Sužinosite
Žiedinio kopūsto forma primenantis ausies pažeidimas dažniausiai pasitaiko po stipraus smūgio į ausį. Tai sukelia kraujotakos sutrikimą, audinių randėjimą ir neįprastą kremzlės formą, dėl ko ausis tampa nelygi ir deformuota.
Kas yra žiedinio kopūsto ausis?
Žiedinio kopūsto ausis, dar žinoma kaip imtynininko ausis ar ausies hematoma, atsiranda dėl traumos, paveikiančios ausį. Tokios traumos metu ausies oda gali atsiskirti nuo kremzlės, kuri formuoja ausies išvaizdą. Sutrikus kraujo tėkmei, atsiranda kraujo sankaupa (hematoma), o gijimo procese ausis susitraukia ir įgauna raukšlėtą paviršių, primenantį žiedinį kopūstą. Be paties ausies iškraipymo, galima sulaukti ir kitų komplikacijų, pavyzdžiui, infekcijų ar net klausos sutrikimų.
Nors žiedinio kopūsto ausis dažnai laikoma tam tikru sportininko pasiekimu tarp kovinių sportų atstovų, svarbu žinoti, kad šis sužeidimas turi ilgalaikių pasekmių. Net jeigu ir ketinate sąmoningai pasiekti tokį efektą dėl estetinių sumetimų, pirmiausia įvertinkite visas galimas rizikas.
Reikėtų žinoti, jog žiedinio kopūsto ausis nėra būdinga tik sportininkams – šią būklę gali patirti bet kas, kas patiria ausies traumą. Pajutus ausų pažeidimo požymius, visada rekomenduojama skubiai kreiptis medicininės pagalbos.
Dažnumas
Nors nėra tikslių duomenų apie tai, kaip dažnai žiedinio kopūsto ausis pasitaiko plačiojoje visuomenėje, žinoma, kad kovinio sporto atstovams tai – beveik kasdienybė. Pavyzdžiui, pagal vieną Suomijos tyrimą, net 96% aukščiausio lygio kovotojų yra patyrę vienos ar kitos formos žiedinio kopūsto ausies simptomus.
Žiedinio kopūsto ausies simptomai
- Išorinės ausies formos pakitimai – ji tampa nelygi, išpampusi, raukšlėta.
- Matomas ausies patinimas, rausvumas ar mėlynės.
- Skausmas ausies srityje.
- Kraujavimas iš ausies.
- Galvos skausmai.
- Triukšmas ar zvimbimas ausyse (tinito simptomas).
- Matymo pablogėjimas (retesnis simptomas).
Priežastys
Žiedinio kopūsto ausis beveik visada išsivysto dėl tiesioginės, bukos traumos, paveikiančios ausį. Šios traumos metu plyšta kraujagyslės, kurios maitina kremzlę, ir kraujas pradeda kauptis tarp kremzlės ir ją gaubiančio jungiamojo audinio (perichondrijos). Kai ausies kremzlė negauna reikiamos mitybos, prasideda audinių žūtis, o gijimo metu formuojasi netaisyklingas kremzlės atsinaujinimas ir perauganti rando audinio masė. Dėl to ausis įgauna būdingą deformaciją. Kodėl ši nauja kremzlė auga netaisyklingai, iki galo nėra aišku.
Galimos komplikacijos
- Ausies formos iškraipymas ar net nuolatinė deformacija.
- Klausos susilpnėjimas ar praradimas.
- Infekcijos, kurios gali padidinti skausmą, patinimą, sukelti pūliavimą ar net temperatūros pakilimą.
Diagnozė
Diagnozuojant žiedinio kopūsto ausį, gydytojas apžiūri galvos ir kaklo sritį. Taip pat vertinama, ar nėra kitų traumų, pavyzdžiui, pažeisto ausies būgnelio ar galvos smegenų sukrėtimo. Jei reikia, gali būti atliekamas neurologinis ištyrimas, įvertinamos galvos nervų funkcijos, o sudėtingesniais atvejais – paskiriama galvos kompiuterinė tomografija (KT), siekiant išsiaiškinti, ar nėra sunkesnių pažeidimų.
Gydymas
- Pjūvis ir kraujo nutraukimas – tai viena veiksmingiausių procedūrų, kurią svarbu atlikti kuo greičiau po traumos. Ji padeda užkirsti kelią nuolatinei ausies deformacijai.
- Ausies formos korekcija (otoplastika). Estetinė operacija taikoma tiems atvejams, kai deformacija jau tapo pastovi.
Kuo greičiau kreipsitės į specialistus, tuo mažesnė tikimybė, kad deformacija bus nuolatinė. Laukiant gydytojo, rekomenduojama šaldyti ausį, kad sumažėtų skausmas ir patinimas.
Ar galima ausį nusausinti savarankiškai?
Kai kurie žmonės bando patys švirkštu išsiurbti kraują iš ausies. Tai – labai rizikinga. Pirmiausia, tokie bandymai dažnai sukelia infekciją, dėl ko prasideda naujos problemos. Antra, vien tik išsiurbus skystį, nesustiprinus ausies suspaudimu, hematoma ir toliau nuolat kartosis. Todėl tokių metodų ignoravimas gali nulemti nuolatinius pakartotinius žiedinio kopūsto ausies atvejus.
Jei susižalojote ausį, nedelskite – gydytojai rekomenduoja gydymą pradėti ne vėliau nei per pirmas šešias valandas nuo sužalojimo.
Atsistatymo eiga
- Kiek laiko truks gijimas, priklauso nuo žalos masto, praėjusio laiko nuo traumos iki gydymo bei pasirinkto gydymo metodo.
- Po pjūvio ir kraujo pašalinimo visiškai gyjama įprastai per dvi savaites.
- Po plastinės operacijos – gijimas gali užtrukti iki keturių savaičių.
Kiekvienas atvejis individualus, todėl gydytojas galės tiksliai paaiškinti, ko tikėtis jūsų situacijoje.
Prevencija
Apsaugoti save nuo žiedinio kopūsto ausies galima – pagrindinė priemonė yra taisyklingai pritaikyta apsauginė galvos ir ausų apranga treniruočių bei varžybų metu. Pamirškite prastai prigludusias ar nepatogias apsaugas – tik kokybiškas, tinkamai pritvirtintas šalmas ar ausų apsauga bus veiksminga.
Kas laukia po žiedinio kopūsto ausies?
Negydoma žiedinio kopūsto ausis savaime nepraeina. Dažnai pasitaiko ir pakartotiniai šios būklės atvejai – hematomos vieta tarp odos ir kremzlės vėl prisipildo skysčio. Jei nebus tinkamai gydoma, deformacija po maždaug savaitės ar dešimties dienų tampa nuolatinė, o kai kuriais atvejais ausies kraštas gali net prarasti savo laikymą dėl žūstančios kremzlės.
Savipriežiūra ir patarimai
Svarbiausia imtis veiksmų kuo anksčiau – tai padės išvengti nuolatinės ausies deformacijos. Kol laukiate vizito pas gydytoją, periodiškai šaldykite ausį: uždėkite šaltą kompresą 15 minučių, po to padarykite 15 minučių petrauką ir procedūrą kartokite.
Kada ieškoti medikų pagalbos?
Kilus ausies traumai, gydytojo pagalbos reikia ieškoti neatidėliojant. Taip išvengsite nuolatinių pakitimų ar sunkesnių komplikacijų. Net jeigu žala iš pirmo žvilgsnio atrodo minimali, gydytojas galės įvertinti būklę profesionaliai.
Ką verta aptarti su gydytoju?
- Kokio gydymo reikia?
- Kiek laiko galima laukti iki procedūros?
- Ar liks ilgalaikės ausies formos arba funkcijos problemos?
Skausmo pobūdis
Patyrus smūgį į ausį, skausmas dažnai būna stiprus. Vėliau, kai sumažėja patinimas, diskomfortas linkęs slopti. Tačiau, jei išsivysto infekcija, skausmas gali stiprėti ir tęstis ilgiau.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.