Bronchitas – dažna būklė, kai kvėpavimo takai tarp trachėjos ir plaučių uždegami bei prisipildo gleivių, todėl žmogus ima kosėti. Šis kosulys dažnai trunka keletą savaičių ir yra pagrindinis bronchito požymis. Liga gali pasireikšti bet kam, tačiau kai kurie žmonės jai jautresni, ypač rūkantys ar dažnai susiduriantys su dirginančiomis medžiagomis.
Bronchito rūšys
Dažniausiai bronchito terminu vadinamas ūmus ir laikinas kosulys. Tačiau kai kuriems žmonėms ši liga kartojasi taip dažnai, kad bronchitas pereina į lėtinę formą – tuomet kosulys su skrepliais išlieka didžiąją dalį mėnesio mažiausiai tris mėnesius per metus, ir taip dvejus metus iš eilės.
- Ūmus bronchitas dažniausiai pasireiškia po virusinės infekcijos. Jis praeina savaime per kelias savaites, dažniausiai specialaus gydymo neprireikia.
- Lėtinis bronchitas pasižymi nuolatiniu kosuliu su gleivėmis ir dažnai yra viena iš lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) dalių. Jei manote, kad bronchito simptomai vargina jus ilgą laiką, verta pasitikrinti sveikatą ir išsitirti dėl LOPL.
Kas dažniausiai serga bronchitu?
Bet kuriam žmogui galima susirgti bronchitu, tačiau tikimybę padidina:
- Rūkymas ar buvimas šalia rūkančiųjų.
- Lėtinės kvėpavimo ligos, pavyzdžiui, astma ar LOPL.
- Gastroezofaginis refliuksas (GERL).
- Imuninės sistemos ligos arba kitos būklės, skatinančios uždegimą.
- Reguliarus kontaktas su oro teršalais, dulkėmis ar chemikalais.
Kaip bronchitas veikia organizmą?
Sudirgus bronchams, imuninė sistema reaguoja sukeldama patinimą ir gausų gleivių gamybą. Toks gleivių perteklius trukdo kvėpuoti, todėl atsiranda kosulys, kuris dažniausiai išlieka tol, kol gleivės visiškai neišvalomos arba uždegimas neslūgsta.
Bronchito simptomai
Pagrindinis bronchito požymis – užsitęsęs, nuo vienos iki trijų savaičių trunkantis kosulys. Dažnai kosint iškosiamos gleivės, tačiau gali būti ir sausas kosulys. Kvėpuojant gali girdėtis švilpiantis ar džeržgiantis garsas (švokštimas).
- Dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas.
- Bendra silpna savijauta ir nuovargis.
- Nedidelis karščiavimas.
- Varvanti nosis.
Bronchito priežastys
Dažniausiai bronchitas atsiranda dėl virusinės infekcijos, tačiau bet kas, kas dirgina kvėpavimo takus, gali tapti priežastimi. Priežastys gali būti infekcinės ir neinfekcinės:
- Virusai (pavyzdžiui, gripo, peršalimo, RSV, adenovirusai, koronavirusai).
- Bakterijos (tokios kaip Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumoniae ir Chlamydia pneumoniae).
- Oro užterštumas, dulkės, cheminės medžiagos.
- Cigaretės ar kanapių dūmai.
Kaip plinta bronchitas?
Pagrindinis bronchito plitimo būdas yra kontaktas su virusais arba bakterijomis, dažniausiai per artimą santykį su sergančiu žmogumi, bučiniais ar liečiant tuos pačius daiktus. Įkvėpti dirgikliai – pvz., tabako ar kitų teršalų dūmai – taip pat gali sukelti šią ligą.
Ar bronchitas užkrečiamas?
Pats bronchitas nėra užkrečiamas, tačiau jį sukeliantys virusai ar bakterijos lengvai plinta tarp žmonių. Pavyzdžiui, jei sergate gripu ir kartu atsiranda bronchitas, tai gripo virusas gali būti perduotas kitiems – tačiau uždegimas vystysis tik tuo atveju, jei naujai užsikrėtusiam žmogui virusas pažeis kvėpavimo takus kaip ir jums.
Ar bronchitą gali sukelti COVID-19?
Bet kuris virusas, įskaitant SARS-CoV-2, galintis pažeisti kvėpavimo takus, gali sukelti bronchitą. Bronchito simptomai gali būti labai panašūs į COVID-19, todėl, prireikus, vertėtų atlikti testą, kad išsiaiškintumėte tikrąją negalavimo priežastį.
Kaip nustatomas bronchitas?
Medykai bronchitą dažniausiai nustato remdamiesi simptomais ir jūsų ligos istorija. Gydytojas paklauso plaučių, įvertina kvėpavimo garsus ir gali paskirti papildomus tyrimus siekiant atmesti rimtesnes ligas ar nustatyti infekcijos kilmę.
Galimi tyrimai
- Nosies tepinėlis. Paimamas mėginys iš nosies, kad būtų galima nustatyti ar nėra gripo, COVID-19 ar kitų virusų.
- Krūtinės ląstos rentgenograma. Atliekama, jei kosulys ilgai nepraeina, norint įsitikinti, kad nėra kitų ligų, kaip plaučių uždegimas.
- Kraujo tyrimai. Padeda nustatyti infekcinius ar bendros sveikatos rodiklius.
- Skreplių tyrimas. Prašoma sukelti ir iškosėti gleives, kurios vėliau tiriamos dėl infekcijos sukėlėjo.
- Plaučių funkcijos tyrimai. Jei gydytojas įtaria lėtinį bronchitą, gali būti tikrinamas plaučių darbas specialiu aparatu.
Bronchito gydymas
Ūminiu bronchitu paprastai gydoma namuose, pasitelkiant poilsį, skysčius ir vaistus simptomams palengvinti. Vaistai dažniausiai neskiriami, kadangi bronchito priežastis – virusai, o antibiotikai virusų nenaikina.
Naudojami vaistai ir priemonės
- Antivirusiniai vaistai. Kai ūminis bronchitas sukeliamas gripo viruso ir simptomai prasidėjo neseniai, kartais skiriami antivirusiniai vaistai – jie gali šiek tiek sutrumpinti ligos trukmę.
- Bronchus plečiantys vaistai. Jei sunku kvėpuoti, gydytojas gali skirti vaistų, padedančių atverti kvėpavimo takus.
- Priešuždegiminiai vaistai. Esant stipresniam uždegimui, gali būti paskirti kortikosteroidai ar kiti vaistai uždegimui mažinti.
- Kosulio slopikliai. Jei kosulys labai vargina, gali būti naudingi nereceptiniai arba paskirti gydytojo kosulį malšinantys vaistai.
- Gydymas sergant LOPL ar astma. Jei sergate šiomis lėtinėmis ligomis, jūsų gydytojas gali papildomai skirti vaistų arba inhaliacijų.
Antibiotikų vartojimas gydant bronchitą
Antibiotikai beveik niekada neskiriami ūminiam bronchitui gydyti, nes jie naikina tik bakterijas, o pagrindinė bronchito priežastis – virusai. Jie gali būti paskirti tik tada, jei gydytojas įtaria, kad prisidėjo bakterinė infekcija.
Kaip valdyti bronchito simptomus?
Simptomus dažniausiai galima palengvinti namie: ilsėtis, vartoti daug skysčių, naudoti drėkintuvą ar karštas dušo procedūras, kurios padeda lengviau išvalyti kvėpavimo takus. Nuskausminantys vaistai, kaip ibuprofenas arba paracetamolis, padeda sumažinti virusinių infekcijų sukeliamą skausmą ar temperatūrą.
Kiek laiko išlieka užkrečiamumas sergant bronchitu?
Pats bronchitas neplinta, bet kai kurie jo sukėlėjai – virusai ar bakterijos – užkrečiami. Jei ligą sukelia virusai, užkrečiamas asmuo išlieka kelias dienas ar savaitę. Esant bakterinei infekcijai, užkrečiamumas paprastai sumažėja praėjus 24 valandoms nuo antibiotikų pradžios.
Kaip apsisaugoti nuo bronchito?
Geriausia prevencija – vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis bei kitų kvėpavimo takus dirginančių veiksnių. Taip pat svarbu:
- Nerūkyti ir vengti pasyvaus rūkymo.
- Vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis, ypač žiemą.
- Reguliariai plauti rankas muilu ir vandeniu, naudoti dezinfekuojamąsias priemones.
- Laikyti namus švariais, naudoti oro drėkintuvus drėgnesniam orui palaikyti.
- Prižiūrėti pagrindines ligas – alergijas, astmą ar LOPL.
- Laikytis skiepijimo rekomendacijų nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ar COVID-19.
- Laikytis subalansuotos mitybos ir pakankamai ilsėtis.
Ligos eiga ir prognozė
Ūminis bronchitas retai sukelia rimtų komplikacijų – dažniausiai simptomų tenka pakentėti keliolika dienų ar kelias savaites. Tačiau tiems, kas serga širdies ar plaučių lėtinėmis ligomis, bronchitas gali pabloginti sveikatą ar uždelsti pasveikimą.
Lėtinis bronchitas yra kur kas rimtesnė būklė ir gali rodyti, kad plaučiai jau pažeisti. Šių pokyčių dažniausiai neįmanoma sugrąžinti, tačiau gydytojas gali pasiūlyti būdų, kaip sumažinti simptomus ir užkirsti kelią dažniems paūmėjimams.
Galimos bronchito komplikacijos
Jei turite lėtinių ligų, tokių kaip astma, širdies nepakankamumas ar diabetas, bronchitas gali paaštrinti jų eigą. Svarbu informuoti gydytoją apie visas savo lėtines sveikatos problemas, jei jaučiate bronchito simptomus.
Ar bronchitas savaime praeina?
Ūminis bronchitas beveik visada išnyksta savaime, nes dauguma atvejų sukeliami virusų, kuriems specifinio gydymo nereikia. L lieskite sau simptomus, ilsėkitės ir laukite, kol uždegimas atslūgs. Lėtinio bronchito atveju simptomus galima tik sušvelninti ar sumažinti paūmėjimų dažnį, tačiau visiškai pasveikti dažniausiai nepavyksta.
Kiek laiko trunka bronchitas?
Dauguma žmonių visiškai pasveiksta per dvi savaites, tačiau kai kuriems simptomai išlieka iki šešių savaičių. Jei kosulys ar kiti negalavimai nepraeina ilgiau nei tris savaites, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Kasdienis gyvenimas su bronchitu
Turint lėtinį bronchitą, svarbiausia – tinkamai gydyti kitas kvėpavimo sistemos ligas ir vadovautis gydytojo rekomendacijomis. Taip galima sumažinti simptomų dažnį bei užkirsti kelią paūmėjimams.
Kada kreiptis į gydytoją?
- Kosulys nepraeina ilgiau kaip tris savaites.
- Kūno temperatūra pakyla aukščiau 39°C.
- Karščiavimas tęsiasi ilgiau nei penkias dienas.
- Kosint pasirodo kraujo.
- Kvėpavimas tampa sunkus ar atsiranda švokštimas.
Klausimai, kuriuos verta aptarti su gydytoju
- Koks yra veiksmingiausias būdas palengvinti mano simptomus namuose?
- Kiek laiko gali trukti ši liga?
- Kokie nauji arba stipresni simptomai turėtų sunerimti?
- Kada reikėtų vėl kreiptis į gydytoją, jei būklė nesigeria?
Bronchitas ir kitos ligos: kaip jas atskirti?
Bronchitas – tai pagrinde didžiųjų kvėpavimo kelių uždegimas, tuo tarpu plaučių uždegimas (pneumonija) – tai alveolių, mažųjų plaučių oragalių, uždegimas. Nors abiem atvejais galimas kosulys ir karščiavimas, sergant pneumonija dažnai sunku kvėpuoti dėl alveolių užpildymo skysčiais. Plaučių uždegimas yra rimtesnė būklė nei bronchitas.
Bronchiolitas, priešingai nei bronchitas, pasireiškia mažesniuose kvėpavimo takuose (bronchiolėse) – juo dažniausiai serga maži vaikai, o bronchitas labiau būdingas suaugusiesiems.
Ar galima naudoti mentolio garų tepalą?
Mentolio ar kitų garų tepalai dažnai naudojami simptomams palengvinti – jie gali sumažinti kosulį, bet jų nepatarima naudoti jaunesniems kaip dvejų metų vaikams konsultacijos su gydytoju.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.