Dekongestantai yra vaistai, kurie gali būti naudojami siekiant sumažinti nosies užgulimą arba nosies užgulimą, kurį paprastai sukelia: Kaip naudoti dekongestantus, priklauso nuo produkto. Kai kurie yra įkvėpti, o kiti yra girti. Dažniausiai naudojami inhaliaciniai dekongestantai. Dekongestantai palengvina nosies kraujagyslių patinimą, atsiradusį dėl minėtų sąlygų, todėl kvėpavimo takai atsidaro ir kvėpavimas palengvėja. Indonezijoje cirkuliuojančių dekongestantų pavyzdžiai yra oksimetazolinas, pseudoefedrinas, efedrinas, ipratropiumo bromidas ir fenilefrinas.
Apie dekongestantus
Grupė | Palengvėjimas |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Palengvinkite nosies užgulimą, kurį sukelia peršalimas, peršalimas, sinusitas ar alergija |
Naudojama | Suaugusiesiems ir 6 metų ir vyresniems vaikams. |
Vaisto forma | Įkvėpkite vaistus, kapsules, tabletes, sirupą, miltelius |
Įspėjimas:
- Nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims dekongestantus naudokite tik tada, kai rekomendavo gydytojas.
- Dekongestantų negali naudoti vaikai iki šešerių metų.
- Būkite atsargūs žmonėms, turintiems inkstų, kepenų, širdies, kraujotakos sutrikimų, hipertenzija, cukriniu diabetu, prostatos patinimu, glaukoma ir hipertiroidizmu.
- Nenaudokite dekongestantų kartu su kitais vaistais be gydytojo nurodymo, nes baiminamasi, kad tai gali sukelti žalingą šalutinį poveikį. Vienas iš pavyzdžių yra kraujospūdžio padidėjimas, kai dekongestantai vartojami kartu su monoaminooksidazės inhibitoriumi (antidepresantu).
- Jei pavartojus dekongestantų pasireiškė alerginė reakcija ar perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Dekongestanto dozė
Dekongestantų dozės skiriasi priklausomai nuo jų vartojimo būdo arba paciento amžiaus. Inhaliuojamiesiems dekongestantams rekomenduojama dozė paprastai yra 5-7 kartus per dieną. Inhaliaciniai dekongestantai neturėtų būti naudojami daugiau kaip septynis kartus per dieną. Dekongestanto terapija skiriama ne ilgiau kaip savaitę. Dekongestantų vartojimas ilgiau nei 1 savaitę gali pabloginti ligą. Tuo tarpu geriamųjų dekongestantų atveju rekomenduojama dozė paprastai yra 30 mg 4-6 kartus per dieną (6-12 metų) ir 60 mg 4-6 kartus per dieną (12 metų ir vyresniems).
Dekongestantų naudojimas teisingai
Prieš naudodami laikykitės gydytojo nurodymų ir perskaitykite informaciją, esančią ant dekongestanto produkto pakuotės. Įsitikinkite, kad nuo vienos dozės iki kitos yra pakankamai laiko. Stenkitės naudoti dekongestantą kiekvieną dieną tuo pačiu metu, kad padidintumėte jo poveikį. Pacientams, kurie pamiršo pavartoti dekongestantų, patartina tai padaryti iš karto, kai tik prisimins, ar kitos dozės vartojimo grafikas nėra per artimas. Nedvigubinkite dozės pagal kitą grafiką, kad pakeistumėte praleistą dozę.
Atpažinkite dekongestantų šalutinį poveikį ir pavojų
Kaip ir kitų vaistų, dekongestantų vartojimas taip pat gali sukelti šalutinį poveikį, nors ir klasifikuojamas kaip retas. Kai kurie šalutiniai poveikiai, kurie gali atsirasti po šio vaisto vartojimo, yra šie:
- Nosies gleivinės sudirginimas
- Burna jaučiasi sausa
- Pykinimas
- Galvos skausmas
- Drebulys arba drebulys
- Jaučiasi neramus
- Pasunkėjęs šlapinimasis (vyrams)
- Sunku užmigti
- Bėrimas (alerginė reakcija)
- Širdies plakimas
Taip pat gali pasireikšti sunkesnis šalutinis poveikis, pvz., anafilaksinis šokas ir haliucinacijos, nors tokie atvejai yra labai reti.