti dėmesį į mitybą ir gyvenimo būdą. Tam tikri maisto produktai ir įpročiai gali padėti palaikyti sveikatingumą. Jie taip pat gali valdyti ligos simptomus.

Rekomenduojami maisto produktai

  • Kiaušiniai
  • Mėsa
  • Žuvis
  • Daržovės
  • Vaisiai
  • Grūdiniai produktai be glitimo
  • Pieno produktai

Naudingi maisto papildai, kaip selenas, cinkas, kurkuminas, vitaminas D, B grupės vitaminai, magnis ir geležis. Jie padeda palaikyti normalų skydliaukės veikimą.

Vengtini produktai ir įpročiai

Sergant hipertireoze, rekomenduojama vartoti mažai jodo turinčius produktus. Pavyzdžiui, kryžmažiedes daržoves ir sveikuosius riebalus. Svarbu vengti streso, maisto papildų ir vaistinių preparatų su jodu.

Reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir konsultuotis su gydytoju. Tai padeda stebėti ligos eigą ir koreguoti gyvenimo būdą.

Tiroiditas yra svarbus sveikatos rodiklis. Laikytis tiroidito mitybos ir gyvenimo būdo rekomendacijų. Tai padeda išlaikyti gerą savijautą ir sveikatą.

Nėščiųjų tiroiditas ir jo specifika

Nėštumo metu moters kūnas keičiasi daug. Skydliaukės veikla taip pat pasikeis. Dėl to, kad skydliaukės hormonas ir estrogenai kinta, tiroidas gali susiklostyti.

Organizmo pokyčiai nėštumo metu

Pogimdyminis tiroiditas kartais pasireiškia po gimdymo. Tai dažniau pasitaiko moterims, kurios jau buvo susirgo nėščiųjų tiroidito ar kitais skydliaukės problemais. Jau nėštumo metu moteris gali pastebėti ligos simptomus.

Gydymas pasižymi ypatingais būdais. Vaistai, kurios reguliuoja skydliaukę, dažnai naudojamos. Tačiau skydliaukė atsistato tik po 18 mėnesių.

Gydymo ypatumai nėštumo metu

  • Nėštumo metu reikia ypatingos priežiūros ir gydymo. Pogimdyminis tiroiditas gali sukelti nevaisingumą ir kitus problemus.
  • Po pogimdyminio tiroidito dažnai vystosi hipotirozė. Tai reikia gydyti, kad vaisius būtų gerai vystomas.
  • Reguliuojant skydliaukę, vaistai turi būti naudojami atsargiai. Jie gali poveikinti vaisiaus vystymuisi.

Tiroidito prevencija ir stebėjimas

Reguliari skydliaukės stebėjimas yra būdingas tiroidito prevencijai. Tai labai svarbu, jei tu esi rizikos grupės narys. Kraujo tyrimai, kaip TTH, FT4 ir ATPO, padeda laiku rasti pokyčius.

Echoskopinis tyrimas taip pat yra svarbus. Jis padeda monitoruoti skydliaukės struktūrą.

Prevencijos būdai apima sveiko gyvenimo būdą. Tai gali būti streso valdymas, subalansuota mityba ir pratimai. Vengti goitrogeninių produktų ir palaikyti jodo kiekį yra svarbu.

Jeigu atsiranda skydliaukės sutrikimų simptomai, kreipkitės į gydytoją endokrinologą. Nedelsite.

Integruodami šiuos veiksmus į kasdienį gyvenimą, galima sumažinti Hašimoto tipo tiroidito paplitimą Lietuvoje. Reguliarus sveikatos patikrinimas ir laiku nustatyti pokyčiai yra būtini. Tai užtikrina skydliaukės veiklą ir užkirsto kelią komplikacijoms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *