Abakaviras, lamivudinas ir zidovudinas (geriamosios tabletės): vartojimas ir šalutiniai poveikiai

Šiame preparate yra trys vaistai: abakaviras, lamivudinas ir zidovudinas. Jis vartojamas vienas arba kartu su kitais ŽIV gydymui skirtais vaistais, siekiant kontroliuoti ŽIV infekciją. Šis derinys padeda sumažinti organizme esančio viruso kiekį, todėl imuninė sistema gali veikti geriau. Taip sumažėja rizika sirgti ŽIV sukeliamomis komplikacijomis (tokiomis kaip naujos infekcijos ar vėžys) ir pagerėja gyvenimo kokybė. Abakaviras, lamivudinas ir zidovudinas priklauso vadinamai nukleozidų atvirkštinės transkriptazės inhibitorių (NATI) grupei.

Abakaviro/lamivudino/zidovudino derinys neišgydo ŽIV infekcijos. Kad sumažintumėte tikimybę perduoti virusą kitiems, visada vartokite visus gydytojo paskirtus ŽIV vaistus taip, kaip nurodyta. Naudokite veiksmingą barjerinę apsaugą lytinių santykių metu (pvz., lateksines ar poliuretano prezervatyvus ar dantų plėveles), kaip nurodo gydytojas. Niekada nesidalinkite asmeniniais daiktais (adatomis, švirkštais, dantų šepetėliais, skutimosi peiliukais), kurie galėjo turėti sąlytį su krauju ar kitais kūno skysčiais.

Kaip vartoti abacavir/lamivudine/zidovudine

Prieš pradedant vartoti šį vaistą ir kiekvieną kartą atnaujinus receptą, perskaitykite vaistinio preparato instrukcijas bei įspėjimų kortelę. Jei kyla klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Vartokite šį vaistą per burną su maistu arba be jo, kaip paskirta gydytojo, paprastai du kartus per dieną. Kiekvieną dozę užgerkite pilna stikline vandens (apie 240 ml), jei gydytojas nenurodė kitaip.

Kadangi derinio sudėtyje yra fiksuotos abacaviro, lamivudino ir zidovudino dozės, šis preparatas tinka tik tuo atveju, jei jūsų gydytojas nustatė, kad visų trijų vaistų dozės šiame derinyje jums tinka.

Jei nustosite vartoti bet kurį vaistą, kurio sudėtyje yra abacaviro, net ir trumpam laikui, o paskui pradėsite vartoti iš naujo, gali padidėti labai rimtos (kartais mirtinos) alerginės reakcijos rizika. Vartokite vaistą reguliariai ir nepertraukiamai. Nenustokite gydymo be gydytojo nurodymo. Prieš atnaujinant abacaviro vartojimą, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ir užtikrinti lengvą priėjimą prie medicinos pagalbos.

Labai svarbu išgerti vaistą (ir kitus ŽIV gydymui skirtus vaistus) tiksliai taip, kaip paskirta. Nepraleiskite dozių, nedidinkite dozės, nevartokite vaisto dažniau nei paskirta ar nenutraukite jo vartojimo, nebent taip nurodė gydytojas. Dozių praleidimas ar savavališkas keitimas gali padidinti viruso kiekį organizme, apsunkinti gydymą atsparumo vystymosi atveju, ar sustiprinti nepageidaujamas reakcijas.

Geriausiam efektui pasiekti vaistą vartokite vienodu laiku kasdien.

Galimi šalutiniai poveikiai

  • Dažni šalutiniai poveikiai: galvos skausmas, nuovargis, silpnumas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, viduriavimas, galvos svaigimas, miego sutrikimai.
  • Rimtesni simptomai, apie kuriuos būtina pranešti gydytojui: nepaaiškinamas svorio kritimas, stiprus ar nepraeinantis nuovargis, nemalšus raumenų skausmas ar silpnumas, stiprūs arba ilgai trunkantys galvos skausmai, sąnarių skausmai, tirpimas ar dilgčiojimas galūnėse, regėjimo pokyčiai, infekcijos požymiai (ilgalaikis gerklės skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, padidėję limfmazgiai, negyjančios odos žaizdos), per didelis skydliaukės aktyvumas (dirglumas, nervingumas, karščio netoleravimas, greitas, stiprus ar nereguliarus širdies plakimas).
  • Psichikos pokyčiai, apie kuriuos reikia pranešti: depresija, nerimas.
  • Kiti rimti šalutiniai poveikiai: lengvas mėlynių susidarymas ar kraujavimas, odos ar nagų spalvos pokyčiai.
  • Labai sunkūs šalutiniai poveikiai (reikia nedelsiant skubios pagalbos): pankreatito požymiai (pykinimas, vėmimas, pilvo ar nugaros skausmas, karščiavimas).
  • Galimas ilgalaikis poveikis – kūno riebalų sumažėjimas (veido, rankų, kojų, sėdmenų srityse), kuris gali būti negrįžtamas. Apie pastebimus kūno formų pokyčius praneškite gydytojui.

Jei pastebėjote kitų, čia nepaminėtų šalutinių poveikių, kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką.

Įspėjimai

Abakaviras, esantis šiame preparate, kai kuriems pacientams sukėlė sunkią (kartais mirtiną) alerginę reakciją. Prieš pradedant vartoti šį vaistą arba per prėjus laikui vėl jį atnaujinus, gydytojas privalo paskirti kraujo tyrimą, kuris padeda įvertinti jūsų riziką. Jeigu šis tyrimas rodo didesnę alerginės reakcijos tikimybę, šis vaistas jums netinka – gydytojas turės paskirti kitą gydymą.

Alerginei reakcijai būdingi simptomai gali būti: bėrimas, niežulys ar tinimas (ypač veido, liežuvio, gerklės), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo pasunkėjimas, karščiavimas, didelis nuovargis, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, raumenų skausmai, gerklės ar burnos žaizdos, kosulys. Pajutus bet kurį iš šių simptomų nedelsiant kreipkitės į medikus. Jei nutraukėte abakaviro vartojimą dėl alerginės reakcijos, niekada nevartokite jo dar kartą – tai gali būti mirtinai pavojinga. Pasakykite visiems savo gydytojams ir vaistininkams, kad nenaudojate abakaviro dėl buvusios alerginės reakcijos. Išmeskite nenaudojamą vaistą tinkamai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *