Fitonadionas (vitaminas K1), vartojimas per burną: paskirtis, šalutinis poveikis, sąveika

Fitonadionas (vitaminas K1), vartojimas per burną: paskirtis, šalutinis poveikis, sąveika

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-23

Vitaminas K vartojamas gydyti ir užkirsti kelią sumažėjusiam tam tikrų medžiagų (kraujyje esančių krešėjimo faktorių), kurias organizmas natūraliai gamina, kiekiui. Šios medžiagos padeda kraujui krešėti ir sustabdyti kraujavimą po netyčinių pjūvių ar sužeidimų. Jeigu kraujo krešėjimo faktorių kiekis sumažėja, padidėja neįprasto kraujavimo rizika. Šis sutrikimas gali būti susijęs su tam tikrais vaistais (pavyzdžiui, varfarinu) ar sveikatos problemomis (pavyzdžiui, obstrukcine gelta). Vitaminas K padeda gydyti ir užkirsti kelią neįprastam kraujavimui didindamas kraujo krešėjimo faktorių gamybą organizme.

Kaip vartoti vitaminą K

Jeigu vitaminą K vartojate savarankiškai kaip nereceptinę priemonę, atidžiai perskaitykite visas instrukcijas, pateiktas ant pakuotės, prieš pradėdami vartoti šį vaistą. Jei kyla klausimų, pasitarkite su vaistininku. Jeigu šį vaistą skyrė gydytojas, vartokite jį tiksliai taip, kaip nurodyta.

Jei naudojate greitai tirpstančias tabletes, padėkite jas po liežuviu, palaukite, kol ištirps, ir tada nurykite su vandeniu arba be jo. Kai kurių gamintojų tabletes galima nuryti iš karto.

Dozė priklauso nuo jūsų amžiaus, sveikatos būklės ir organizmo reakcijos į gydymą. Nenustatyti dozės patys, nepadidinkite vartojimo dažnumo ir nevartokite ilgiau, nei nurodė gydytojas. Tai nepagreitins sveikimo proceso ir gali padidinti šalutinių reiškinių tikimybę.

Jeigu vartojate tam tikrus vaistus nuo kraujo krešėjimo (pavyzdžiui, varfariną), vitaminas K gali silpninti jų poveikį iki dviejų savaičių laikotarpiu. Vitaminą K ir kraujo krešėjimą mažinančius vaistus visada vartokite tik taip, kaip nurodė gydytojas ar vaistininkas.

Jei pastebite, kad lengvai kraujuojate ar atsiranda mėlynių, taip pat jei manote, kad turite rimtų sveikatos sutrikimų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Gali prireikti papildomos vitamino K dozės.

Šalutiniai poveikiai

Vitaminas K paprastai nesukelia šalutinių poveikių. Jeigu pastebite neįprastų reakcijų organizme, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Jei gydytojas paskyrė vartoti šį preparatą, vadovaukitės jo nurodymais – gydytojas įvertino, kad nauda jums yra didesnė už galimą šalutinio poveikio riziką. Daugelis vartotojų nejaučia sunkių šalutinių poveikių.

Labai retai gali kilti sunki alerginė reakcija į šį vaistą. Jei pastebite bėrimą, niežulį arba tinimą (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprų galvos svaigimą, kvėpavimo sutrikimus, nedelsdami kreipkitės į medikus.

Tai nėra išsamus visų galimų šalutinių poveikių sąrašas. Jei pastebite kitokių simptomų, susisiekite su gydytoju arba vaistininku.

Atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti vitaminą K, informuokite gydytoją ar vaistininką, jei esate alergiški šiai medžiagai arba turite kitų alergijų. Šiame produkte gali būti neaktyvių ingredientų, kurie gali sukelti alergines reakcijas ar kitų problemų. Dėl papildomos informacijos pasitarkite su vaistininku.

Prieš naudodami šį vaistą, pasakykite gydytojui ar vaistininkui apie savo ligos istoriją, ypač jei sergate kraujo ligomis, tulžies pūslės ligomis (pavyzdžiui, obstrukcine gelta, tulžies latakų fistule), kepenų ligomis.

Prieš chirurgines operacijas ar dantų procedūras informuokite gydytoją arba odontologą apie visus vartojamus preparatus (receptinius, nereceptinius ir augalinius papildus).

Nėštumo metu vitaminą K vartokite tik jei tai būtina. Pasitarkite su gydytoju dėl rizikos ir naudos.

Vitaminas K patenka į motinos pieną, tačiau tikėtina, kad žindomam kūdikiui jis nekenkia. Prieš žindydamos pasitarkite su gydytoju.

Sąveika su kitais vaistais

Vaistų sąveika gali pakeisti vaistų poveikį arba padidinti šalutinio poveikio riziką. Šiame aprašyme nėra išvardytos visos galimos sąveikos. Užsirašykite visų vartojamų preparatų (tiek receptinių, tiek nereceptinių, tiek žolinių) pavadinimus ir parodykite sąrašą gydytojui bei vaistininkui. Be gydytojo leidimo nepradėkite vartoti naujų vaistų, nestabdykite dabartinių ar nekeiskite jų dozės.

Kai kurie preparatai, galintys sąveikauti su vitaminu K: kraujo krešėjimą mažinantys vaistai (pavyzdžiui, acenokumarolis, varfarinas).

  • Venkite vienu metu vartoti šio vaisto ir orlistato (vaisto svorio reguliavimui). Tarp šių preparatų vartojimo darykite bent dviejų valandų pertrauką, nes kartu vartojant sumažėja vitamino K poveikis.

Ar vitaminas K sąveikauja su kitais jūsų vartojamais vaistais?

  • Pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu dėl galimų sąveikų.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *