Multivitaminų ir geležies preparatai skirti naudoti, kai organizmui trūksta vitaminų ar mineralų. Tokie trūkumai dažniausiai atsiranda dėl nevisavertės mitybos, tam tikrų ligų arba padidėjusio poreikio, pavyzdžiui, nėštumo laikotarpiu. Šie papildai padeda palaikyti gerą savijautą, nes vitaminai ir geležis yra būtini daugybei organizmo procesų.
Kaip vartoti
Multivitaminų kramtomąsias tabletes reikia gerai sukramtyti ir nuryti. Paprastai jos geriamos vieną kartą per parą, tačiau visada vadovaukitės gamintojo pateiktomis instrukcijomis arba gydytojo nurodymais. Svarbu neviršyti rekomenduojamos dozės.
Labiausiai tinka šį preparatą vartoti tuščiu skrandžiu – likus 1 valandai iki valgio arba praėjus 2 valandoms po jo. Jei atsiranda nemalonus pojūtis skrandyje, galima vartoti su maistu. Verta žinoti, kad antacidai, pieno produktai, arbata ar kava, išgerti prieš dvi valandas iki arba po preparato, silpnina jo poveikį.
Norint pajusti didžiausią naudą, papildą svarbu vartoti reguliariai, visada tuo pačiu metu kiekvieną dieną.
Galimi šalutiniai poveikiai
Gali pasireikšti švelnūs virškinimo sutrikimai, tokie kaip vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar diskomfortas pilve. Jie dažniausiai praeina savaime, kai organizmas pripranta prie preparato. Jei nemalonūs pojūčiai užsitęsia ar stiprėja, reikėtų apie tai pasikalbėti su gydytoju arba vaistininku.
Vartojant geležies turinčius produktus normalu, kad išmatos gali patamsėti – tai nėra pavojinga.
Rimtos nepageidaujamos reakcijos pasitaiko retai. Tačiau, jei atsiranda bėrimas, niežulys, patinimai (ypač veido, lūpų, liežuvio ar gerklės srityje), didelis galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai – reikia nedelsiant kreiptis į medikus.
Pateikta informacija nėra galutinis visų šalutinių poveikių sąrašas. Jei pastebite kitokius pojūčius, kurių nėra šiame aprašyme, apie juos pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti multivitaminus su geležimi, būtinai informuokite gydytoją, jei esate jautrūs bet kuriai šio preparato sudedamajai daliai ar turite kitų alergijų. Kai kurios sudedamosios medžiagos gali sukelti alergines reakcijas ar kitus sveikatos sutrikimus.
Praneškite gydytojui apie savo ligų istoriją, ypač jei sergate ligomis, dėl kurių kūne kaupiasi geležis (pvz., hemohromatozė), turite kepenų, skrandžio ar žarnyno bėdų (pavyzdžiui, skrandžio opų ar kolito). Jei jūsų naudojamas preparatas papildytas folio rūgštimi, būtina pasitarti su gydytoju dėl jos vartojimo, jei turite vitamino B12 trūkumą, nes folio rūgštis gali užmaskuoti kai kuriuos jo simptomus.
Kai kurios šio produkto formos gali turėti saldiklių (pvz., aspartamo). Jei sergate fenilketonurija ar kita liga, dėl kurios reikalinga riboti šių medžiagų vartojimą, būtina pasitarti su specialistu.
Prieš chirurgines ar stomatologines procedūras informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus ir papildus. Jei laukiatės ar žindote, nepamirškite apie tai pasakyti gydytojui – jis patars, ar šis preparatas jums tinkamas.
Įspėjimai
Netyčinis geležies turinčių produktų perdozavimas yra labai pavojingas ypač mažiems vaikams ir gali būti mirtinas. Visada laikykite papildus vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jei įtariamas apsinuodijimas ar perdozavimas, nedelsiant kreipkitės į gydytojus ar toksikologijos centrą.
Sąveika su kitais vaistais
Vartojant šio tipo vitaminų ir geležies papildus, reikia atkreipti dėmesį, kad jie gali keisti kitų vaistų įsisavinimą arba sustiprinti šalutinio poveikio riziką. Ypač turi būti atsižvelgiama į tai, ar kartu vartojami tokie medikamentai kaip metildopa, bisfosfonatai (pvz., alendronatas), levofloxacinas, ciprofloxacinas, tetraciklinai, kai kurie vaistai skydliaukei ar levodopa.
- Multivitaminai su geležimi gali mažinti kai kurių antibiotikų, osteoporozės ir skydliaukės vaistų pasisavinimą. Tokiais atvejais patariama vaistus vartoti skirtingu metu – pasitarkite dėl to su gydytoju arba vaistininku.
- Visada gydytojui papasakokite apie visus vartojamus preparatus – nereceptinius, receptinius ir vaistažoles.
- Be gydytojo nurodymo nekeiskite jokių vaistų dozės ar vartojimo režimo.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.