Tepamas acikloviras yra antivirusinis vaistas, skirtas palengvinti tam tikrus peršalimo pūslelinės ar lyties organų herpes simptomus. Šis vaistas dažniausiai gaminamas tepalo ar kremo pavidalu. Jis naudojamas išoriškai – tepant ant pažeistų odos vietų. Nors acikloviras padeda sumažinti infekcijos simptomus, jis herpes viruso iš organizmo visiškai nepašalina.
Kada naudojamas tepamas acikloviras?
Šis vaistas dažniausiai skiriamas gydyti peršalimo pūslelinės (herpes simplex) arba lytinių organų herpes simptomams: mažinti niežulį, skausmą, sudirgimą. Kartais gydytojas gali rekomenduoti aciklovirą ir kitoms virusinėms odos infekcijoms.
Kaip veikia tepamas acikloviras?
Acikloviras slopina herpes virusų dauginimąsi, todėl simptomai pasidaro nebe tokie stiprūs ir greičiau sugyja pažeista vieta. Vaistas neveikia jau organizme esančių virusų – jis palengvina tik simptomų pasireiškimą ir paspartina gijimą, tačiau neišgydo visam laikui.
Kokios būna vaisto formos ir stiprumai?
- Kremas, 5%
- Tepalas, 5%
Acikloviras dar gali būti naudojamas geriamųjų ar injekcinių formų pavidalu. Taip pat egzistuoja burnoje tirpstančios tabletės formos variantai.
Laikymas ir vartojimas
Šį vaistą reikia laikyti kambario temperatūroje (apie 20–25°C), atokiau nuo drėgmės ir tiesioginių saulės spindulių. Svarbu užtikrinti, kad vaistas būtų apsaugotas nuo vaikų ir nešaldyti.
Galimi šalutiniai poveikiai
Nors daugelis žmonių šį vaistą toleruoja puikiai, vis dėlto pasitaiko ir nepageidaujamų reakcijų. Dažniausiai pasireiškia šie šalutiniai poveikiai tepimo vietoje:
- Nedidelis skausmas ar deginimo jausmas
- Niežėjimas
- Oda tampa sausa, pleiskanoja
- Dilgčiojimas, nežymus paraudimas
Pavieniais atvejais galima rimtesnė reakcija, pavyzdžiui, alergija. Susirūpinti reikėtų, jei pastebite stiprų tinimą (ypač veide, burnoje, gerklėje), kvėpavimo pasunkėjimą, dilgėlinę, stiprų galvos svaigimą, pykinimą ar staigų bendros savijautos pablogėjimą. Tokiais atvejais būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Atsargumo priemonės ir įspėjimai
- Venkite acikloviro, jei esate alergiški šiai veikliajai medžiagai ar kitoms sudedamosioms produkto dalims.
- Nenaudokite tepalo ar kremo kitiems žmonėms, net jei simptomai atrodo panašūs.
- Šis vaistas skirtas tik išoriniam naudojimui – venkite kontakto su akimis ar burnos ertme.
- Prieš ir po naudojimo kruopščiai nusiplaukite rankas.
- Jei sergate kitomis ligomis ar vartojate kitų vaistų, pasitarkite su gydytoju dėl galimos sąveikos ar papildomų rizikos veiksnių.
- Nėštumo ar žindymo laikotarpiu – dėl vaisto vartojimo sprendžiama individualiai, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
- Žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, privalo būtinai informuoti gydytoją apie savo būklę prieš pradėdami naudoti aciklovirą.
Vartojimo rekomendacijos
- Vaistą reiktų pradėti naudoti kuo anksčiau, vos tik pasireiškia pirmieji infekcijos požymiai.
- Jei pamiršote patepti vaistą, padarykite tai kuo greičiau. Jeigu jau artėja kita dozė – praleiskite praleistą ir tęskite įprastu grafiku. Nenaudokite dvigubos dozės.
- Jei netyčia užtepta per daug vaisto arba nurijote, būtina kreiptis į gydymo įstaigą.
- Nerekomenduojama tepti acikloviro ant didelių ar atvirų žaizdų be gydytojo nurodymų.
- Jei ant odos naudojate ir kitus preparatus, dėl jų suderinamumo būtina pasitarti su gydytoju.
- Stenkitės neliesti ar nekasyti pažeistos vietos, kad sumažintumėte infekcijos išplitimo riziką.
Vaistų bei maisto sąveika
Duomenų apie nepageidaujamas sąveikas tarp tepamo acikloviro ir kitų vaistų ar maisto produktų nėra. Tačiau labai svarbu gydytojui pasakyti apie visus vartojamus vaistus, papildus ar žolelių preparatus. Nesaikingas alkoholio vartojimas gali silpninti imuninės sistemos atsaką ir apsunkinti organizmo kovą su infekcija.
Visais atvejais, jei turite abejonių dėl vaisto tinkamumo ar jo naudojimo, verta pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Saugokite save ir laikykitės gydytojo paskirtų rekomendacijų.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.