Retininė fokalinė lazerinė akių chirurgija
Geltonosios dėmės degeneracija yra retinopatija, kai skystis kaupiasi po tinklainės geltonąja dėme. Tai reikalauja laiku atlikti intervenciją, kad regėjimas nebūtų negrįžtamai paveiktas. Ši būklė gali būti gydoma fokaline lazerine akių chirurgija.
Kas yra fokalinė lazerinė akių chirurgija?
Fokalinė lazerinė akių gydymo procedūra, dar vadinama fotokoaguliacija, skirta gydyti makulinį edemą – patinimą tinklainės dalyje, atsakingoje už aštrų centrinį regėjimą. Ši problema dažnai kyla dėl tinklainės kraujagyslių pažeidimo, kurį sukelia diabetas ir drėgnoji amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija. Be intervencijos, skysčio kaupimasis ir patinimas geltonojoje dėmėje gali sukelti nuolatinę žalą tinklainės fotoreceptoriams, dėl ko gali atsirasti ilgalaikė regėjimo praradimas. Siekiant užkirsti kelią regėjimo praradimui, būtina greitai ir tiksliai diagnozuoti būklę ir tada taikyti tinkamą gydymą.
Kokias būkles galima gydyti fokaline lazerine akių chirurgija?
Fokalinė lazerinė akių chirurgija užsandarina pratekėjusias tinklainės kraujagysles, kad sumažintų plazmos nutekėjimą. Ji gali padėti gydyti tokias būkles kaip:
- Drėgnoji amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD), kuri atsiranda dėl trapios naujų kraujagyslių augimo, linkusių plyšti, sukeldama kraujavimą ar skysčio nutekėjimą.
- Diabetinė retinopatija, kuri atsiranda dėl nuolatinio cukraus kiekio kraujyje padidėjimo, sukeldama kraujagyslių užsikimšimus, kurie nutraukia kraujo tiekimą. Atsakydama į tai, akis gali augti naujas, tačiau netobulas kraujagysles, kurios gali pratekėti.
Fokalinė lazerinė akių chirurgija yra ambulatorinė procedūra, daugiausia skirta užkirsti kelią regėjimo pablogėjimui, o ne pagerinti ar atkurti regėjimą. Tačiau oftalmologas įvertins šio gydymo tinkamumą atsižvelgdamas į jūsų medicininę istoriją ir įvairių akių tyrimų rezultatus.
Kokie yra fokalinės lazerinės akių chirurgijos gydymo etapai?
Oftalmologas prieš procedūrą užlašins vietinių anestetikų lašus, o tada išplės jūsų rainelę su kitais lašais. Bus uždėtas kontaktinis lęšis, kad stabilizuotų jūsų akį. Jūs būsite pozicionuojami taip, kad jūsų kaktą ir smakrą remtumėte į prietaiso, panašaus į plyšinės lempos akių tyrimo įrangą, atramas. Lazeris bus nukreiptas į tinklainę oftalmologo. Procedūros metu galite matyti šviesos blyksnius. Paprastai procedūra trunka ne ilgiau kaip valandą. Oftalmologas gali atlikti intravitrealinę injekciją su anti-angiogeniniu vaistu, kad sumažintų patinimą. Jei abiem akims reikalingas gydymas, oftalmologas suplanuos gydymą kiekvienai akiai su kelių savaičių pertrauka. Po procedūros galite jausti šiek tiek skausmo, kurį galima palengvinti vartojant skausmą malšinančius vaistus. Nors galite grįžti prie kasdienės veiklos, geriausia po procedūros nevairuoti, nes jūsų regėjimas gali būti neryškus 4-6 valandas. Jei skausmas padidėja arba pastebite patinimą, paraudimą ar regėjimo sumažėjimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kokie yra fokalinės lazerinės akių chirurgijos rizikos veiksniai?
Fokalinė lazerinė akių chirurgija paprastai yra saugi ir turi nedaug komplikacijų. Pagrindinis šalutinis poveikis yra laikinas tamsių taškų atsiradimas jūsų regėjimo lauke, kuris paprastai praeina laikui bėgant. Kiti galimi sutrikimai gali būti akių kraujavimas, papildomas regėjimo praradimas ir sumažėjusi regėjimo kokybė naktį. Komplikacijų tikimybė priklauso nuo tokių veiksnių kaip amžius ir bendra sveikata.
Kaip galite apsaugoti savo regėjimą?
- Reguliariai lankykitės akių tyrimuose arba kas kelis mėnesius, kad stebėtumėte diabetinį makulinį edemą. Ankstyva akių problemų nustatymas ir gydymas gali padėti užkirsti kelią nuolatiniam regėjimo pažeidimui.
- Kontroliuokite sveikatos problemas, kurios gali sukelti regėjimo problemas, pvz., diabetą, aukštą kraujospūdį ir padidėjusias kraujo lipidų vertes. Reguliariai konsultuokitės su savo gydytoju.
- Apsaugokite savo akis nuo UV spindulių, dėvėdami saulės akinius su UVA ir UVB apsauga. Ultravioletinė spinduliuotė iš saulės gali pakenkti jūsų akims ir padidinti regėjimo praradimo riziką.
- Vartokite maistą, turintį akių sveikatai naudingų medžiagų, pvz., vitaminų A, C ir E, omega-3 riebalų rūgščių, luteino ir zeaksantino. Pavyzdžiai apima špinatus, žemės riešutus, lašišas, garstyčias, avokadus, moliūgus, kiaušinius ir mėlynes. Pasitarkite su savo gydytoju, ar turėtumėte vartoti papildus.
- Laikykitės fizinio aktyvumo režimo pagal savo gydytojo rekomendacijas. Reguliari fizinė veikla gali padėti valdyti kraujo spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje.
- Nustokite rūkyti. Nikotinas kenkia kraujagyslėms, įskaitant tas, kurios yra jūsų akyse. Venkite naudoti elektronines cigaretes ar tabako produktus be dūmų kaip pagalbą metant rūkyti, nes juose taip pat yra nikotino. Jei šiuo metu rūkote ir ketinate mesti, kreipkitės į gydytoją dėl patarimų.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.