Skausmas pažastyje
Pažastų skausmas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip limfmazgių padidėjimas, pūlingas hidradenitas arba krūtinės ląstos raumenų pažeidimas.
Nepaisant to, jei pažastų skausmas spinduliuoja į rankas arba jį lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, bendras negalavimas, per didelis nuovargis, krūtų skausmas ar išskyros iš krūties, tai gali būti krūties vėžio požymis.
Todėl, jei pažasties skausmas nepraeina ir pasireiškia kartu su kitais simptomais, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad jis įvertintų ir paskirtų gydymą, kaip nurodyta.
Dažniausios pažastų skausmo priežastys yra šios:
Padidėję limfmazgiai
Padidėję limfmazgiai pažastyje dažniausiai atsiranda dėl infekcijos ar uždegimo šalia pažasties srities. Limfmazgiai yra imuninės sistemos dalis ir padeda kovoti su infekcijomis, atakuodami ir sunaikindami mikrobus, kuriuos perneša limfinis skystis.
Gumbo atsiradimas kirkšnyje, kakle ar pažastyje taip pat vadinamas adenopatija arba limfmazgių liga. Daugeliu atvejų tai yra lengvas ir laikinas uždegimas, tačiau tai gali būti ir sunkesnių ligų (pvz., vėžio ar autoimuninių ligų) požymis, kai limfmazgių padidėjimas išlieka ilgiau nei 1 mėnesį arba jei jis auga daugiau nei 2 cm. arti colio).
Ką daryti: Gydymas paprastai nėra būtinas, paprastai pakanka poilsio ir drėkinimo, kad būtų palaikomas lengvas sudirginimas. Tačiau uždegimo ar infekcijos diagnozė išlieka svarbi, nes gali prireikti vartoti antibiotikus. Taip pat gali būti rekomenduojami analgetikai ar priešuždegiminiai vaistai, kuriuos paskyrė gydytojas, siekiant sumažinti skausmą ar jautrumą.
Raumenų įtempimas
Per didelis krūvis arba krūtinės ir rankų raumenų sužalojimas dėl tokios veiklos kaip tenisas, treniruotės su svoriais, tinklinis ar beisbolas taip pat gali sukelti pažastų skausmą.
Ką daryti: Šį skausmą galima lengvai numalšinti pailsėjus ir uždedant šaltą kompresą ant pažeistos vietos maždaug 15–20 minučių tris kartus per dieną. Analgetikai, tokie kaip acetaminofenas, ir priešuždegiminiai vaistai, tokie kaip ibuprofenas, taip pat gali būti naudojami skausmui ir uždegimui malšinti.
Riebalinė cista
Riebalinės cistos atsiradimas pažastyje dažniausiai atsiranda dėl folikulo šaknies uždegimo arba, pavyzdžiui, odos pažeidimo dėl skutimosi.
Paprastai tariant, riebalinė cista nesukels didelių sveikatos problemų, Jai būdingas mažas spuogas, užpildytas riebalais. Jis gali būti jautrus palpacijai, bet neturėtų būti skausmingas. Tačiau cistos, kurios užsidega, gali tapti raudonos, karštos ir daug labiau nepatogios.
Ką daryti: tokiais atvejais neturėtumėte bandyti plyšti ar išpūsti cistos, nes tai gali pabloginti uždegimą. Kreipkitės į dermatologą dėl įvertinimo ir gydymo, kuris gali apimti chirurginį pašalinimą taikant vietinę nejautrą. Jei yra infekcijos požymių, gydytojas gali papildomai skirti antibiotikų.
Hidradenitis suppurativa
Supūliavusiam hidradenitui būdingas gabalėlių buvimas pažastyje ar kirkšnyje, kurį sukelia prakaito liaukų uždegimas. Dėl šios būklės taip pat gali atsirasti keletas nedidelių žaizdelių, daugiausia tose kūno vietose, kuriose išsiskiria daug prakaito, pavyzdžiui, pažastyse, kirkšnyse, išangėje ir sėdmenyse.
Su šia problema susiję simptomai yra niežulys, deginimas ir gausus prakaitavimas, taip pat pažeistos odos vietos patinsta, sustingsta ir parausta. Šie mazgeliai taip pat gali sprogti, išskirdami pūlius, kol oda nesugyja.
Ką daryti: Hidradenitas nėra išgydomas, tačiau simptomus galima valdyti antibiotikų kremais ir kortikosteroidų injekcijomis paveiktoje zonoje. Taip pat gali būti skiriami vaistai, kontroliuojantys hormonų gamybą, ypač moterims, o sunkesniais atvejais gali prireikti operacijos pašalinti odos plotą su liaukų defektais.
Alerginė reakcija
Alerginė reakcija arba bėrimas yra susijęs su vietiniu dirginimu, kurį sukelia dezodorantų, muilo, skalbinių ploviklių arba sintetinių audinių (pvz., likros, poliesterio ar nailono) naudojimas. Be lengvo pažasties skausmo, galite pastebėti paraudimą, patinimą ir karštį šioje srityje.
Ką daryti: Pažastų skausmas, susijęs su odos reakcija, gali būti pašalintas kruopščiai nuvalant odą, pašalinant visas dirginančias medžiagas. Turėtumėte naudoti švelnų muilą ir hipoalerginius produktus, kad išvengtumėte pablogėjimo. Aktyvų sudirginimą galima gydyti raminančiais losjonais, kurių sudėtyje yra alavijo, ramunėlių ir levandų. Taip pat galite dėti šaltus kompresus.
Jei simptomai nepagerėja per kelias valandas, turėtumėte kreiptis į dermatologą, kad atliktumėte tolesnį tyrimą.
Psoriazė
Psoriazė yra uždegiminė autoimuninė liga, kuri yra lėtinė ir pažeidžia odą įvairiose kūno vietose, įskaitant pažastį. Ši būklė yra susijusi su raudonais bėrimais, kurie gali išdžiūti, niežti, nudeginti ir sukelti skausmą. Skaitykite daugiau apie psoriazės simptomus ir kas juos gali sukelti.
Ką daryti: Specifinio psoriazės gydymo nėra, nors simptomus galima tinkamai valdyti, kad pagerėtų gyvenimo kokybė. Dermatologas gali skirti kortikosteroidų tepalus, taip pat šviesos terapiją ir psoriazės dietą.
Intertrigo
Intertrigo yra grybelinė odos infekcija, kurią sukelia Candida albicans grybelis. Ši būklė yra susijusi su šio grybelio, kuris natūraliai atsiranda ant odos, augimu ir dažniausiai atsiranda dėl nuolatinės trinties ir drėgmės šioje srityje. Tai sukelia tokius simptomus kaip paraudimas, skausmas ir niežėjimas, dažniausiai pastebimas pažastyse.
Ką daryti: Intertrigo gydymas turėtų būti vadovaujamas dermatologo ir priklauso nuo pažeidimų savybių. Gydytojas paprastai paskirs apsauginius kremus, kad sumažintų tolesnę trintį ir paskatintų gijimą. Gydytojas taip pat gali paskirti priešgrybelinius tepalus, kad suvaldytų per didelį augimą.
Limfoma
Limfoma yra vėžio rūšis, pažeidžianti imuninės sistemos limfocitus. Paprastai tai prasideda nuo pažastų, kirkšnių, kaklo, skrandžio, žarnų ar odos gumbų, kurie gali sukelti tokius simptomus kaip skausmas, karščiavimas, bendras negalavimas ir nuovargis.
Ką daryti: Gydymas priklauso nuo limfomos tipo, stadijos, pažeistos vietos ir bendros paciento sveikatos būklės. Tai gali būti chemoterapija, spindulinė terapija arba kaulų čiulpų transplantacija. Hodžkino limfoma yra labiau išgydoma nei ne Hodžkino limfoma, nes gydymas yra veiksmingesnis, kai liga atrandama ir gydoma anksti.
Krūties vėžys
Krūties vėžys yra viena iš labiausiai paplitusių moterų vėžio rūšių. Nors paprastai ankstyvosiose stadijose simptomų nesukelia, apčiuopiant pažastį jaučiamas sukietėjęs gumbas gali rodyti piktybinį naviką.
Šie gumbai gali pasirodyti patinę arba sukelti skausmą, kuris plinta į ranką, taip pat gali atsirasti kitų simptomų, pvz., skaudančios krūtys ir spenelių išskyros.
Ką daryti: Krūties vėžys gali būti gydomas ir išgydomas priklausomai nuo tipo ir stadijos. Labai svarbi prevencija atliekant savityrą ir mamografiją.