Daugelis žmonių renkasi multivitaminų ir geležies papildus, kai organizmui reikia papildomų vitaminų ar mineralų. Tokie papildai dažniausiai rekomenduojami esant mitybos trūkumams, lėtinėms ligoms ar nėštumo metu, kai vitaminų poreikis išauga. Vitaminai ir geležis yra būtini organizmo veiklai – jie prisideda prie energijos gamybos, kraujo gamybos ir imuniteto palaikymo.
Vartojimo instrukcijos
Multivitaminų ir geležies papildus įprasta vartoti geriamosiomis tabletėmis arba kapsulėmis, dažniausiai kartą per dieną arba taip, kaip nurodo gydytojas. Svarbu laikytis vartojimo nurodymų ir neviršyti rekomenduojamos dozės.
Preparatą patariama gerti tuščiu skrandžiu – valandą prieš valgį arba praėjus dviem valandoms po valgio. Užgerkite pilna stikline vandens, nebent gydytojas nurodė kitaip. Jeigu atsiranda virškinimo diskomfortas, galima vartoti kartu su maistu.
Skirta laiko tarpą reikėtų vengti vartoti pieno produktus, antacidinius vaistus, arbatą ir kavą, nes šie produktai gali mažinti vaisto įsisavinimą. Taip pat po tabletės ar kapsulės vartojimo rekomenduojama bent 10 minučių neatsigulti. Jei naudojate pailginto arba atidėto veikimo formas, jų negalima traiškyti ar kramtyti. Tik tokiu būdu veikliosios medžiagos pasiskirstys tolygiai.
Norint gauti geriausią rezultatą, papildus vartokite kasdien tuo pačiu metu.
Galimi šalutiniai poveikiai
Pradėjus vartoti multivitaminų su geležimi, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti šalutinis poveikis. Dažniausiai pasireiškia:
- Vidurių užkietėjimas
- Viduriavimas
- Pilvo diskomfortas ar pykinimas
Šie pojūčiai dažniausiai praeina, organizmui prisitaikius prie preparato. Gali būti pastebėtas patamsėjęs išmatų atspalvis – tai įprasta ir nekenksminga vartojant geležies papildus.
Dauguma žmonių stipraus šalutinio poveikio nepatiria. Rimtesnės reakcijos, tokios kaip bėrimas, niežėjimas, stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai ar veido bei gerklės tinimas, yra retos. Pastebėjus tokius simptomus, būtina kuo greičiau kreiptis į medikus.
Jeigu pajutote kitų neįprastų pokyčių, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti šį papildą, būtinai informuokite gydytoją apie alergijas ar padidėjusį jautrumą produkto sudedamosioms dalims, pavyzdžiui, sojai (kai kuriuose papilduose gali būti sojos pėdsakų). Taip pat svarbu aptarti savo sveikatos istoriją – ypač jei sergate geležies kaupimosi ligomis (pvz., hemochromatoze), jei piktnaudžiaujate alkoholiu, turite kepenų ar virškinamojo trakto sutrikimų (pavyzdžiui, skrandžio opą ar kolitą).
Jei papildas turi folio rūgšties, gydytojui svarbu žinoti, ar jums nėra diagnozuotas vitamino B12 trūkumas (pvz., sergant piktybine mažakraujyste). Folio rūgštis gali maskuoti B12 stokos simptomus ir leisti vystytis nervų pažeidimams.
Prieš numatomą operaciją informuokite gydytoją ar odontologą apie visus vartojamus vaistus ar papildus. Taip pat nurodykite, jei laukiatės ar maitinate kūdikį krūtimi.
Galimos vaistų sąveikos
Nemažai kitų medikamentų gali reaguoti su multivitaminais ir geležimi, todėl reikia būti budriems. Šis papildas gali mažinti kai kurių vaistų pasisavinimą, pavyzdžiui:
- Tam tikri antibiotikai (pvz., ciprofloksacinas, levofloksacinas)
- Osteoporozės gydymui skirti vaistai (pvz., alendronatas)
- Vaistai skydliaukės sutrikimams gydyti (pvz., levotiroksinas)
- Levodopa ir penicilaminas
Prieš pradėdami arba nutraukdami vartoti kitus vaistus, būtinai pasitarkite su gydytoju. Patariama turėti savo vartojamų vaistų ir papildų sąrašą ir parodyti jį sveikatos specialistui.
Saugumo rekomendacijos
Preparatai, kurių sudėtyje yra geležies, turi būti laikomi vaikams nepasiekiamoje vietoje, nes atsitiktinis perdozavimas gali būti labai pavojingas mažiems vaikams.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.