Antihipertenziniai vaistai yra vaistų, vartojamų aukštam kraujospūdžiui arba hipertenzijai mažinti, klasė. Hipertenzija yra kai kurių žmonių dažnai kamuojama būklė, kuriai būdingas aukštesnis nei normalus kraujospūdis (didesnis nei 130/80 gyvsidabrio stulpelio milimetrų (mmHg). Normalias ribas viršijantis kraujospūdis gali suspausti arterijų sieneles. Jei nekontroliuojama, tai būklė gali sukelti pavojingesnių ligų, tokių kaip insultas, širdies priepuolis, širdies nepakankamumas, inkstų liga. Sergant hipertenzija, kuri klasifikuojama kaip lengva ar vidutinio sunkumo, gydytojas patars pacientams pagerinti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, valgyti mažai druskos turintį maistą, sportuoti, palaikyti idealų kūno svorį, mesti rūkyti, riboti alkoholinių gėrimų vartojimą ir kontroliuoti stresą. Tačiau jei patobulinus gyvenimo būdą kraujospūdžio reikšmės nepagerėja, gydytojas paskirs vaistų. Antihipertenziniai vaistai yra gana įvairūs ir skirstomi į keletą tipų, įskaitant:
- ACE ( angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai ) inhibitoriai
- Alfa-2 receptorių agonistas
- Angiotenzino II receptorių blokatoriai (ARB)
- kalcio antagonistai ( kalcio kanalų blokatoriai )
- Diuretikas
- Periferiniai adrenerginiai inhibitoriai
- Alfa blokatoriai
- Beta blokatoriai ( beta blokatoriai )
- Renino inhibitoriai.
Gydytojas pacientui skiria antihipertenzinius vaistus, atsižvelgiant į hipertenzijos priežastį, sunkumą, bendrą paciento sveikatos būklę ir paciento organizmo reakciją į vaistą. Hipertenzija sergantiems žmonėms kraujospūdžiui mažinti gali būti skiriamas tik vienos rūšies vaistai. Tačiau ne mažai pacientų, kuriems reikia daugiau nei vieno ar kelių antihipertenzinių vaistų derinių.
Įspėjimas:
- Nėščioms, žindančioms ar planuojančioms nėštumą moterims, prieš vartojant antihipertenzinius vaistus, patariama pasitarti su gydytoju.
- Būkite atsargūs, jei sergate cukriniu diabetu, gydotės insulinu arba turite erekcijos sutrikimų
- Nenutraukite antihipertenzinių vaistų vartojimo be gydytojo leidimo.
- Pasakykite gydytojui, jei vartojate kitus vaistus, įskaitant papildus ir vaistažoles, kad išvengtumėte nepageidaujamų reakcijų į vaistus.
- Jei po antihipertenzinių vaistų vartojimo pasireiškė alerginė reakcija ar perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Antihipertenzinių vaistų šalutinis poveikis
Žmonės reaguoja į skirtingus vaistus. Dauguma pacientų gerai toleruoja antihipertenzinius vaistus. Tačiau kai kuriais atvejais kai kurie antihipertenziniai vaistai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui:
- Galvos skausmas, galvos svaigimas ar galvos svaigimas
- Pykinimas ar vėmimas
- Viduriavimas ar vidurių užkietėjimas
- Nervingas
- Odos bėrimas
- Pavargęs, silpnas, mieguistas ir per mažai jėgų
- Kūno svoris smarkiai krenta arba labai staiga pakyla.
Antihipertenzijos tipai
Toliau pateikiami vaistų tipai, kurie yra įtraukti į antihipertenzinių vaistų klasę. Antihipertenziniai vaistai paprastai yra tablečių pavidalu. Norėdami gauti išsamų kiekvieno antihipertenzinio vaisto šalutinio poveikio, įspėjimų ar sąveikos paaiškinimą, peržiūrėkite AZ vaistus.
- ACE inhibitoriai ACE inhibitoriai išliks plačiai atviros kraujagyslės, kad kraujas patektų sklandžiai. ACE inhibitoriai slopina angiotenzino hormono, hormono, kuris skatina kraujagyslių susiaurėjimą, susidarymą. Šie vaistai yra įtraukti į AKF inhibitorius klasė: – Kaptoprilis – Enalaprilis – Lisinoprilis – Perindoprilis – Ramiprilis – Trandolaprilis.
- Alfa-2 receptorių agonistas Pavyzdžiai alfa-2 receptorių agonistas vaistai yra metildopa ir klonidinas . Šis vaistas slopina hormoną adrenaliną gaminančio audinio veiklą, todėl sumažėja kraujospūdis. Metildopa dažniausiai skiriama nėščioms moterims, kenčiančioms nuo hipertenzijos, nes šis vaistas laikomas ne itin pavojingu nėščiosioms ir vaisiui.
- kalcio antagonistai ( kalcio kanalų blokatorius ) Kalcio antagonistai vartojami hipertenzijai, širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti. Šis vaistas veikia blokuodamas kalcio patekimą į širdies raumenį ir kraujagyslių sieneles, todėl sulėtėja širdies ritmas ir plečiasi kraujagyslės. Vaistų, patenkančių į kalcio antagonistų grupę, pavadinimai yra šie: – Amlodipinas – Diltiazemas – Nikardipinas – Nifedipinas – Nimodipinas – Verapamilis.
- Angiotenzino II receptorių blokatorius (ARB) ARB slopina angiotenzino arba junginių, kurie siaurina kraujagysles, veikimą. Dėl angiotenzino veikimo kliūčių kraujagyslės lieka plačiai atviros ir kraujospūdis gali sumažėti. ARB narkotikų tipai yra šie: – Kandesartanas – Eprosartanas – Irbesartanas – Losartanas – Olmesartanas – Telmisartanas – Valsartanas.
- Diuretikas Diuretikai yra vaistai, kurie gana dažnai vartojami hipertenzijai gydyti. Šis vaistas pašalina druskos (natrio) ir skysčių perteklių iš organizmo, kad normalizuotų kraujospūdį. Diuretikų tipai yra šie: – kilpa diuretikai, pvz furosemidas . – Kalio tausojantis diuretikai, tokie kaip amiloridas ir spironolaktonas. Tiazidiniai diuretikai, tokie kaip hidrochlorotiazidas ir indapamidas.
- Periferiniai adrenerginiai inhibitoriai Šis vaistas retai skiriamas hipertenzija sergantiems pacientams. Tačiau jei gydymas kitais antihipertenziniais vaistais nebuvo sėkmingas, gydytojas gali rekomenduoti pacientui vartoti periferinius adrenerginius inhibitorius. Vienintelis Indonezijoje registruotas periferinių adrenerginių inhibitorių tipas yra rezerpinas.
- Alfa blokatoriai ( alfa blokatoriai ) Alfa blokatoriai veikia blokuodami katecholamino hormono prisijungimą prie alfa receptorių. Dėl to kraujotaka veikia sklandžiai, širdis plaka normaliai, sumažėja kraujospūdis. Dviejų tipų alfa inhibitoriai yra doksazosinas ir terazosinas.
- Beta blokatoriai ( beta blokatoriai ) Beta adrenoblokatoriai yra vaistų klasė, kuri slopina hormoną adrenaliną, todėl sumažėja kraujospūdis. Beta adrenoblokatoriai skirstomi į du, būtent selektyviuosius ir neselektyvius. Selektyvių beta blokatorių tipai yra atenololis, bisoprololis, metoprololis ir nebivololis. Beta neselektyvių inhibitorių pavyzdžiai yra karvedilolis ir propranololis.
- Renino inhibitoriai Renino inhibitoriai yra naujesni antihipertenziniai vaistai nei kiti antihipertenziniai vaistai. Šis vaistas veikia slopindamas cheminį junginį organizme, vadinamą reninu. Kaip ir kiti antihipertenziniai vaistai, renino inhibitoriai plečia kraujagysles, todėl sumažėja kraujospūdis. Šio vaisto pavyzdys yra Aliskirenas.