Sužinosite
- Kas yra nagų ranka?
- Kaip skiriasi nagų ranka, Dupuytreno kontraktūra ir spragtelėjančio piršto sutrikimas?
- Kas gali paveikti nagų rankos išsivystymą?
- Kaip nagų ranka keičia kasdienybę?
- Nagų rankos simptomai
- Kodėl atsiranda nagų ranka?
- Kaip nustatoma nagų ranka?
- Gydymo galimybės
- Kaip greitai pagerėja būklė po gydymo?
- Kaip išvengti nagų rankos?
- Prognozė ir kasdienis gyvenimas
- Kasdienė priežiūra
- Klausimai, kuriuos verta užduoti gydytojui
„Nagų ranka“ – tai būklė, kai pirštai sulinksta į delną ir tampa sudėtinga arba visai neįmanoma jų ištiesti. Šis pavadinimas kyla iš to, kad ranka įgauna nagus primenančią formą ir atrodo tarsi sustingusi. Dažniausiai tokia deformacija atsiranda dėl nervų pažeidimo, tačiau gali būti ir įgimta arba susiformuoti po traumos ar ligos.
Kas yra nagų ranka?
Nagų ranka – tai būklė, kai pirštai susiriečia į delną ir juos ištiesti sunku ar neįmanoma. Šis reiškinys dažniausiai susijęs su alkūninio nervo (ulnarinio nervo) pažeidimu, kuris atsakingas už tam tikrų rankos raumenų valdymą. Jei šis nervas neveikia tinkamai, raumenys negauna pakankamai signalų, todėl pirštai lieka sulenkti.
Ši anomalija gali būti įgimta, susiformuoti dar prieš gimimą, arba atsirasti vėliau dėl traumų, įvairių ligų ar kitų veiksnių. Visi, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties, gali susidurti su šia būkle, tačiau ji šiek tiek dažnesnė vyrams.
Kaip skiriasi nagų ranka, Dupuytreno kontraktūra ir spragtelėjančio piršto sutrikimas?
Yra ir kitų rankos būklių, kai pirštai sunkiai ištiesiami – pavyzdžiui, Dupuytreno kontraktūra ar spragtelėjantis pirštas. Skirtumas slypi pačioje priežastyje:
- Nagų ranka: Paprastai susijusi su alkūninio nervo pažeidimu. Dažniausiai pažeidžiami bevardis ir mažylis pirštai.
- Dupuytreno kontraktūra: Tai paveldėtas sutrikimas, kai po delno oda sustorėja ir atsiranda mazgeliai, kurie ilgainiui pritraukia pirštus prie delno. Ši būklė vystosi palaipsniui.
- Spragtelėjantis pirštas: Atsiranda dėl piršto sausgyslių uždegimo ar patinimo. Sausgyslės tampa sunkiai slankiojančios, o stiprus uždegimas gali „užrakinti“ pirštą sulenktoje ar ištiestoje padėtyje ir prireikti operacijos, kad jį ištiesintumėte.
Kas gali paveikti nagų rankos išsivystymą?
Ši būklė nėra susijusi su konkrečia amžiaus grupe – gali pasireikšti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Vis dėlto vyrai turi kiek didesnę riziką susidurti su nagų ranka nei moterys.
Kaip nagų ranka keičia kasdienybę?
Kai ranka įgauna „nago“ formą, kasdieniai judesiai tampa sudėtingi, ypač jei ši būklė atsiranda gyvenimo eigoje, o žmogus iki tol ranką naudojo įprastai. Susiduriama su sunkumais laikant daiktus, rašant, klaviatūros mygtukų spaudimu ar atliekant smulkius darbus.
Nagų rankos simptomai
Ryškiausias simptomas – užsifiksavusi rankos poza, kai pirštai nuolat sulenkti link delno ir jų ištiesinti beveik ar visai neįmanoma. Kai kuriems žmonėms sudėtinga plačiai praskėsti pirštus arba išskleisti visą delną.
Jei priežastis yra alkūninio nervo pažeidimas, gali atsirasti dilgčiojimas ar nutirpimas dilbyje, rieše, bevardžiame ir mažajame pirštuose.
Kodėl atsiranda nagų ranka?
Šios būklės priežasčių gali būti daug. Dažniausios:
- Alkūninio nervo pažeidimas: Sužalojimai kaklo, krūtinės ar rankos srityse gali paveikti šį nervą, išilgai rankos einantį iki riešo.
- Kubitalinio tunelio sindromas: Ši būklė atsiranda, kai alkūninis nervas yra spaudžiamas ar dirginamas ties alkūne – dažniau kenčia tie, kas dažnai remia alkūnę arba atlieka pasikartojančius judesius.
- Įgimti rankos pakitimai: Kai kurie vaikai gimsta su kitaip susiformavusia ranka ar pirštais.
- Kaklo stuburo dėvėjimasis: Bėgant metams stuburo kaklo srityje can egzistuoti pokyčiai, kartais jie paveikia rankų funkciją.
- Randai po nudegimų: Sunkūs nudegimai gali palikti storą, besitempiančią randinę odą, kuri trukdo pirštų ištiesimui.
- Infekcijos: Retos nerve pažeidžiančios infekcijos, pavyzdžiui, raupsai, taip pat gali būti kaltos dėl nagų rankos.
Kaip nustatoma nagų ranka?
Diagnozuoti šią būklę galima atlikus fizinę apžiūrą ir elektromiografijos (EMG) testą. Gydytojas apžiūrės ranką, įvertins, kaip judinami pirštai, ir, jei kils įtarimas dėl nervo problemos, paskirs EMG tyrimą.
Elektromiografijos tyrimas
EMG leidžia įvertinti, kaip veikia raumenys ir nervai. Plonos adatos įvedamos į raumenį per odą, o jų galuose esantys elektrodai fiksuoja raumenų elektrinius signalus judesio metu. Šitaip galima tiksliai nustatyti nervo pažeidimą ir jo vietą.
Jei nagų ranka yra įgimta, ji paprastai nustatoma iš karto gimus kūdikiui.
Gydymo galimybės
Gydymo būdai priklauso nuo priežasties ir simptomų stiprumo. Dažniausiai taikomos priemonės:
- Tempimo pratimai rankai, plaštakai ir riešui.
- Įtvarai ar specialūs diržai pirštams laikyti reikiamoje padėtyje.
- Kineziterapija raumenų jėgai ir lankstumui atgauti.
- Chirurginė operacija.
- Vaistai, jeigu priežastis – infekcija.
Chirurginis gydymas
Kartais nagų rankai reikalinga operacija, kurios metu atlaisvinami pirštai ir palengvinami simptomai. Operacijos gali būti įvairios:
- Nervų taisymas.
- Sausgyslių atlaisvinimas.
- Odos persodinimas.
- Sausgyslių perkėlimas į kitą vietą.
Gydytojas patars, kokio tipo operacija reikalinga ir kaip vyks gijimas.
Kaip greitai pagerėja būklė po gydymo?
Atsigavimas labai priklauso nuo pasirinkto gydymo metodo. Nešiojantiems įtvarą dažniausiai tenka jį dėvėti kelis mėnesius. Tempimo pratimai ir kineziterapija dažnai trunka ilgiau – pusmetį ar net metus.
Po operacijos prireiks kelių mėnesių reabilitacijos, kad ranka sustiprėtų. Jei dėl alkūninio nervo pažeidimo išlieka nervų problemų, kai kuriems žmonėms simptomai gali išlikti ilgesnį laiką.
Kaip išvengti nagų rankos?
Nors kai kurių nagų rankos atvejų išvengti neįmanoma (ypač jei ji – įgimta), kai kada galima sumažinti riziką apsaugant alkūninį nervą ir venkite kubitalinio tunelio sindromo. Patarimai:
- Nesiremkite alkūnėmis į kietą pagrindą.
- Nespauskite vidinės rankos pusės.
- Naudodamiesi kompiuteriu, nepalikite alkūnių ant kėdės atramų, pakelkite kėdę aukščiau.
- Stenkitės miegoti, tiesiai ištiesę alkūnes.
- Nenuvarginkite rankų ir leiskite joms pailsėti po didelio fizinio krūvio.
Prognozė ir kasdienis gyvenimas
Kaip ilgai truks nagų ranka, priklauso nuo pagrindinės priežasties ir nuo to, kaip efektyviai reaguojama į gydymą. Vieniems žmonėms grįžta visiška rankos funkcija, kai kurie jaučia likusius sutrikimus net po operacijos ar reabilitacijos. Apie tikėtiną gijimo eigą geriausia kalbėtis su gydytoju ar chirurgu.
Jei dėl darbo ar mokslų būtina dažnai naudoti visus pirštus, kol vyks gijimas gali tekti kuriam laikui vengti tam tikrų veiklų. Svarbu su gydytoju aptarti, kokią veiklą galima tęsti ir ar yra alternatyvių sprendimų.
Kasdienė priežiūra
Nešiokite įtvarus ir atlikite nurodytus pratimus taip dažnai, kaip rekomenduoja gydytojas ar kineziterapeutas. Jei simptomai blogėja arba kyla naujas skausmas, nedelskite kreiptis į specialistą.
Pastebėjus bet kokius pokyčius rankoje ar pirštuose, pavyzdžiui, ilgai nepraeinantį skausmą ar sustingimą, svarbu laiku apsilankyti pas gydytoją.
Kada skubiai kreiptis pagalbos?
Skubiai kreipkitės medicininės pagalbos, jei po traumos atsiranda stiprūs rankos ir pirštų judesių sutrikimai, visiškai nejaučiate rankos ar įtariate kaulų lūžį.
Klausimai, kuriuos verta užduoti gydytojui
- Ar mano simptomus lemia nagų ranka, ar kita rankos būklė?
- Kokio gydymo gali reikėti mano atveju?
- Ar prireiks operacijos?
- Kiek ilgai reikės nešioti įtvarą ar lankytis kineziterapijoje?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.