Ciprofloksacinas yra antibiotikas, priklausantis fluorochinolonų grupei, naudojamas įvairioms bakterinėms infekcijoms gydyti. Jis taip pat vartojamas žmonėms, kurie buvo paveikti juodligės arba tam tikrų maro rūšių, gydymui. Ciprofloksacinas su prailgintu atpalaidavimu patvirtintas tik suaugusiesiems.
Fluorochinolonų grupės antibiotikai gali sukelti rimtą ar neįgalinantį šalutinį poveikį, kuris gali būti negrįžtamas.
Ciprofloksaciną reikia vartoti tik infekcijoms, kurių negalima gydyti saugesniu antibiotiku.
Ciprofloksacino dozavimas
Vaisto dozė skiriasi priklausomai nuo paciento ir jo sveikatos būklės. Laikykitės gydytojo nurodymų arba instrukcijų, pateiktų ant etiketės. Žemiau pateikta informacija apima tik vidutines vaisto dozes. Jei jūsų dozė skiriasi, nekeiskite jos, nebent gydytojas nurodytų kitaip.
Vaisto kiekis, kurį reikia vartoti, priklauso nuo vaisto stiprumo, o taip pat nuo ligos, kuriai gydyti vaistas naudojamas, kasdienių dozių skaičiaus, laiko tarp dozių ir gydymo trukmės.
Geriamieji preparatai (prailginto atpalaidavimo tabletės):
Dėl ūminio nesudėtingo pielonefrito:
- Suaugusiems: 1000 mg vieną kartą per dieną.
- Vaikams: vartojimą ir dozę turi nustatyti gydytojas.
Dėl komplikuotų šlapimo takų infekcijų:
- Suaugusiems: 1000 mg vieną kartą per dieną.
- Vaikams: vartojimą ir dozę turi nustatyti gydytojas.
Dėl nesudėtingų šlapimo takų infekcijų (ūminis cistitas):
- Suaugusiems: 500 mg vieną kartą per dieną 3 dienas.
- Vaikams: vartojimą ir dozę turi nustatyti gydytojas.
Geriamieji preparatai (suspensija arba tabletės):
Dėl juodligės infekcijos (po poveikio):
- Suaugusiems: 500 mg 2 kartus per dieną, kas 12 valandų, 60 dienų.
- Vaikams: dozė priklauso nuo kūno svorio ir turi būti nustatyta gydytojo. Paprastai dozė yra 15 mg/kg kūno svorio kas 12 valandų 60 dienų, bet ne daugiau kaip 500 mg per dieną.
Dėl gonorėjos:
- Suaugusiems: 250 mg kaip vienkartinė dozė.
- Vaikams: vartojimą ir dozę turi nustatyti gydytojas.
Dėl kitų infekcijų:
- Suaugusiems: 250–750 mg 2 kartus per dieną, kas 12 valandų.
- Vaikams: vartojimą ir dozę turi nustatyti gydytojas.
Dėl maro:
- Suaugusiems: 500–750 mg 2 kartus per dieną, kas 12 valandų, 14 dienų.
- Vaikams: dozė priklauso nuo kūno svorio ir turi būti nustatyta gydytojo. Paprastai dozė yra 15 mg/kg kūno svorio kas 8–12 valandų 14 dienų, bet ne daugiau kaip 500 mg per dieną.
Dėl šlapimo takų ar rimtų inkstų infekcijų:
- Suaugusiems: 250–500 mg 2 kartus per dieną, kas 12 valandų, 7–14 dienų.
- Vaikams: dozė priklauso nuo kūno svorio ir turi būti nustatyta gydytojo. Paprastai dozė yra 10–20 mg/kg kūno svorio kas 12 valandų 10–21 dieną, bet ne daugiau kaip 750 mg per dieną.
Ką daryti jeigu praleidau ciprofloksacino dozę?
Jei praleidote šio vaisto dozę, išgerkite ją kuo greičiau. Tačiau, jei beveik laikas kitai dozei, praleiskite praleistą dozę ir grįžkite prie įprasto dozavimo grafiko. Nedvigubinkite dozių.
Jei praleidote geriamojo skysčio ar tabletės dozę ir iki kitos įprastos dozės liko 6 valandos ar daugiau, išgerkite praleistą dozę kuo greičiau, o tada grįžkite prie įprasto grafiko. Jei praleidote dozę ir iki kitos įprastos dozės liko mažiau nei 6 valandos, praleiskite praleistą dozę ir išgerkite kitą dozę įprastu laiku.
Jei praleidote prailginto atpalaidavimo tabletės dozę ir iki kitos įprastos dozės liko 8 valandos ar daugiau, išgerkite praleistą dozę kuo greičiau, o tada grįžkite prie įprasto grafiko. Jei praleidote dozę ir iki kitos įprastos dozės liko mažiau nei 8 valandos, praleiskite praleistą dozę ir išgerkite kitą dozę įprastu laiku.
Ko venkti vartojant ciprofloksaciną?
- Nevartokite ciprofloksacino kartu su pieno produktais, tokiais kaip pienas ar jogurtas, arba su kalciu praturtintomis sultimis. Galite vartoti šiuos produktus su maistu, bet ne vartodami vaistą vien tik su jais.
- Antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, gali sukelti viduriavimą, kuris gali būti naujos infekcijos požymis. Jei viduriuojate, o išmatos yra vandeningos ar kraujingos, prieš vartodami vaistus nuo viduriavimo, kreipkitės į gydytoją.
- Ciprofloksacinas gali padaryti jus jautresnius saulės nudegimams. Venkite saulės spindulių arba soliariumų. Naudokite apsauginius drabužius ir apsaugos nuo saulės kremą (SPF 30 ar aukštesnį) būdami lauke. Praneškite gydytojui, jei patiriate stiprų nudegimą, paraudimą, niežulį, bėrimą ar patinimą po buvimo saulėje.
- Venkite vairavimo arba pavojingų veiklų, kol sužinosite, kaip ciprofloksacinas jus veikia. Jūsų reakcijos gali būti sutrikusios.
Ciprofloksacino šalutinis poveikis
Jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai, tokie kaip dilgėlinė, sunkumas kvėpuoti, veido ar gerklės patinimas, arba rimta odos reakcija (karščiavimas, gerklės skausmas, akių deginimas, odos skausmas, raudonas arba purpurinis odos bėrimas, kuris plinta ir sukelia pūslėjimą ar odos lupimąsi), nedelsdami kreipkitės į skubią medicinos pagalbą.
Ciprofloksacinas gali sukelti rimtą šalutinį poveikį, įskaitant sausgyslių problemas, nervų pažeidimą (kuris gali būti negrįžtamas), rimtus nuotaikos ar elgesio pokyčius (kartais jau po pirmos dozės) arba sumažėjusį cukraus kiekį kraujyje, kuris gali sukelti komą.
Nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia:
- Žemas cukraus kiekis kraujyje: galvos skausmas, alkis, dirglumas, galvos svaigimas, pykinimas, greitas širdies plakimas, drebėjimas.
- Nervų pažeidimo simptomai: tirpimas, dilgčiojimas, deginantis skausmas rankose, rankose, kojose ar pėdose.
- Rimti nuotaikos ar elgesio pokyčiai: nervingumas, sumišimas, sujaudinimas, paranoja, haliucinacijos, atminties problemos, sunkumas susikaupti, savižudybės mintys.
- Sausgyslių plyšimo požymiai: staigus skausmas, patinimas, mėlynės, jautrumas, sąnarių standumas, judėjimo problemos arba sąnario „traškėjimo“ ar „šokčiojimo“ garsas (kol gausite medicininę pagalbą, pailsinkite sąnarį).
Retais atvejais ciprofloksacinas gali pažeisti aortą – pagrindinę kūno arteriją. Tai gali sukelti pavojingą kraujavimą arba net mirtį. Kreipkitės į skubią medicinos pagalbą, jei jaučiate stiprų ir nuolatinį skausmą krūtinėje, pilve ar nugaroje.
Taip pat nustokite vartoti vaistą ir iškart kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia:
- Stiprus pilvo skausmas, viduriavimas, kuris yra vandeningas arba kruvinas.
- Greitas arba stiprus širdies plakimas, krūtinės plazdėjimas, dusulys, staigus galvos svaigimas (lyg galite nualpti).
- Bet koks odos bėrimas, kad ir koks lengvas jis būtų.
- Raumenų silpnumas, kvėpavimo problemos.
- Sumažėjęs šlapinimasis arba jo nebuvimas.
- Gelta (odos ar akių pageltimas).
- Padidėjęs spaudimas kaukolės viduje: stiprus galvos skausmas, spengimas ausyse, svaigulys, pykinimas, regos problemos, skausmas už akių.
Dažnas ciprofloksacino šalutinis poveikis gali apimti:
- Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas.
- Galvos skausmas.
- Nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rezultatai.