Dvylikapirštės žarnos opaligė yra lėtinė liga, kurios simptomais yra žaizdelės dvylikapirštėje žarnoje. Ši liga pasireiškia apie 7% pasaulio gyventojų. Dažniausiai ji pasitaiko vyresniame amžiuje.
Dvylikapirštės žarnos opa gali sukelti įvairius simptomus. Tokie kaip pilvo skausmas, pykinimas ir kraujavimas. Pagrindinės šios ligos priežastys yra Helicobacter pylori infekcija ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas.
Dvylikapirštės žarnos opaligė priskiriama prie virškinimo ligų. Taip pat ji priklauso peptinių opų, kurias sudaro skrandžio ir stemplės opos. Ši liga dažniau susijusi su padidėjusia skrandžio rūgšties gamyba.
Kaip rezultatas, gali pažeisti dvylikapirštės žarnos gleivinė. Simptomai, tokie kaip deginantis ar duriantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje, yra būdingi dvylikapirštės žarnos opai.
Kas yra dvylikapirštės žarnos opa
Dvylikapirštės žarnos opa yra viena iš peptinės opos rūšių. Ji atsiranda dvylikapirštėje žarnoje. Sergamumas šio tipo opa 4 kartus viršija skrandžio opaligės atvejus.
Opos susidaro dėl sutrikusios pusiausvyros tarp apsauginių ir žalojančių veiksnių skrandžio gleivinėje.
Opaligės tipai ir jų paplitimas
Dvylikapirštė žarna yra 25 cm ilgio ir apie 5 cm skersmens. Dvylikapirštės žarnos topografija labai įvairuoja. Todėl išskirti kokį nors pagrindinį tipą negalima.
Apie 60 proc. atvejų apatinės dalies priekinį paviršių kerta plonosios žarnos pasaitas. Duodenitas yra dvylikapirštės žarnos uždegimas. Dauguma opos yra plonojoje žarnoje, vadinamos dvylikapirštės žarnos opomis.
Skrandžio opos taip pat pasitaiko, kartais vadinamos peptinė opa. Opos gerklėje vadinamos stemplės opomis.
Anatomija ir pažeidimo vietos
Dvylikapirštės žarnos topografija labai įvairuoja. Todėl sunku išskirti kokį nors pagrindinį tipą. Apie 60 proc. atvejų apatinės dalies priekinį paviršių kerta plonosios žarnos pasaitas.
Ligos vystymosi mechanizmas
Ligos vystymosi mechanizmas apima rūgščių poveikį žarnos sienelei. Apačios gleivių sluoksnio pažeidimą taip pat prisideda prie to. H. pylori bakterija yra dažniausia peptinės opos priežastis.
Ši bakterija sukelia uždegimą ir pažeidžia dvylikapirštės žarnos gleivinę.
Pagrindinės ligos priežastys ir rizikos faktoriai
Dvylikapirštės žarnos opos yra dažna problema virškinimo sistemoje. Jos pagrindinė priežastis yra Helicobacter pylori infekcija, kuri pasireiškia apie 95% atvejų. Ilgalaikis nesteroidinių vaistų vartojimas taip pat yra svarus veiksnys.
Kiti rizikos faktoriai, susiję su pilvo skausmais ir virškinimo sistemos sveikatos problemomis, yra alkoholio vartojimas, rūkymas, stiprūs stresas, nereguliarus maitinimąsi ir maisto riebumas. Šie veiksniai gali pabloginti simptomus ir apsunkinti gijimo procesą.
- Helicobacter pylori infekcija – pagrindinė dvylikapirštės žarnos opos priežastis
- Ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas
- Alkoholio vartojimas
- Rūkymas
- Stiprus stresas
- Nereguliari mityba ir riebaus maisto vartojimas
Tinkamai identifikuoti ir kontroliuoti šiuos rizikos faktorius yra labai svarbus žingsnis siekiant apsisaugoti nuo dvylikapirštės žarnos opos. Tai padeda užtikrinti gerą virškinimo sistemos sveikatą.
Dvylikapirštės žarnos opos simptomai
Dvylikapirštės žarnos opa gali rodyti įvairius simptomus. Svarbu atpažinti juos laiku. Ankstyvieji požymiai, kaip pilvo skausmai po valgio, pykinimas, pilvo pūtimas ir raugėjimas, dažnai pasireiškia.
Šie simptomai gali būti lengvi, bet nevertėtų juos ignoruoti. Sunkesni simptomai, kaip vėmimas krauju, juodas išmatas, pasunkėjusis kvėpavimas, sąmonės pritemimas ir svorio kritimas, rodo pažengusią ligą.
Pavojingi signalai
Ypatingai pavojingi simptomai, kaip stiprus kraujavimas ir peritonito požymiai, reikalauja greito gydymo. Šie signalai gali rodyti rimtas komplikacijas.
Svarbu stebėti savo sveikata ir laiku reagavus į neįprastus pokyčius. Laiku diagnostavus ir pradėjus gydymą, galima sėkmingai išgydyti ligą.
Helicobacter pylori infekcijos vaidmuo
Helicobacter pylori yra pagrindinė dvylikapirštės žarnos opos priežastis. Ši bakterija kolonizuoja skrandį, sukeldama lėtinį uždegimą ir gleivinės pažeidimus. Lietuvoje apie 50-60% žmonių yra infekuoti H. pylori. Infekcija plinta oraliniu-oraliniu ir oraliniu-fekaliniu keliu.
Virškinimo ligos ir skrandžio bei žarnų negalavimai gali būti susiję su nepakankamu asmens higienos užtikrinimu.
Apytiksliai 20-30% bendros populiacijos diagnozuojama H. pylori infekcija. 50% asmenų, sergančių funkciniais skrandžio ir žarnų negalavimais, taip pat turi šią infekciją. Dvylikapirštės žarnos opų atveju H. pylori infekcija nustatoma apie 90% atvejų.
- Vaistų terapija, kurią sudaro du antibiotikai ir rūgštingumą mažinantis vaistas, yra itin veiksminga – sėkmės rodiklis siekia iki 90%.
- Jei pirminis gydymas nepadeda, taikomas dar efektyvesnis keturių vaistų derinys.
- Tinkama asmens higiena, švarus maistas ir gėrimai, taip pat rūkymo, alkoholio bei kofeino vartojimo mažinimas gali padėti išvengti H. pylori sukeliamų virškinimo ligų.
Taigi, H. pylori infekcijos prevencija ir tinkamas gydymas yra esminis žingsnis kovoje su dvylikapirštės žarnos opomis ir kitais su tuo susijusiais skrandžio ir žarnų negalavimais.
Diagnostikos metodai ir tyrimai
Virškinimo sistemos sveikatos problemos, kaip dvylikapirštės žarnos opa, reikalauja specialios diagnostikos. Tai padeda nustatyti ligos priežastį ir rasti efektyvų gydymą. Pagrindiniai diagnostikos metodai yra fibrogastroduodenoskopija ir Helicobacter pylori nustatymo tyrimai.
Laboratoriniai tyrimai
Laboratoriniai tyrimai gali nustatyti, ar pacientas užsikrėtęs Helicobacter pylori. Kraujo, išmatų ar kvėpavimo testai yra naudojami. Šie tyrimai rodo, ar pacientas užsikrėtęs šia bakterija, kuri dažnai sukelia dvylikapirštės žarnos opą.
Instrumentiniai tyrimai
Fibrogastroduodenoskopija yra geriausias būdai nustatyti dvylikapirštės žarnos opą. Šio metu apžiūrimas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos vidinis paviršius. Gali būti paimti audinio mėginiai tolimesniam tyrimui.
Endoskopiniai tyrimai pasižymi aukštu diagnostiniu tikslumu. Jie gali nustatyti ligą su 98-100 proc. tikslumu.
Papildomi tyrimai, kaip rentgenas, kompiuterinė tomografija ar ultragarsinės, gali būti atlikti. Jie suteikia daugiau informacijos apie ligą. Šių metodų kombinacija padeda diagnozuoti dvylikapirštės žarnos opą ir rasti tinkamą gydymą.
Gydymo būdai ir strategijos
Gydant dvylikapirštės žarnos opą, pagrindinis tikslas yra pašalinti Helicobacter pylori infekciją. Taip pat reikia mažinti skrandžio rūgštingumą. Gydymas dažniausiai prasideda antibakterinių vaistų skyriu ir naudojant preparatus, kurie mažina rūgštį.
Nesteroidinių priešuždegiminių vaistų (NVPIU) vartojimas gali būti neigiamas. Jie gali pažeisti virškinimo trakto gleivinę ir padidinti opos rizika. Dėl to, svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų.
- Antibakterinis gydymas. Dažniausiai naudojami dviejų ar trijų antibiotikų derinys su protonų siurblio inhibitoriais. Tiesa, tikslas yra pašalinti Helicobacter pylori infekciją.
- Skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai. Šie preparatai padeda valgyti simptomus ir padeda opai atsirasti.
Kompleksinis gydymas, apimantis antibiotikų ir skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų vartojimą, yra efektyvus. Jis padeda gydyti dvylikapirštės žarnos opą ir prevenciją komplikacijoms.
Vaistų vartojimo rekomendacijos
Dvylikapirštės žarnos opos gydymui dažnai naudojami antibiotikai. Jie padeda kovoti su peptinė opa ir Helicobacter pylori infekcija. Taip pat skrandžio rūgštingumą mažina vaistai, kurie padeda opoms užgyti greičiau.
Antibiotikų terapija
Helicobacter Pylori (H. pylori) bakterijos sukelia 80 proc. skrandžio opų ir 90 proc. dvylikapirštės žarnos opų. Dėl to antibiotikų terapija yra svarbi. Dažniausiai naudojami kelių antibiotikų derinys, kuris pašalina bakterijas.
Skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai
Antibiotikų kartu naudojami skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai. Protonų siurblio inhibitoriai, pvz., padeda greičiau užgyti virškinimo sistemos sveikatas problemas. Gydymas trunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
Pavyzdžiui, vaistas Pantoprazole Actavis yra naudojamas virškinimo sistemos sveikatas problemas. Jis gydo peptinė opa ir Helicobacter pylori infekcija. Gali būti naudojamas suaugusiesiems ir paaugliams nuo 12 metų.
Mitybos rekomendacijos sergant opalige
Sergant opalige ar pilvo pūtimo bei kitomis virškinimo ligomis, svarbu atkreipti dėmesį į mitybą. Valgykite dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Rinkitės lengvai virškinamus produktus.
Vengite aštraus, rūgštaus ir riebaus maisto. Ribokite alkoholio ir kofeino vartojimą. Įtraukite daug ląstelienos turinčius produktus ir gerkite pakankamai vandens. Kai kuriems gali būti naudingi probiotikai.
- Venkite perdirbtų, rūgščių ir riebių maisto produktų.
- Rinkitės liesas mėsas, žuvį, kiaušinius, pieno produktus, vaisius ir daržoves.
- Valgykite 5-6 kartus per dieną mažomis porcijomis.
- Gerai išvirkite, išgarinkite ar iškepkite maistą, nesriubokite.
- Venkite kavos, alkoholio ir gazuotų gėrimų.
- Gerkite pakankamai vandens, neatsisakykite probiotikų.
Taikydami šias mitybos rekomendacijas, galite palengvinti pilvo pūtimo ir kitų virškinimo ligų simptomus. Padėsite organizmui atsigauti.
Galimos komplikacijos ir jų prevencija
Dvylikapirštės žarnos opa gali sukelti rimtas komplikacijas, jei laiku nepradedamas tinkamas gydymas. Svarbiausia yra prižiūrėti ir gydyti šią ligą. Tai priežastis, kad ji gali sukelti vidinį kraujavimą, infekciją (peritonitą) ar žarnyno nepraeinamumą. Šios komplikacijos reikalauja skubių medicininių intervencijų.
Kraujavimas iš virškinimo trakto gali būti lėtas, ilgalaikis ar staigus ir gausus. Simptomai gali apimti vėmimą su krauju, juodą išmatą, silpnumą, nuovargį ir šviesią odą. Taip pat sutrikusį sąmoningumą bei pilvo skausmus.
Perionitui būdingas skausmingas, įtemptas pilvas, dažnas vėmimas ir aukšta temperatūra. Žarnyno nepraeinamumas gali sukelti nuolatinį vėmimą ir staigų svorio kritimą.
- Ankstyvoji diagnozė ir tinkamas gydymas yra labai svarbūs norint išvengti šių komplikacijų.
- Reikia vengti rizikos veiksnių, tokių kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, alkoholis, rūkymas.
- Svarbu laikytis sveikos mitybos rekomendacijų ir vartoti maisto papildus, palaikančius virškinimo sistemos sveikatą.
Supratus komplikacijų grėsmę ir jų prevencijos būdus, galima užtikrinti saugų ir efektyvų dvylikapirštės žarnos opos gydymą. Taip kurti sveiką gyvenimo būdą.
Gyvenimo būdo pokyčiai ir profilaktika
Siekiant išvengti virškinimo sistemos sveikatos problemų, tokių kaip skrandžio ir žarnų negalavimai, ypač svarbu prevencija. Laikytis asmens higienos standartų ir išvengti užsikrėtimo Helicobacter pylori bakterija yra būtina. Tai yra dėl to, kad ši bakterija dažnai sukelia dvylikapirštės žarnos opos.
Reikia atsargiai naudotis nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jie gali pažeisti virškinimo traktą. Svarbu taip pat pakeisti gyvenimo būdą.
Mesti rūkyti, daugiau judėti ir laikytis subalansuotos mitybos. Streso valdymo metodai, kaip relaksacija, gali padėti. Reguliarūs sveikatos patikrinimai leistų laiku nustatyti ir gydyti virškinimo sistemos sveikatos problemas.
Tik kompleksiškai tobulinant sveiką gyvenimo būdą ir atidžiai stebint savo sveikatą, galima užkirsti kelią skrandžio ir žarnų nemalonėms. Tad galės būti gerai ir ilgai.