Obuolių sidro actas šiandien yra populiarumo viršūnėje tarp natūropatų, ekologiškos mitybos ir sveikos gyvensenos pasekėjų. Nors obuolių sidro acto pagrindu pagamintus gėrimus mūsų prosenelės vartojo šimtmečius, kad išsaugotų jaunystę, grožį ir sveikatą.
Mūsų šalyje gydymo obuolių sidro actu populiarintojais praėjusiame amžiuje buvo daktaro Jarviso knygos ir liaudies akademiko B. Bolotovo darbai, pastarasis įrodinėjo, kad obuolių actas teigiamai veikia organizmą ląstelių lygmeniu. . Produkto populiarumo sprogimas mūsų amžiuje įvyko dėl garsios Holivudo aktorės, jos aistros viskam, kas naudinga, ir dėl interneto. Čia paprastas ir senovinis produktas iškart atsidūrė ant plataus komercinio pagrindo: straipsniai mados žurnaluose, tinklaraščiai, obuolių sulčių fermentacijos produkto gamyba ir pardavimas už didelius pinigus ir t.t., ir taip toliau… Apskritai obuolių sidro actas šiandien tvirtai užima įperkamos sveikatos priemonės vietą ir už tai ačiū.
Obuolių sidro actas: sudėtis ir nauda
Maistinių medžiagų kiekis obuolių sidro acte yra didelis. Jis turi:
- Vitaminai A, B, C, E, P
- Rūgštys – citrinų, pieno, oksalo, acto
- Beta karotinas
- 16 aminorūgščių
- Pektinas
- Fermentai
- Antioksidantai
- Mikroelementai – kalis, siera, fosforas, kalcis, varis, magnis, geležis, natris, silicis ir kai kurie kiti.
Dėl visų šių turtų obuolių sidro actas padeda pagreitinti medžiagų apykaitą, sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, pagerinti širdies ir kraujagyslių bei virškinimo sistemų veiklą. Obuolių sidro actas gydo hipertenziją ir valo organizmą nuo atliekų ir toksinų.
Kur gauti ir kaip pasiimti
Obuolių actą galite pasigaminti patys, tuomet tikrai būsite tikri dėl gaminio kokybės. Ypač gerai sukaupti atsargų rudenį, obuolių nokimo sezono metu. Receptų yra daug: ir su medumi, ir su cukrumi, ir su mielėmis, ir su rugių pluta, ir su tarkuotais obuoliais, ir su obuolių sultimis – žinok, išsirink tinkamą. Vienintelis trūkumas yra paruošimo trukmė – fermentacijos procesas trunka savaites, o kol gausite šviežią naminį actą, gali prireikti kelių mėnesių. Galite supaprastinti savo gyvenimą ir nusipirkti paruošto acto parduotuvėje. Atkreipkite dėmesį, kad savitarnos parduotuvėje esantis pigus geltonas produktas neturi nieko bendra su natūraliu obuolių sidro actu ir yra gaminamas sintetiniu būdu. Natūralus obuolių fermentacijos produktas visada yra drumstos konsistencijos su galimomis nuosėdomis. Jame neturėtų būti dažiklių, kvapiųjų medžiagų ar acto rūgšties. Todėl geriau kreiptis į patikimus gamintojus. Obuolių sidro actą imkite praskiesdami vandeniu arba sumaišydami su aliejumi – puikus salotų padažas. Jei turite skrandžio problemų, kreipkitės į gydytoją.
Universalus gėrimas imunitetui, žvalumui ir svorio metimui
- 1 stiklinė vandens
- 1 valgomasis šaukštas natūralaus obuolių sidro acto
- 1 arbatinis šaukštelis medaus
Gerkite ryte tuščiu skrandžiu. Tą patį gėrimą rekomenduojama gerti pavalgius, pajutus sunkumą skrandyje. Klasikinis tonikas, pagreitinantis medžiagų apykaitą Galite pagreitinti medžiagų apykaitą ir pradėti dieną pelningai vartodami labiau modifikuotą receptą. Rekomenduojama kas mėnesį gerti gėrimą ryte pusvalandį prieš pusryčius.
- ¼ puodelio uogų arba vaisių (šviežių arba šaldytų)
- 1 stiklinė kambario temperatūros vandens
- 1 valgomasis šaukštas natūralaus obuolių sidro acto
Be to, išorinis obuolių sidro acto vandeninio tirpalo naudojimas padeda sumažinti karščiavimą ir palengvinti niežėjimą nuo vabzdžių įkandimų. Jis taip pat naudojamas kosmetinėse kaukėse plaukams ir odai.
Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.