Geležis yra mineralas, kuris atlieka svarbų vaidmenį in hemoglobino susidarymas raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Hemoglobinas yra atsakingas už deguonies surišimą ir siuntimą visame kūne. Geležies trūkumas organizme gali sukelti geležies stokos anemiją. Sergantieji patirs daugybę simptomų, tokių kaip nuovargis, dusulys, galvos svaigimas, galvos skausmas ir padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis. Šis skundas kyla dėl to, kad visame kūne trūksta deguonies. Kasdienį geležies poreikį galima patenkinti iš maisto. Kai kurie maisto produktai, kuriuose gausu geležies, yra šie:
- Riešutai.
- Raudona mėsa be riebalų.
- Vištienos ir jautienos kepenys.
- Pupelės ir sojos pienas.
- Tofu ir tempeh.
- Rudieji ryžiai.
- Daržovės su tamsiai žaliais lapais, pavyzdžiui, špinatai.
Tačiau jei geležies suvartojama su maistu nepakanka, geležies poreikiams patenkinti reikalingi papildai. Todėl geležies preparatai gali būti naudojami kaip vaistas nuo kraujo trūkumo ar anemijos dėl geležies trūkumo. Geležies prekės ženklai: Ferofort, Nutrimax Teen Mix, Sangobion Femine, Supernet Organic Plus, Obimin Pluz, Maltofer, Obipluz, Ultravita, Ironyl ir Venofer.
Kas yra Geležis?
Grupė | Mineralinis. |
Kategorija | Nemokamas vaistas. |
Pranašumai | Geležies trūkumo prevencija ir gydymas. |
Naudojama | Vaikai ir suaugusieji. |
Geležis nėščiosioms ir maitinančioms motinoms | A kategorija: Kontroliuojami tyrimai su nėščiomis moterimis nerodo pavojaus vaisiui ir yra mažiau linkę pakenkti vaisiui. Geležis pasisavinama su motinos pienu. Jeigu žindote kūdikį, nevartokite šio vaisto nepasitarę su gydytoju. |
Vaisto forma | Tabletės, kapsulės, sirupai, injekcijos. |
Įspėjimai prieš vartojant geležį
- Būkite atsargūs vartodami geležies papildus kartu su kalcio preparatais. Tarp abiejų gėrimų vartojimo palikite 1-2 valandų pertrauką.
- Būkite atsargūs vartodami geležies papildus su antacidiniais vaistais, nes jie gali slopinti geležies papildų pasisavinimą.
- Būkite atsargūs vartodami geležies papildus ilgą laiką > 6 mėnesius. Prieš vartodami geležies papildus, pasitarkite su gydytoju, nes geležies poreikiai nebūtinai yra vienodi.
- Pasakykite gydytojui, jei norite planuoti nėštumą arba esate nėščia, kad būtų galima koreguoti dozę.
- Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei po vaisto vartojimo pasireiškė alerginė reakcija.
Geležies dozės ir naudojimo taisyklės
Geležies papildų dozės skiriamos atsižvelgiant į amžių ir papildų vartojimo tikslą. Jei jis skiriamas esant geležies trūkumo sąlygoms, reikia periodiškai tirti geležies kiekį, kad būtų galima įvertinti gydymo sėkmę. Suaugusiesiems geležies stokos anemijai įveikti geležies papildų dozė elementinės geležies pavidalu yra 100-200 mg du kartus per dieną. Geležies stokos anemijai išvengti skiriama 60 mg dozė vieną kartą per parą. Vaikams geležies stokos anemijai įveikti skiriama 3-6 mg / kg per parą dozė, padalyta į 3 kartus, kas 8 valandas. Siekiant išvengti geležies stokos mažakraujystės vaikams, dozė koreguojama pagal amžių ir kūno svorį.
Kaip tinkamai vartoti geležies papildus
Dažniausiai naudojamos trys geležies formos: tabletės, kapsulės ir sirupas. Todėl perskaitykite ant geležies papildų pakuočių esančias instrukcijas arba pakoreguokite gydytojo rekomendacijas. Geležies papildai lengviau pasisavinami į kraują, jei vartojami 1 valandą prieš valgį arba kai skrandis tuščias.
Geležies papildų sąveika su kitais vaistais
Kai kurių rūšių vaistų negalima vartoti kartu su geležies preparatais, nes jie gali turėti įtakos vienas kito veiksmingumui. Toliau pateikiami kai kurie geležies papildų vartojimo su kitais vaistais poveikiai:
- Tetraciklinų grupės antibiotikų poveikio mažinimas.
- Sumažinti chinolonų grupės antibiotikų, tokių kaip ciprofloksacinas, poveikį.
- Bisfosfato poveikio mažinimas.
- Mažina levodopos, metildopos ir penicilamino poveikį.
- Sumažinti levotiroksino poveikį.
- Sumažėjęs geležies poveikis, jei vartojama kartu su chloramfenikoliu.
Be minėtų vaistų, venkite vartoti geležies papildų kartu su tam tikrais maisto produktais ar gėrimais, pavyzdžiui, pienu ir jo perdirbtais produktais, nesmulkintų kviečių duona, dribsniais, arbata ir kava. Taip yra todėl, kad šie maisto produktai ir gėrimai gali sumažinti geležies pasisavinimą organizme.
Šalutinis poveikis ir geležies pavojai
Geležies papildai yra saugūs, jei vartojami laikantis vartojimo taisyklių ir gydytojo nurodymų. Tačiau vartojant didesnę dozę, gali pasireikšti toks šalutinis poveikis:
- Pykinimas, mėšlungis ar pilvo skausmas.
- Vidurių užkietėjimas arba vidurių užkietėjimas.
- Viduriavimas.
- Išmatos tamsesnės nei įprastai.
Nors tai reta, saugokitės perdozavimo simptomų, kurie gali pasireikšti vaikams. Šie simptomai apima:
- Sunkus vėmimas.
- Blyški arba melsva oda ir nagai.