Alprolix vartojamas kraujavimui stabdyti ar jo išvengti tiems žmonėms, kurių kraujyje trūksta faktoriaus IX. Šis baltymas yra būtinas, kad kraujas normaliai krešėtų. Dažniausiai faktoriaus IX trūkumas pasireiškia sergantiems hemofilija B (dar vadinama „Kalėdų liga“). Šių pacientų organizmas negali pakankamai greitai stabdyti kraujavimo po traumų ar operacijų, be to, gali atsirasti netikėtų kraujavimų į sąnarius ar raumenis ir be aiškios priežasties.
Kaip būtent veikia faktorius IX
Kraujavimo sustabdymui reikalingas faktorių IX baltymas. Jis dirba kartu su kitais kraujo krešėjimo faktoriais, kad organizme užsibaigtų kraujavimas. Jeigu trūksta šio baltymo, kraujas kreša daug lėčiau.
Kada vartoti šio vaisto negalima
Reikėtų žinoti, kad Alprolix neskirtas gydyti kitiems krešėjimo faktorių trūkumams, pavyzdžiui, kai trūksta II, VII, VIII ar X faktorių. Jis netinka sustabdyti kraujavimą, kuris susijęs su kepenų ligomis ar vaistų, skystinančių kraują (antikoaguliantų), poveikiu.
Kaip vartoti Alprolix
Vaistas suleidžiamas į veną pagal gydytojo nurodymus. Tikslus dozavimas priklauso nuo Jūsų sveikatos būklės, amžiaus, kūno svorio ir organizmo reakcijos į gydymą. Jei šį vaistą leidžiate sau namuose, prieš tai būtinai išmokite visus paruošimo ir vartojimo žingsnius. Prieš panaudojant patikrinkite, ar tirpalas nesusidrumstęs, nėra spalvos pakitimų ar dalelių – tokiu atveju jo vartoti negalima. Visi naudojami įrankiai ir vaisto likučiai turi būti išmetami iškart po naudojimo.
Kai kurie vaisto gamintojai rekomenduoja ypač vengti, kad kraujas patektų į švirkštą ar lašelinės sistemą – jei taip nutiko, gali tekti pradėti iš naujo su nauju rinkiniu. Dėl detalių visada verta pasitarti su vaistininku ar gydytoju.
Jeigu gydymo eiga negerėja arba būklė blogėja – kreipkitės į gydytoją.
Galimi šalutiniai poveikiai
Vartojant Alprolix gali pasireikšti tokie šalutiniai reiškiniai: karščiavimas, skausmas injekcijos vietoje, šaltkrėtis, galvos skausmas, kūno paraudimas, silpnumas, pykinimas ar vėmimas. Dažniausiai šie simptomai būna laikini ir lengvi, tačiau, jei jie ilgai nepraeina ar pasunkėja, svarbu apie tai informuoti gydytoją.
Rimtesnių šalutinių poveikių pasitaiko retai, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į: patinimą injekcijos vietoje, dusulį, pagreitėjusį širdies plakimą, šlapinimosi pokyčius, patinusias pėdas ar kulkšnis, rankų ar kojų paraudimą ar skausmą, naują ar gausėjantį kraujavimą bei kraujosruvas. Tokiais atvejais būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Nedelsdami siekite medicininės pagalbos, jei pajuntate labai sunkios alerginės reakcijos požymius – išbėrimus, stiprų niežėjimą ar tinimą (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), svaigulį, pasunkėjusį kvėpavimą ar melsvas rankų pirštų spalvas, krūtinės skausmą.
Šių šalutinių reiškinių sąrašas nėra galutinis. Jeigu pastebėjote kažką neįprasto, papildomo – informuokite gydytoją ar vaistininką.
Atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti faktorių IX, pasakykite gydytojui ar vaistininkui, jei esate alergiški šiam baltymui arba kitiems vaistams, taip pat jeigu turite jautrumą papildomoms sudėtinėms medžiagoms (tokioms kaip lateksas). Kai kurie ingredientai gali sukelti alergines ar kitas reakcijas.
Svarbu gydytojui papasakoti apie visas anksčiau patirtas kraujavimo ar krešumo sutrikimų problemas (pvz., išsklaidytą intravaskulinę koaguliaciją, DIC), planuojamas ar neseniai atliktas operacijas, kepenų ligas.
Jeigu laukiatės kūdikio arba žindote, prieš vartodami vaistą pasitarkite su savo gydytoju – ar ir kaip saugu naudoti šį preparatą tokioje situacijoje dar nėra iki galo žinoma.
Prieš planuojamą operaciją ar vizitą pas odontologą būtinai informuokite apie visus vartojamus receptinius bei nereceptinius vaistus ir papildus.
Vaistų sąveika
Kai naudojami keli vaistai vienu metu, gali pasikeisti poveikis arba padidėti nepageidaujamų reakcijų rizika. Svarbu gydytojui pateikti sąrašą visų šiuo metu vartojamų vaistų (tiek skiriamų pagal receptą, tiek perkamo be jo), taip pat žolinių preparatų. Nevartokite, nepradėkite ar nenutraukite vaistų nepasitarę su gydytoju.
- Su Alprolix gali sąveikauti vaistai, kurie taip pat veikia kraujo krešėjimą, pavyzdžiui, aminokaprono rūgštis ar traneksamo rūgštis.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.