Niacinamidas (nikotinamidas) yra viena vitamino B3 (niacino) formų ir naudojamas niacino trūkumo (pelagros) prevencijai bei gydymui. Niacino trūkumas gali sukelti viduriavimą, sumišimą (demenciją), liežuvio paraudimą ar patinimą bei raudonos odos šerpetojimą. Niacinamidas dažnai vartojamas vietoj niacino, nes sukelia mažiau šalutinių poveikių (pavyzdžiui, odos paraudimą). Skirtingai nei niacinas, niacinamidas nėra veiksmingas koreguojant kraujo riebalų kiekį ir jo negalima keisti niacinu, jei gydomas padidėjęs cholesterolio lygis ar kiti kraujo riebalų sutrikimai.
Panaudojimas
- Niacino trūkumas gali atsirasti dėl prastos mitybos, tam tikrų sveikatos sutrikimų (pavyzdžiui, piktnaudžiavimo alkoholiu, malabsorbcijos sindromo, Hartnupo ligos) arba ilgalaikio kai kurių vaistų (pavyzdžiui, izoniazido) vartojimo.
- Geriausia vitaminus gauti iš sveiko maisto. Kadangi prasta mityba dažnai lemia ne vieno, o kelių vitaminų trūkumą, gydytojas vietoj niacinamido gali rekomenduoti multivitaminus.
- Vitaminai palaiko organizmo gebėjimą gaminti ir skaidyti natūralias medžiagas (metabolizmą) bei yra svarbūs gerai savijautai.
Kaip vartoti niacinamidą
- Šį preparatą vartokite per burną pagal nurodymus, paprastai vieną ar du kartus per dieną. Laikykitės visų produkto pakuotėje pateiktų nurodymų arba gydytojo rekomendacijos. Jei kyla klausimų, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
- Negalima traiškyti arba kramtyti ilgai veikiančių tablečių. Taip galima iš karto išlaisvinti visą vaisto dozę, dėl ko padidėja šalutinių poveikių rizika. Taip pat neskaldykite tablečių, nebent jos turi tam skirtą brūkšnį ir gydytojas ar vaistininkas leido. Tabletę nurykite visą arba dalytą, netraiškant ir nekramtant.
- Jei vartojate tam tikrus vaistus cholesterolio kiekiui mažinti (tulžies rūgštis surišančias dervingąsias medžiagas, tokias kaip cholestiraminas ar kolestipolis), niacinamidą vartokite mažiausiai 4–6 valandas prieš arba po šių vaistų vartojimo. Šie preparatai gali surišti niacinamidą ir sumažinti jo įsisavinimą.
- Jei būklė nepagerėjo ar pablogėjo, arba įtariate rimtą sveikatos problemą, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
Šalutinis poveikis
- Niacinamidas dažniausiai gerai toleruojamas, kai vartojamas įprastinėmis dozėmis. Gali pasireikšti skrandžio sutrikimas, pykinimas ar viduriavimas. Jei kuris nors iš šių poveikių trunka ar stiprėja, apie tai praneškite gydytojui arba vaistininkui.
- Jei gydytojas rekomendavo vartoti šį vaistą, vadinasi, įvertino, kad nauda yra didesnė nei galima žala. Daugeliui žmonių rimtų šalutinių poveikių nepasireiškia.
- Apie sunkius šalutinius poveikius, tokius kaip nenutrūkstamas pykinimas ar vėmimas, tamsios ar deguto spalvos išmatos, lengvas mėlynių atsiradimas ar kraujavimas, rankų ar kojų tinimas, inkstų veiklos sutrikimo požymius (pavyzdžiui, pasikeitusį šlapimo kiekį), tamsų šlapimą, vėmimą, panašų į kavos tirščius, odos ar akių pageltimą, praneškite gydytojui nedelsiant.
- Labai rimta alerginė reakcija į šį preparatą yra reta, tačiau pastebėję bėrimą, niežėjimą ar tinimą (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje), stiprų galvos svaigimą, kvėpavimo sutrikimą, tuoj pat kreipkitės medicinos pagalbos.
- Tai nėra visų galimų šalutinių poveikių sąrašas. Jei pastebite kitų reakcijų, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Atsargumo priemonės
- Prieš pradėdami vartoti niacinamidą, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate jam alergiški arba turite kitų alergijų. Šiame produkte gali būti neaktyvių sudedamųjų dalių, kurios gali sukelti alergines reakcijas ar kitų problemų. Dėl išsamios informacijos pasitarkite su vaistininku.
- Jei sergate kepenų ligomis, skrandžio ar opų ligomis, kraujavimo sutrikimais (trombocitopenija), cukriniu diabetu, podagra ar inkstų ligomis, prieš vartodami preparatą, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
- Jei sergate diabetu, šis vaistas gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Reguliariai matuokite gliukozės kiekį pagal nurodymus ir pateikite rezultatus gydytojui. Jei pastebėjote padidėjusį troškulį ar dažną šlapinimąsi, apie tai informuokite gydytoją. Gydytojas gali tekti koreguoti vaistus nuo diabeto, mitybą ar fizinio aktyvumo programą.
- Prieš vartodami šį vaistą, praneškite gydytojui, jei esate nėščia.
- Šis vaistas patenka į motinos pieną, todėl prieš žindant pasitarkite su gydytoju.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.