Pilvo sąaugos yra dažna pooperinė būklė, kai pilvo ar dubens organus ir jų aplinkinius audinius tarpusavyje supančioja jungiamojo audinio „tilteliai“ – randinis audinys. Jie dažniausiai susiformuoja tarp plonosios žarnos vijų, tačiau gali apimti ir kitus pilvo ertmės organus bei jų paviršių.
Kas sukelia pilvo sąaugas?
Sąaugos susiformuoja kaip natūralaus gijimo proceso dalis, kai pilvo ertmėje įvyksta sužalojimas ar uždegimas. Dažniausia priežastis – pilvo operacijos, po kurių virš 75% žmonių vystosi sąauginių randų. Tačiau sąaugos gali atsirasti ir dėl kitų veiksnių, sukeliančių uždegimą ar pažeidimą:
- Ūminiai ar lėtiniai pilvo ir dubens uždegimai
- Apendicitas
- Krono liga
- Divertikulitas
- Endometriozė
- Lytinių organų uždegiminės ligos
- Radioterapija pilvo srityje
- Peritoninė dializė
Kokie rizikos veiksniai?
Didžiausią sąaugų susidarymo tikimybę lemia atliktos pilvo operacijos, ypač jei:
- Daryta atvira (ne laparoskopinė) operacija, kai pilve daromas didelis pjūvis – net iki 90% atvejų susiformuoja sąaugos
- Buvo atlikta daugiau nei viena pilvo ar dubens operacija
- Chirurginė intervencija buvo ekstra atvejis arba operuotos apatinės virškinamojo trakto dalys (storosios žarnos, tiesioji žarna)
Pilvo sąaugų simptomai
Daugeliui sąaugos nesukelia jokių pojūčių, todėl žmogus gali nė neįtarti, kad jos egzistuoja. Tačiau kai kuriems pacientams jos gali lemti žarnyno užsikimšimą ar kitus nemalonius pojūčius, pasireikšti netgi praėjus daug metų po operacijos.
- Stiprus pilvo skausmas ar spazmai
- Pilvo pūtimas, tempimas
- Pykinimas, vėmimas
- Pilvo patinimas – matomas išorinis sustambėjimas
- Vidurių užkietėjimas ar visiškas nesugebėjimas pasišalinti dujoms, tuštintis
Kai sąaugos sukelia žarnyno nepraeinamumą, tai yra pavojinga būklė ir reikia skubios medicininės pagalbos.
Galimos komplikacijos
- Plonosios žarnos nepraeinamumas – kai žarnynas susisuka ar susiaurėja, dėl ko visiškai ar iš dalies nustoja judėti maistas, skysčiai bei dujos. Nesuteikus pagalbos, galima sunki infekcija (peritonitas).
- Lėtinis pilvo ar dubens skausmas dėl apriboto organų judrumo.
- Nevaisingumas – dažniau moterims, kai sąaugos sutrukdo kiaušinėlio ir spermatozoido susitikimui arba trukdo apvaisintam embrionui prisitvirtinti gimdoje (vadinama Ashermano sindromu).
Kaip diagnozuoti sąaugas?
Diagnozė neretai remiasi simptomais ir ankstesne operacijų ar uždegimų istorija. Pilvo rentgenas ar kompiuterinė tomografija gali parodyti žarnyno užsikimšimą, tačiau pačių sąaugų matyti paprastai neįmanoma. Pilnai jas patvirtinti gali tik chirurginė apžiūra operacijos metu.
Gydymas ir valdymas
Didžioji dalis sąaugų gydyti nereikia, jei jos nesukelia jokių problemų. Dažniausiai papildoma operacija nerekomenduojama, nes kiekviena nauja intervencija didina naujų sąaugų riziką. Operacijos prireikia tik esant gyvybei pavojingam žarnyno nepraeinamumui ar nevaisingumui dėl gimdos sąaugų.
Nedidelius skausmus gali padėti palengvinti įprasti nereceptiniai vaistai nuo skausmo. Kai kuriais atvejais gydytojai rekomenduoja specialią kineziterapiją (pvz., minkštųjų audinių mobilizaciją), tačiau jos veiksmingumas dar tiriamas.
Vienintelis būdas pašalinti sąaugų jungtis – chirurginiu būdu jas atskirti, tačiau net ir tuomet gali susiformuoti naujos sąaugos.
Ką valgyti, jei yra sąaugos?
Specialių mitybos apribojimų paprastai nėra. Jei yra dalinis žarnyno nepraeinamumas, rekomenduojama rinktis minkštesnius, mažai skaidulų turinčius maisto produktus, kad maistas lengviau judėtų žarnynu.
Prevencija ir gydymo galimybės
Deja, nėra būdo visiškai išvengti sąaugų – jos yra natūralus gijimo proceso etapas. Mažesnė rizika siejama su laparoskopinėmis, minimaliai invazyviomis operacijomis, nes jų metu daromi tik nedideli pjūviai.
Chirurgai gali pabandyti panaudoti specialias barjerines medžiagas (pvz., gelius ar plėveles), kurios operacijos metu padeda sumažinti audinių sukibimo tikimybę. Vis dėlto, randai – neišvengiama gijimo ciklo dalis, todėl naujų adhezijų galimybė išlieka.
Medicinos specialistai nuolat ieško veiksmingų būdų, kaip sumažinti randinio audinio susidarymą po pilvo procedūrų.
Prognozė ir gyvenimas su sąaugomis
Daugelis žmonių turi pilvo sąaugų ir niekada nesulaukia jokių simptomų. Kai kuriomis aplinkybėmis sąaugos su laiku gali suminkštėti ar sumažėti. Tačiau jei pasikartoja žarnyno užsikimšimai ar būklė pablogėja, gali prireikti papildomo gydymo ar operacijos.
Pajutus neaiškius, stiprėjančius pilvo skausmus, pilvo pūtimą ar nesišalinant dujoms, būtina kreiptis į medicinos specialistus. Pilno žarnyno užsikimšimo atveju svarbu nedelsti kreiptis į gydymo įstaigą – ši būklė pavojinga gyvybei.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.