Alyftrek Oral: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Alyftrek sudėtyje yra trijų veikliųjų medžiagų derinys: vanzakaftoro, tezakaftoro ir deutivakaftoro. Šis vaistas skirtas tam tikroms cistine fibroze sergančioms pacientų grupėms, turinčioms specifinį „CFTR“ geno pokytį. Alyftrek padeda lengviau kvėpuoti, sumažina infekcijų riziką plaučiuose ir gali skatinti svorio augimą.

Kam vartojamas šis vaistas

Cistine fibroze sergantiems žmonėms organizme sutrinka baltymo CFTR funkcija, dėl ko susikaupia tirštos gleivės kvėpavimo takuose ir kituose organuose. Alyftrek padeda pagerinti CFTR baltymo veiklą, todėl kvėpavimas tampa lengvesnis, sumažėja infekcijų pavojus, o kai kurie pacientai gali lengviau priaugti svorio dėl pagerėjusios mitybos būklės.

Kaip vartoti Alyftrek

Šį vaistą paprastai reikia gerti vieną kartą per dieną, kaip nurodė gydytojas. Svarbu tabletę nuryti nekramčius užgeriant pakankamu kiekiu vandens. Vartojimo metu rekomenduojama valgyti riebalų turinčio maisto – pavyzdžiui, kiaušinių, riešutų, sviesto, žemės riešutų sviesto ar pilno riebumo pieno produktų. Taip veikliosios medžiagos geriau įsisavinamos į organizmą.

Nekeiskite dozės ir nevartokite dažniau nei paskirta. Vaisto veiksmingumas nepriklauso nuo išgertos dozės kiekio – didesnis kiekis tik padidina šalutinių poveikių riziką. Jei pastebite, kad savijauta negerėja ar simptomai stiprėja, kreipkitės į gydytoją.

Venkite greipfrutų ir jų sulčių, nes jie gali padidinti šalutinio poveikio riziką.

Norėdami užtikrinti, kad vaistas veiktų geriausiai, vartokite jį kiekvieną dieną tuo pačiu metu.

Galimi šalutiniai poveikiai

Nors daugumai pacientų šis vaistas nesukelia rimtų nepageidaujamų reakcijų, kai kurie gali pajusti nežymius poveikius, pavyzdžiui:

  • galvos skausmą,
  • nuovargį,
  • peršalimo ar slogos simptomus: užgulusi ar varvanti nosis, kosulį.

Nedidelei daliai pacientų gali išberti odą (ši reakcija dažniau pasitaiko moterims). Dažniausiai bėrimas nėra pavojingas, bet jei jis plinta, ar kyla kitų alergijos požymių, reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

Kai kuriais atvejais pasitaiko rimtesnių šalutinių poveikių:

  • regėjimo pakitimai,
  • sunkus odos bėrimas, patinimas ar niežulys (ypač veido, liežuvio, gerklės srityje),
  • stiprus svaigimas, kvėpavimo sutrikimas.

Labai retai gali išsivystyti rimta alerginė reakcija. Jei atsiranda minėti simptomai, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.

Galimi ir kiti poveikiai, kurie čia nepaminėti. Pajutus keistus ar naujus simptomus, verta pasitarti su gydytoju.

Įspėjimai dėl naudojimo

Lietuvos gydytojai prieš pradedant gydymą šiuo vaistu, paprastai paskiria kraujo tyrimus, kad patikrintų kepenų veiklą. Laikykitės gydytojo rekomendacijų ir reguliariai atlikite reikiamus tyrimus viso gydymo laikotarpiu. Jei pajuntate ilgai trunkantį pykinimą ar vėmimą, skausmą pilvo srityje, tamsėja šlapimas, nyksta apetitas ar pagelsta akys bei oda – tai gali būti kepenų sutrikimo požymiai; tuomet būtina pasitarti su gydytoju.

Svarbios atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, būtinai informuokite savo gydytoją, jei esate alergiški bet kuriai iš sudedamųjų dalių arba turite kitų stiprių alergijų. Taip pat praneškite, jei sergate inkstų arba kepenų ligomis.

Jei laukiate operacijos ar stomatologo procedūros, pasakykite gydytojui ar odontologui apie visus vartojamus vaistus, įskaitant nereceptinius, maisto papildus ar vaistažolių preparatus.

Nėštumo metu vaistas vartojamas tik tada, jei tikrai būtina – prieš tai įvertinus visus galimus pavojus ir naudą. Ar veikliosios medžiagos patenka į motinos pieną, nėra žinoma, todėl žindymo laikotarpiu pasitarkite su gydytoju.

Vaistų sąveika

Šis vaistas gali reaguoti su kitais, todėl prieš pradedant vartoti Alyftrek labai svarbu gydytojui pateikti visą sąrašą kitų vartojamų vaistų, maisto papildų ar žolelių preparatų. Kai kurie medikamentai gali sumažinti gydymo efektyvumą arba padidinti šalutinio poveikio riziką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *