Reagavimas į stresą yra išgyvenimo strategija, užtikrinanti mūsų saugumą. Žmonės tai sukūrė kaip gyvybiškai svarbų atsaką, kad išvengtų plėšrūnų suėsimo. Kai mūsų smegenys pajuto pavojų, jos išjungdavo nereikalingas funkcijas ir užtvindytų kraują gliukoze, suteikdamos mums energijos antplūdį, kad mūsų raumenys reaguotų vienu iš dviejų būdų: kovoti arba bėgti. Šiandien mažiau rizikuojame būti suvalgyti, tačiau mūsų reakcija į situacijas, kai patiriame nuo mūsų nepriklausantį spaudimą, yra tokia pati. Daugelis iš mūsų kiekvieną dieną nuolat jaučiame šį atsaką, todėl užuot pabėgę nuo meškos ir susiradę saugų, atrodome taip, lyg kiekvieną dieną būtume be paliovos persekiojami lokio.
Jei kiekvieną dieną bandote susidoroti su stresinėmis situacijomis, ši nuolatinė kovos ar bėgimo būsena gali pakenkti jūsų psichinei ir fizinei sveikatai. Šiuos neįprasto spaudimo jausmus gali sukelti tokie dalykai kaip netektis, padidėjęs darbo krūvis, ginčai šeimoje, kiti traumuojantys įvykiai ar net finansiniai rūpesčiai.
Per pastaruosius kelerius metus stresas buvo kažkas, su kuriuo daugelis iš mūsų susipažino. Pandemijos iššūkiai, kuriuos greitai sekė didėjanti pragyvenimo išlaidų krizė, padarė didžiulį spaudimą daugumai iš mūsų. Sunkumai, susiję su kasdienėmis išlaidomis, tokiomis kaip šildymas, bakalėja ir transportas, taip pat kenkia mūsų psichinei sveikatai.
Dar blogiau yra tai, kiek to mes nekontroliuojame. Pajamos jau daug metų nekyla pagal kainas, o tai ypač jaučia žmonės, kurie jau patyrė finansinę įtampą, bet kokie praktiniai sprendimai, tokie kaip išlaidų mažinimas ar pajamų didinimas, jau gali būti išnaudoti.
Mums reikia, kad mūsų vyriausybės veiktų siekdamos užtikrinti, kad kiekvienas žmogus, šeima ir bendruomenė turėtų pakankamai pinigų sveikam gyvenimui ir aukštos kokybės viešosioms paslaugoms gauti.
Psichikos sveikatos fondas ir toliau sieks politikos pokyčių visuose vyriausybės departamentuose, užtikrindamas, kad žmonės galėtų gyventi psichiškai sveiką ir klestintį gyvenimą. Galime užkirsti kelią blogai psichinei sveikatai, jei žmonėms bus padedama gyventi gerai.
Kaip atpažinti stresą ir su juo susidoroti
Tuo tarpu yra keletas dalykų, kuriuos galime padaryti, kad padėtume atpažinti stresą ir su juo susidoroti.
Jei jaučiate stresą, galite jausti nerimą, baimę, pyktį, agresyvumą, liūdesį, irzlumą, nusivylimą ar depresiją. Fiziškai tai gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, virškinimo sutrikimus, virškinimo sutrikimus, tokius kaip vidurių užkietėjimas ar pilvo pūtimas, negilus kvėpavimas ar hiperventiliacija, gausus prakaitavimas, skausmai ir širdies plakimas.
Jei jaučiate stresą, galite elgtis kitaip. Jūs rizikuojate atsiriboti nuo savo šeimos ar draugų, būti neryžtingi ar nelanksti, ašaroti, miegoti, patirti seksualinių problemų arba dažniau imtis žalingo elgesio, pavyzdžiui, rūkyti, gerti alkoholį ar vartoti narkotikus.
Peržiūrėkite mūsų tinklaraštį apie pragyvenimo išlaidų krizę, kuriame rasite dalykų, kuriems galite pabandyti padėti.
Stresas yra dažna patirtis, tačiau tai nereiškia, kad turime su juo taikstytis. Yra pagalba, padedanti valdyti stresą, kol jis netampa problema.
Psichologė, emocinės sveikatos specialistė ir sertifikuota kognityvinės elgesio terapijos (KET) praktikė. Eglė siekia padėti žmonėms suprasti savo emocijas, įveikti kasdienius iššūkius ir kurti prasmingesnius santykius su savimi bei aplinkiniais.
Eglė baigė psichologijos bakalauro ir magistro studijas Vilniaus universitete, vėliau gilino žinias kognityvinės ir elgesio terapijos srityje Londono King’s koledže. Ji specializuojasi streso valdymo, nerimo, depresijos ir tarpasmeninių santykių temose, taip pat aktyviai dirba švietimo srityje, rašydama straipsnius ir vesdama seminarus.
Eglės straipsniuose skaitytojai ras moksliškai pagrįstą informaciją, praktiškus patarimus ir motyvuojančias įžvalgas, kaip pagerinti savo emocinę gerovę bei atrasti vidinę ramybę.