Melatoninas yra naudojamas trumpalaikiam miego sutrikimų, tokių kaip nemiga, gydymui, ypač esant sutrikusiam miego ciklui ar keičiantis laiko juostoms (pvz., dėl kelionių). Šis preparatas gali padėti greičiau užmigti, sumažinti pabudimų skaičių naktį ir prailginti bendrą miego trukmę. Melatoninas yra natūrali organizmo gaminama medžiaga, padedanti reguliuoti kasdienį biologinį ritmą, hormonų gamybą ir miego įpročius. Tam tikruose augaliniuose ar maisto papilduose gali būti kenksmingų priemaišų ar priedų, todėl svarbu pasitarti su vaistininku apie vartojamo produkto patikimumą. Šio produkto saugumo ir veiksmingumo kai kurios atsakingos institucijos nėra įvertinusios, todėl dėl papildomos informacijos rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.
Vartojimas
- Melatoninas vartojamas per burną, su maistu arba be jo, dažniausiai prieš miegą arba kaip nurodyta ant pakuotės.
- Laikykitės visų ant pakuotės pateiktų nurodymų. Jei kyla klausimų, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
- Nevartokite šio preparato, jei neturite galimybės miegoti bent 6–8 valandas po jo suvartojimo.
- Dozė nustatoma pagal amžių, sveikatos būklę ir atsaką į gydymą. Pailginto atpalaidavimo tablečių negalima traiškyti ar kramtyti – jas reikia nuryti visas, kad išvengtumėte galimo šalutinio poveikio.
- Kramtomosios formos preparatą būtina gerai sukramtyti prieš nuryjant.
- Jei vartojate skystą melatonino formą, dozę tiksliai išmatuokite specialiu dozuojamu šaukšteliu ar matavimo taurele. Nenaudokite įprasto namų šaukšto – taip gali būti netiksli dozė. Kai kuriuos skystus preparatus prieš naudojimą būtina gerai suplakti.
- Greitai tirpstančios tabletės tvarkomos sausomis rankomis. Priklausomai nuo gaminimo, jas galima dėti ant liežuvio ar po liežuviu. Laikykitės konkretaus gamintojo nurodymų. Leiskite tabletei visiškai ištirpti, tada nurykite kartu su seilėmis – vandens nereikia.
- Šis preparatas gali pradėti veikti per 30 minučių. Jei būklė išlieka arba blogėja, arba įtariate rimtą sveikatos sutrikimą – kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.
Šalutinis poveikis
- Galimi šalutiniai poveikiai: galvos skausmas, svaigimas, drebulys, pykinimas ar pilvo spazmai. Jei šie simptomai nepraeina ar stiprėja, kuo greičiau informuokite gydytoją ar vaistininką.
- Šis preparatas gali sukelti mieguistumą ar sumažinti budrumą dienos metu. Jei tai pastebite, pasitarkite su gydytoju.
- Kilus rimtesniems šalutiniams poveikiams, pvz., psichikos ar nuotaikos pokyčiams (depresijai, sumišimui), nedelsiant praneškite gydytojui.
- Rimta alerginė reakcija yra reta, tačiau kreipkitės medicininės pagalbos, jei pasireiškia bėrimas, niežulys ar patinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje), stiprus svaigimas ar kvėpavimo sutrikimai.
- Galimi ir kiti nepaminėti šalutiniai poveikiai. Pastebėjus bet kokius neįprastus simptomus, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
Atsargumo priemonės
- Prieš vartodami melatoniną, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate alergiški jam ar bet kuriai šio produkto sudedamajai daliai, ar turite kitų alergijų. Šis produktas gali turėti ir neaktyvių medžiagų, galinčių sukelti alergines ar kitas reakcijas. Dėl detalesnės informacijos pasitarkite su vaistininku.
- Prieš vartojimą pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, jei sergate šiomis ligomis: cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, imuninės sistemos sutrikimais, kepenų ligomis, psichikos ar nuotaikos sutrikimais (pvz., depresija), epilepsija ar kitomis traukulių ligomis.
- Šis preparatas gali sukelti svaigulį ar mieguistumą. Vartojant alkoholį ar kanapes, šis poveikis gali sustiprėti. Nevairuokite, nedirbkite su mechanizmais ar nevykdykite kitų veiklų, kur reikia budrumo, kol įsitikinsite, kad saugu. Venkite alkoholio. Jei vartojate kanapes, pasitarkite su gydytoju.
- Saldžios arba kramtomosios preparato formos gali turėti cukraus ar aspartamo, o skysti preparatai – alkoholio. Atsargiai vartokite sergant diabetu, esant alkoholio priklausomybei, kepenų ligoms, fenilketonurijai ar kitoms būklėms, kai reikia apriboti šias medžiagas. Dėl saugaus vartojimo pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
- Vaikai gali būti jautresni šalutiniam poveikiui, pvz., lytinio vystymosi pokyčiams. Dėl detalesnės informacijos pasitarkite su gydytoju.
- Nėštumo metu šis preparatas vartojamas tik esant būtinybei, nes gali paveikti ovuliaciją. Jei planuojate pastoti, jau laukiatės ar manote, kad gali būti nėštumas – aptarkite vartojimo naudą ir riziką su gydytoju.
- Melatoninas patenka į motinos pieną. Prieš žindant pasitarkite su gydytoju.
Sąveika su kitais vaistais
- Vaistų sąveika gali pakeisti vaistų veikimą ar padidinti šalutinio poveikio riziką. Šiame aprašyme nepateiktos visos galimos sąveikos. Visų vartojamų vaistų (įskaitant receptinius, nereceptinius ir augalinius preparatus) sąrašą pateikite gydytojui ir vaistininkui.
- Be gydytojo leidimo nepradėkite vartoti, nenutraukite ir nekeiskite jokio vaisto dozės.
- Kai kurie vaistai gali sąveikauti su melatoninu, pavyzdžiui, kraujo krešėjimą mažinantys vaistai (pvz., varfarinas).

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.