Makšties grybelinė infekcija: simptomai, gydymas ir rizikos

Makšties grybelinė infekcija: simptomai, gydymas ir rizikos

Moterų makšties grybelinės infekcijos yra dažnai pasitaikančios, ypač toms, kurios dar menstruuoja. Šias infekcijas sukelia mielės, žinomos kaip candida. Moterų makšties grybelinės infekcijos simptomai apima vulvos niežulį ir sudirginimą, taip pat diskomfortą aplink makšties angą. Reikšminga tai, kad šios infekcijos gali būti pasikartojančios ir kai kuriais atvejais virsti lėtiniais simptomais.

Kas yra moterų makšties grybelinė infekcija?

Moterų makšties grybelinės infekcijos yra labiausiai paplitusi vaginito forma, kurią sukelia candida – grybelio rūšis, natūraliai esanti organizme, įskaitant burną, virškinamąjį traktą ir makštį. Kai candida yra pusiausvyroje, ji nesukelia problemų. Tačiau jos perteklius gali baigtis grybeline infekcija. Moterų makšties grybelinės infekcijos, kurias sukelia candida perteklius makštyje, dažniausiai paveikia reprodukcinio amžiaus moteris ir tas, kurių menopauzės dar nėra, sukeldamos būklę, kuriai būdingas uždegimas, patinimas ir diskomfortas makšties srityje.

Kokie yra moterų makšties grybelinės infekcijos simptomai?

Moterų makšties grybelinės infekcijos gali pasireikšti su vulvos savybių pokyčiais ir makšties išskyrų pokyčiais, kurios paprastai tampa tirštesnės be stipraus kvapo. Ne visos moterys, kurioms pasireiškia šios infekcijos simptomai, gali patirti šiuos požymius:

  • Makšties ir vulvos sudirginimą arba niežulį.
  • Deginimo pojūtį, kurį sustiprina šlapinimasis.
  • Baltos, varškės pavidalo makšties išskyros.
  • Makšties ir vulvos uždegimą bei patinimą.
  • Retkarčiais atsirandančias įtrūkas vulvos ar makšties sienelėse.
  • Retus lytinių santykių metu pasitaikančius skausmus.

Svarbu žinoti, kad moterų makšties grybelinės infekcijos simptomai gali būti panašūs į kitų makšties ligų ar užkrečiamųjų infekcijų simptomus. Todėl, jei patiriate kuriuos nors iš paminėtų simptomų ir abejojate dėl būklės pobūdžio, rekomenduotina kreiptis į gydytoją tiksliai diagnozei nustatyti.

Kokia yra pagrindinė moterų makšties grybelinės infekcijos priežastis?

Moterų makšties grybelines infekcijas sukelia mielių rūšies, žinomos kaip candida, perteklius. Normaliomis sąlygomis candida nesukelia simptomų, tačiau aplinkos pokyčiai gali skatinanti jos dauginimąsi, sukeliantį grybelinę infekciją. Įvairūs rizikos veiksniai, kurie gali prisidėti prie mielių dauginimosi, apima:

  • Antibiotikai: jie naikina naudingas bakterijas makštyje, kurios paprastai padeda reguliuoti mielių augimą. Kai mielių kiekis viršija šias naudingas bakterijas, tai gali sukelti grybelinę infekciją.
  • Nėštumas ir hormoniniai pokyčiai: hormoniniai svyravimai, tokie kaip atsirandantys nėštumo metu, kontraceptinių piliulių vartojimas ar menstruacinio ciklo pokyčiai, gali sutrikdyti candida pusiausvyrą makšties aplinkoje.
  • Nekontroliuojamas diabetas: padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti per didelį cukraus kiekį šlapime, sudarant palankią aplinką mielių augimui.
  • Sutrikusi imuninė sistema: sąlygos ir gydymas, kurie slopina imuninę sistemą, tokie kaip vaistai nuo ŽIV ar AIDS, chemoterapija ir radioterapija, gali padaryti organizmą labiau pažeidžiamą candida pertekliui.

Kaip yra diagnozuojama grybelinė infekcija?

Diagnozuojant moterų makšties grybelinę infekciją, gydytojas paima makšties išskyros pavyzdį tyrimui. Moterys, patiriančios vulvos ar makšties niežulį, gali manyti, kad turi grybelinę infekciją ir bandyti savigydą naudodamos nereceptinius vaistus. Vis dėlto, labai rekomenduotina nepradėti gydymo savarankiškai namuose be patvirtintos diagnozės, nes savidiagnostika gali pabloginti būklę ir sukelti laiko bei išteklių švaistymą.

Jei asmuo patiria makšties grybelinę infekciją daugiau nei keturis kartus per metus, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Sveikatos priežiūros specialistas gali atlikti tyrimus, patvirtinančius makšties grybelinės infekcijos buvimą, atlikti kraujo cukraus tyrimą diabetui nustatyti bei būtinais atvejais atlikti testus ŽIV ar AIDS. Be to, gydytojas gali tirti potencialias hormoninių svyravimų priežastis.

Kaip gydyti moterų makšties grybelinę infekciją?

Moterų makšties grybelinės infekcijos yra gydomos dviem pagrindiniais būdais: geriamaisiais ir išoriniais vaistais.

  • Geriamasis gydymas: vienas iš dažnai naudojamų antimykotinių vaistų yra flukonazolas, skirtas kovoti su grybelinėmis infekcijomis. Paprastai užtenka vienos flukonazolo dozės. Tačiau asmenys, turintys rimtų simptomų, pagrindinių ligų arba pasikartojančias grybelines infekcijas, gali reikalauti antros dozės praėjus trims dienoms po pirmosios. Flukonazolo šalutiniai poveikiai yra apskritai nežymūs ir reti, tokie kaip pilvo sujaudinimas, galvos skausmas ir bėrimas. Svarbu žinoti, kad flukonazolas gali sąveikauti su daugeliu kitų vaistų, todėl rekomenduotina prieš vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Be to, šis geriamas vaistas nerekomenduojamas nėščiosioms, nes gali pakenkti besivystančiam vaisiui.
  • Išorinis gydymas: išoriniai vaistai nuo makšties grybelinės infekcijos yra prieinami kaip makšties kremai ir tabletės. Šie produktai taikomi įvedant juos į makštį naudojant aplikatorių prieš miegą.

Kritiškai svarbu susilaikyti nuo lytinių santykių antivirusinio gydymo metu, nes tai gali pabloginti sudirginimą, o kai kurie vaistai gali sumažinti kontraceptinių priemonių veiksmingumą.

Asmenims, kuriuos dažnai kamuoja moterų makšties grybelinės infekcijos, tinkamas gydymas turi būti nukreiptas į konkrečią mielių infekcijos pagrindinę priežastį, kad padėtų išvengti jų pasikartojimo. Tais atvejais, kai grybelinės infekcijos atsiranda keturis ar daugiau kartų per metus, gydytojas gali rekomenduoti per savaitę sykį šešis mėnesius vartoti geriamas antimykotines medžiagas, siekiant išvengti ateities atvejų.

Kaip galima išvengti moterų makšties grybelinės infekcijos?

Norėdami išvengti moterų makšties grybelinės infekcijos atsiradimo, apsvarstykite šiuos gyvenimo būdo pokyčius:

  • Venkite dušų: dušai gali pažeisti natūralų bakterijų balansą, padedantį kontroliuoti makšties grybelio augimą.
  • Išmintingai naudokite antibiotikus: sumažinkite nereikalingą antibiotikų naudojimą, nes jie gali netyčia pakenkti naudingoms makšties bakterijoms, leidžiant mielėms daugintis.
  • Venkite kvepalų ir kvepiančių tamponų: šie produktai gali sukelti dirginimą ir sutrikdyti makšties aplinką. Geriausia rinktis bekvapius variantus.
  • Išlikite sausi: venkite ilgai būti drėgnuose drabužiuose, tokiuose kaip maudymosi kostiumai ar sporto drabužiai, nes drėgna aplinka gali skatinti mielių augimą. Greitai pasikeiskite iš drėgnų drabužių.
  • Pasirinkite patogius drabužius: pasirinkite alsuojančius, laisvai krentančius drabužius, kad sumažintumėte drėgmės kaupimąsi ir trintį makšties srityje.
  • Naudokite vandens pagrindu pagamintas lubrikacijas: rinkitės vandens pagrindu sukurtas seksualines lubrikacijas, nes jos mažiau linkusios sutrikdyti makšties aplinką, lyginant su aliejaus pagrindu pagamintomis lubrikacijomis.
  • Užtikrinkite sveiką cukraus kiekį kraujyje valdymą: jei sirgate diabetu, svarbu valdyti cukraus kiekį kraujyje, nes aukštas cukraus lygis gali sukurti sąlygas mielių pertekliui.Įgyvendinant šiuos gyvenimo būdo pokyčius, galite padėti sumažinti riziką susirgti moterų makšties grybelinėmis infekcijomis ir išlaikyti geresnę makšties sveikatą.

Dažniausiai užduodami klausimai

  • Kiek laiko trunka kol grybelinė infekcija praeina?Lengvos grybelinės infekcijos gali praeiti savaime, bet tai pasitaiko retai. Gali užtrukti kelias dienas iki savaitės, kol grybelinės infekcijos išsispręs po gydymo. Tačiau sunkios grybelinės infekcijos gali tęstis ilgiau ir reikalauti ilgesnio gydymo laikotarpio. Kritiškai svarbu vartoti paskirtą vaistą ir išbaigti visą gydymo kursą, kad būtų išvengta pasikartojimo.
  • Ar kontraceptinės tabletės sukelia grybelines infekcijas?Kalbant apie kontraceptines tabletes, kai kurie tyrimai parodė galimą sąsajas tarp geriamųjų kontraceptinių tablečių ir padidėjusios moterų grybelinių infekcijų rizikos. Tačiau nėra įrodymų, kad rizika mažėtų nustojus jomis naudotis. Todėl neprasminga nutraukti kontraceptines tabletes dėl grybelinės infekcijos.Tiksliau, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad ištirtumėte alternatyvias kontraceptines galimybes, jei grybelinės infekcijos pasikartoja.
  • Ar mano partneris turi būti gydomas, jei aš turiu moterų makšties grybelinę infekciją?Nors grybelinės infekcijos nėra laikomos lytiniu būdu perduodamomis infekcijomis, seksualinis partneris gali užsikrėsti per kontaktą. Tačiau perdavimo tikimybė yra mažesnė, ypač jei partneris biodekliaruotas kaip vyras gimimo metu. Nepaisant to, patartina kreiptis į gydytoją, jei jūsų partneris patiria simptomus ar susirūpinimą, susijusį su grybelinėmis infekcijomis, norint užtikrinti tinkamą įvertinimą ir gydymą, jei reikia.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *