Filgrastimas yra vaistas, padedantis išvengti infekcijų žmonėms, kuriems sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių (neutrofilų) kiekis. Jis taip pat gali būti naudojamas prieš kamieninių ląstelių transplantaciją, siekiant padidinti surenkamų kamieninių ląstelių skaičių. Filgrastimas veikia stimuliuodamas neutrofilų, kurie padeda organizmui kovoti su infekcijomis, augimą. Vaistą gali suleisti medicinos darbuotojas arba patys pacientai ar jų slaugytojai, mokant tinkamai paruošti ir suleisti dozę.
Naudojimas
Kam naudojamas filgrastimas?
Filgrastimas dažniausiai vartojamas siekiant apsaugoti nuo infekcijų, kai kraujyje sumažėję baltųjų kraujo kūnelių (neutrofilų) kiekis. Neutropenija gali atsirasti dėl įvairių medicininių būklių, chemoterapijos ar radiacijos. Taip pat filgrastimas gali būti naudojamas didinti kamieninių ląstelių kiekį prieš jų transplantaciją. Be to, gydytojas gali rekomenduoti šį vaistą ir kitais atvejais.
Kaip veikia filgrastimas?
Filgrastimas skatina neutrofilų, kurių reikia kovai su infekcijomis, augimą organizme.
Filgrastimo formos
Prekiniai pavadinimai
- Neupogen
- Nivestym
- Nypozi
- Releuko
- Zarxio
Dozavimo formos ir stiprumas
- 300 mcg/0,5 ml tirpalas (užpildyta švirkštas)
- 480 mcg/0,8 ml tirpalas (užpildyta švirkštas)
- 300 mcg/1 ml tirpalas (flakonėlis)
- 480 mcg/1,6 ml tirpalas (flakonėlis)
Kaip laikyti filgrastimą?
- Filgrastimą reikia laikyti šaldytuve, 2–8 °C temperatūroje.
- Nelaikyti šaldiklyje. Jei netyčia užšaldėte, atšildykite šaldytuve prieš vartojimą.
- Išmeskite filgrastimą, jei jis buvo užšaldytas daugiau nei vieną kartą.
- Laikyti vėsioje, sausoje vietoje, originalioje pakuotėje, kad apsaugotumėte nuo šviesos.
Šalutinis poveikis
Dažniausias šalutinis poveikis
- Karščiavimas
- Skausmas
- Odos bėrimas
- Kosulys
- Kvėpavimo sutrikimai
- Kaulų skausmas
- Galvos skausmas
- Mažakraujystė
- Kraujavimas iš nosies
- Viduriavimas
- Jautrumo sumažėjimas
- Plaukų slinkimas
Gali pasireikšti ir kitų, čia nepaminėtų filgrastimo šalutinių poveikių. Jeigu pastebite bet kokį šalutinį poveikį, kreipkitės į gydytoją.
Sunkus šalutinis poveikis
Nors rečiau, filgrastimas gali sukelti rimtų šalutinių poveikių. Toliau nurodyta, ką daryti, jei jie pasireiškia.
- Sunki alerginė reakcija: Nutraukite filgrastimo vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į medikus, jei pastebėjote kvėpavimo sunkumus, širdies plakimą, karščiavimą, patinusių limfmazgių, veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės patinimą, rijimo sunkumus, odos niežėjimą, bėrimą, dilgėlinę, pykinimą ar vėmimą, galvos svaigimą, pilvo skausmą ar sąnarių skausmą.
- Blužnies padidėjimas ar plyšimas: Nutraukite vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jei skauda kairį petį ar viršutinę kairę pilvo dalį.
- Ūminis kvėpavimo distreso sindromas: Nutraukite vaistą ir kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia kvėpavimo sunkumai, dusulys ar greitas kvėpavimas, nepriklausomai nuo karščiavimo.
- Inkstų pažeidimas (glomerulonefritas): Kreipkitės į gydytoją, jei sumažėja šlapinimasis, patinsta veidas ar kulkšnys, šlapime atsiranda kraujo ar patamsėja šlapimo spalva.
- Kapiliarų nutekėjimo sindromas: Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei sumažėja šlapinimasis, patinsta rankos, kojos, pilvo sritis, pasireiškia kvėpavimo sunkumai, galvos svaigimas ar silpnumas.
- Mažas trombocitų kiekis (trombocitopenija): Praneškite gydytojui ir nutraukite filgrastimą, jei pastebite kraujavimą ar mėlynes.
- Didelis baltųjų kraujo kūnelių kiekis (leukocitozė): Kol vartojate filgrastimą, gydytojas reguliariai tikrins baltųjų kraujo kūnelių kiekį.
- Kraujagyslių uždegimas (odinis vaskulitas): Kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda odos paraudimas ar violetinės dėmės.
- Aortos uždegimas (aortitas): Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia karščiavimas, pilvo ar nugaros skausmas, nuovargis.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kas neturėtų vartoti filgrastimo?
- Jei esate alergiški bent vienam iš šių prekių ženklų: Neupogen, Zarxio, Nypozi, Nivestym, Releuko
- Jei esate alergiški filgrastimui ar bet kokiam žmogaus granulocitų kolonijas stimuliuojančiam faktoriui, pvz., pegfilgrastimui
- Jei esate alergiški bet kuriam konkretaus produkto ingredientui (pasitarkite su vaistininku dėl sudedamųjų dalių sąrašo)
Ką reikėtų žinoti prieš vartojant filgrastimą?
- Filgrastimą vartoti tik gydytojui paskyrus.
- Neduokite filgrastimo kitiems, net jei jie turi tą pačią būklę.
- Laikykite filgrastimą vaikams nepasiekiamoje vietoje, ypač jei šaldytuvą taip pat naudoja vaikai.
- Vartokite tik tuomet, kai gydytojas arba slaugytojas yra tinkamai apmokęs, kaip jį naudoti.
- Nepurtykite filgrastimo.
- Neleiskite į sustorėjusią ar sumušimų turinčią odą.
- Filgrastimą vartokite ne anksčiau kaip praėjus 24 valandoms po chemoterapijos arba bent 24 valandas prieš chemoterapiją.
- Pirma naudojant filgrastimą, perskaitykite naudotojo instrukciją, kurią galite gauti vaistinėje.
- Išimkite filgrastimą iš šaldytuvo 30 minučių prieš ruošdami dozę.
- Suleidus dozę, nepanaudotą vaistą išmeskite.
- Naudojimo metu reguliariai tirkite kraują, laikykitės visų gydytojo nurodytų vizitų.
Ką pasakyti gydytojui prieš vartojant filgrastimą?
Praneškite gydytojui apie visas savo sveikatos būkles ir visus vartojamus vaistus – tiek receptinius, tiek nereceptinius, vitaminus, mineralus, žolinius ar kitus papildus, kad gydytojas galėtų įvertinti, ar filgrastimas Jums tinkamas. Ypatingai aptarkite šias situacijas:
- Krūties arba plaučių vėžys: filgrastimas kai kuriems asmenims gali didinti ūminės mieloidinės leukemijos arba mielodisplazinio sindromo riziką. Jei gydotės nuo šių vėžių kartu su chemoterapija ar radiacija, informuokite gydytoją, jei jaučiate didesnį nuovargį, lengvai susidaro mėlynės ar kraujuojate, pasireiškė karščiavimas.
- Įgimta neutropenija: kai kuriems pacientams filgrastimas taip pat gali didinti ūminės mieloidinės leukemijos ar mielodisplazinio sindromo riziką.
- Pjautuvinė anemija: informuokite gydytoją, jei sergate šia liga, nes filgrastimas retkarčiais gali sukelti pjautuvinės anemijos krizę. Nutraukite vartojimą ir kreipkitės į medikus, jei pasireiškė skausmas ar kvėpavimo sutrikimai.
- Inkstų sutrikimai
- Onkologinis gydymas radiacija
- Latekso alergija
- Artimiausiu metu planuojami kaulų tyrimai ar skenavimas
- Nėštumas: nežinoma, kaip filgrastimas veikia nėštumą ar besivystantį vaisių. Informuokite gydytoją, jei esate ar planuojate pastoti.
- Maitinimas krūtimi: nėra žinoma, ar filgrastimas patenka į motinos pieną, praneškite gydytojui, jei žindote ar planuojate žindyti kūdikį.
Sąveikos
Ar filgrastimas sąveikauja su maistu ar gėrimais?
Šiuo metu nėra žinomos filgrastimo ir maisto ar gėrimų sąveikos. Taip pat nežinoma, ar alkoholis daro įtaką filgrastimui.
Ar filgrastimas sąveikauja su kitais vaistais?
Prieš vartojant filgrastimą visada informuokite savo gydytoją apie visus vartojamus vaistus, papildus, vitaminus ar žolinius preparatus.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.