Artritas yra sąnarių uždegimas, sukeliantis sąnarių tinimą ir jautrumą. Žmonės, turintys artritą, gali jausti sąnarių skausmą ir standumą, kurie paprastai pasunkėja su amžiumi. Osteoartritas ir reumatoidinis artritas laikomi dviem dažniausiai pasitaikančiais artrito tipais.
Osteoartritas sukelia kremzlės irimą, tuo tarpu reumatoidinis artritas atsiranda, kai imuninė sistema pradeda pulti sąnarius, dažniausiai pradedant nuo jų apvalkalo. Podagra taip pat yra viena iš gerai žinomų artrito formų. Jos priežastis – šlapimo rūgšties kristalai, per daug kaupiasi kraujyje. Kiti artrito tipai, kaip lupus ar psoriazė, gali atsirasti dėl infekcijų ar kitų ligų.
Kokie yra artrito simptomai?
Artrito požymiai ir simptomai skiriasi priklausomai nuo artrito tipo. Bendri požymiai ir simptomai gali būti:
- Skausmas
- Tinimas
- Standumas
- Paraudimas
- Judesių apribojimas
Kokios yra artrito priežastys?
Egzistuoja keletas artrito tipų, ir kiekvieno jų priežastys skiriasi. Dažniausiai pasitaikantys artrito tipai yra osteoartritas ir reumatoidinis artritas.
Osteoartritas
Osteoartritas atsiranda dėl sąnario kremzlės, kuri veikia kaip pagalvėlė kaulų galuose, pažeidimo. Kai kremzlė suyra, kaulai pradeda trintis vienas į kitą. Tai gali sukelti skausmą ir apriboti judesius. Ilgalaikė kremzlės irimas gali padidinti sąnario traumų ar infekcijų riziką. Kaulų pakitimai ir kremzlės irimas gali sukelti viso sąnario pažeidimą ir sąnario apvalkalo uždegimą.
Reumatoidinis artritas
Reumatoidinis artritas pasireiškia, kai organizmo imuninė sistema puola sąnario kapsulės apvalkalą. Ši būklė sukelia apvalkalo uždegimą ir patinimą. Ligos eigoje kartais gali būti sunaikinama kremzlė ir kaulai sąnario viduje.
Kokie yra artrito rizikos faktoriai?
Artrito rizikos veiksniai gali būti:
- Amžius. Vyresni žmonės dažniau susiduria su šia liga.
- Lytis. Yra ryšys tarp lyties ir įvairių artrito tipų. Moterys yra labiau linkusios į reumatoidinį artritą nei vyrai. Tuo tarpu podagra ir kitos artrito formos dažniau pasitaiko vyrams.
- Šeimos istorija. Žmonės, kurių šeimos nariams buvo diagnozuotas artritas, turi didesnę tikimybę susirgti.
- Ankstesnės sąnarių traumos. Rizika artritui didėja žmonėms, kurie patyrė sąnarių traumų.
- Nutukimas. Antsvoris sukelia sąnarių, ypač kelių, klubų ir stuburo, apkrovimą, o tai gali padidinti artrito riziką.
Kokios yra artrito komplikacijos?
Sunkus artritas gali paveikti kasdienį gyvenimą, ypač jei jis pasireiškia rankose ar rankose. Žmonės, turintys svorį nešančių sąnarių artritą, gali patirti judesių apribojimus, ypač vaikštant ar sėdint vertikaliai. Kai kuriais atvejais gali atsirasti sąnarių deformacija ir susisukimas.
Kaip diagnozuojamas artritas?
Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, įskaitant sąnarių patinimų, paraudimų ir šilumos tikrinimą. Taip pat tiriama sąnario judėjimo galimybė. Norint nustatyti, kokio tipo artritu pacientas gali sirgti, gydytojas gali pasiūlyti atlikti kelis tyrimus, tarp jų:
Laboratoriniai tyrimai
Gali būti surinktos kūno skysčių, tokių kaip kraujas, šlapimas ir sąnarių skystis, analizės, siekiant nustatyti artrito tipą.
- Vaizdo tyrimai Įvairių tipų vaizdo tyrimai gali būti naudojami simptomų priežastims tirti. Į tyrimus gali būti įtraukti:
- Rentgeno spinduliai
- Kompiuterinė tomografija arba KT
- Magnetinio rezonanso tomografija arba MRT
- Ultragarsas
Kaip gydomas artritas?
Artrito gydymo tikslas yra sumažinti simptomus ir pagerinti sąnarių funkcionavimą. Yra keletas artrito gydymo būdų, įskaitant vaistus, terapiją, chirurgiją, gyvenimo būdo keitimą ir gydymą namuose. Gydytojas gali pasiūlyti individualiam pacientui tinkamiausią gydymo būdą ar jų derinį.
- Vaistai Gydytojas gali skirti vaistus, atsižvelgdamas į artrito tipą. Yra kelių rūšių vaistų, skirtų artritui gydyti, įskaitant:
- Skausmo malšintuvus
- Nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NSAID)
- Ligos eigą modifikuojančius antireumatininius vaistus (DMARD)
- Kontrirritantus
- Kortikosteroidus
- Biologinės atsako modifikatorius
- Fizinė terapija Siekiant pagerinti judesių diapazoną ir stiprinti sąnarius supančius raumenis, gali būti rekomenduojama fizikoterapija ar pratimai.
- Chirurgija Gydytojas gali pasiūlyti chirurginį gydymą pacientams, kurie neatsako į kitus gydymo būdus. Į chirurgiją gali įtraukti:
- Sąnarių taisymas
- Sąnarių keitimas
- Sąnarių sujungimas
Gyvenimo būdo ir namų gydymas
Artrito simptomai gali būti palengvinti pakeitus gyvenimo būdą ir taikant gydymą namuose, įskaitant:
- Pratimai
- Svorio mažinimas
- Karščio ir šalčio kompresai
- Pagalbiniai įrenginiai
Kaip pasiruošti susitikimui su gydytoju?
Prieš vizitą pas gydytoją galite paruošti sąrašą, kuriame būtų:
- Išsamus jūsų simptomų aprašymas
- Informacija apie anksčiau patirtas medicinines problemas
- Informacija apie jūsų šeimos medicinines problemas
- Visi vartojami vaistai ir maisto papildai
- Klausimai, kuriuos norite užduoti gydytojui
Per konsultaciją gydytojas gali jūsų paklausti:
- Kada simptomai prasidėjo?
- Ar veikla daro poveikį skausmo intensyvumui?
- Kokie sąnariai skauda?
- Ar kuris nors jūsų šeimos narys patyrė sąnarių skausmą?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.