SveikatosRumai juodas logotipas
  • Ligos
  • LPL
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Skausmai
  • Sveikata
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
SveikatosRumai juodas logotipas
  • Ligos
  • LPL
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Skausmai
  • Sveikata
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
SveikatosRumai juodas logotipas
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
Pagrindinis Ligos

Išangės įplėša: kas tai, simptomai, priežastys ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 1 birželio
Kategorija Ligos
0
Share on FacebookShare on Twitter

Išangės įplėša – tai įtrūkimas ar plyšys išangės kanalo vidiniame sluoksnyje. Tokia būklė dažnai sukelia nemalonų, aštrų skausmą, ypač tuštinimosi metu, ir gali pasireikšti šviežiu kraujo pėdsaku ant išmatų. Dažniausiai įplėšos atsiranda dėl išangės traumos, kurią dažniausiai sukelia įtemptas tuštinimasis ar labai kietos išmatos. Ši problema gali atsirasti staiga arba vystytis palaipsniui, o gijimo trukmė labai individuali – kartais įplėša užgyja greitai, bet gali ir užtrukti ilgiau.

Kas yra išangės įplėša?

Išangės įplėša – tai gleivinės pažeidimas išangės kanale. Labai dažnai tai tampa skausmo ir kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastimi, ypač kai sunku pasituštinti. Toks pažeidimas gali paveikti bet kurio amžiaus žmones, tačiau dažniausiai pasitaiko kūdikiams, nėščiosioms ir jaunesniems nei 40 metų asmenims.

Išangės įplėšos simptomai

Pagrindiniai išangės įplėšos požymiai – tai ryškus skausmas tuštinantis, juntamas deginimas ar niežulys, o išmatose gali būti pastebimas nedidelis kiekis šviežio, raudono kraujo. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti ir papildomi požymiai:

  • Stiprus išangės raumenų spazmas.
  • Nedidelis guzelių susidarymas šalia plyšio.

Nors ne kiekvienas pacientas jaučia stiprų skausmą, dauguma skundžiasi aštriu, pjovimo arba deginančiu pojūčiu, kuris paprastai būna stipriausias tuštinantis, tačiau gali išlikti ir po to – nuo kelių minučių iki kelių valandų. Kai kuriems pažeidimo vietos skausmas gali plisti į sėdmenis, šlaunis ar net apatinę nugaros dalį.

Susiję įrašai

Distichifobija (Avarijų baimė): simptomai ir gydymas

2025 25 liepos

Distrofiniai nagai: simptomai, priežastys ir gydymas

2025 25 liepos

Dizpraksija: kas tai, priežastys, simptomai, diagnozė ir gydymas

2025 25 liepos

Dysplastic Nevus (Atypical Mole): vs. Melanoma, Stages & Removal Dizplastinis apgamas (atipinis apgamas): palyginimas su melanoma, stadijos ir šalinimas

2025 25 liepos

Kuo skiriasi įplėša nuo hemorojaus?

Išangės įplėšos ir hemorojiniai mazgai turi nemažai bendrų simptomų: abu sutrikimai pasireiškia išangės skausmu, kraujavimu ir niežėjimu. Vis tik hemorojus dažniausiai nebūna toks skausmingas – apie 90% įplėšą turinčių žmonių jaučia stiprų skausmą, o hemoroidų atveju šis simptomas būdingas rečiau. Jie taip pat skiriasi skausmo pobūdžiu: hemorojus gali sukelti pastovų diskomfortą, o įplėša dažniausiai būna skausminga epizodiškai – ypač tuštinantis.

Išangės įplėšos priežastys

Dažniausia įplėšos atsiradimo priežastis – per didelė įtampa ar tempimas, pažeidžiantis gleivinę. Tai gali nutikti dėl dažnos vidurių užkietėjimo, stipraus stūmimo tuštinantis, obstrukcijos sindromo, lėtinio viduriavimo ar net kūdikio tuštinimosi sunkumų. Dažnas suaugusiųjų atvejis – įplėša po gimdymo ar dėl traumų, susijusių su analine sritimi. Priežastimis taip pat gali būti uždegiminės žarnyno ligos, lytiškai plintančios infekcijos, buvusios operacijos, analinis vėžys, tuberkuliozė ar vystyklų bėrimai (dažniausiai vaikams).

Išangės kanale gleivinė viršutinėje jo dalyje plonesnė ir jautresnė pažeidimams nei apatinėje, todėl lengviausiai plyšta. Be to, dvi apskritiminės raumenų grupės, vadinamos išangės raukais, reguliuoja išmatų sulaikymą – jei jų tonusas per didelis, tai lemia didesnę įtampą gleivinėje, sumažėja kraujo pritekėjimas ir pažeista vieta sunkiau užgyja.

Galimos komplikacijos

Jei įplėša nepagyja per kelias savaites, ji gali tapti lėtine, kai žaizda vis atsinaujina. Taip užsisuka užburtas ratas: skausmas ir spazmai dar labiau didina gleivinės įtampą, sumažina kraujotaką ir trukdo natūraliam gijimui. Uždelsus gydymą gali išsivystyti tokios komplikacijos kaip:

  • Išmatų susikaupimas (impakcija).
  • Išangės kanalo susiaurėjimas, apsunkinantis tuštinimąsi.
  • Analinės fistulės susiformavimas.

Diagnozavimas

Dažnai diagnozei užtenka išklausyti simptomus ir apžiūrėti išangės sritį. Gydytojas gali paprašyti atsigulti ant pilvo ar šono ir švelniai praskleidžia sėdmenis – jei žaizdelė matoma ir apžiūra labai skausminga, dažniausiai papildomų tyrimų neprireikia. Esant reikalui, gali būti atliekamas švelnus tiesiosios žarnos tyrimas pirštu (rektalinis tyrimas), tačiau jei skausmas per didelis, šio tyrimo galima atsisakyti.

Gydymas ir pagalba

Ar įplėšos užgyja savaime?

Dauguma išangės įplėšų gyja be specialaus gydymo – ypač jei jos atsirado neseniai. Pakanka paprastų savipriežiūros priemonių ar, prireikus, gydytojo paskirtų tepalų, kurie sumažina skausmą. Tačiau jei įplėša per kelias savaites nesugyja, gali prireikti aktyvesnio gydymo.

Kiek trunka įplėšos gijimas?

Ūminės įplėšos paprastai užgyja per keletą dienų ar savaičių. Jei žaizda neišnyksta ilgiau nei aštuonias savaites, ji laikoma lėtine – tokiu atveju taikomas ilgesnis gydymas, kuris gali trukti nuo šešių iki dvylikos savaičių, priklausomai nuo organizmo reakcijos ir paskirtos terapijos.

Pagrindiniai gydymo būdai

Lėtinėms įplėšoms dažniausiai skiriamos priemonės, padedančios atpalaiduoti išangės raumenis ir pagerinti kraujotaką pažeistoje vietoje, kad žaizda pradėtų gyti.

  • Nitroglicerino tepalas. Tai kraujagysles plečiantis vaistas, padedantis pagerinti kraujo tėkmę ir atpalaiduojantis raumenis. Jis gali sukelti galvos skausmą, todėl ne visi jį gerai toleruoja.
  • Kalcijo kanalų blokatoriai (pvz., diltiazemas arba nifedipinas) – alternatyva, padedanti atpalaiduoti tiek kraujagysles, tiek raumenis.
  • Botulino toksino injekcijos. Kai kiti gydymo metodai neveiksmingi, į išangės raumenį gali būti sušvirkščiamas botulinas. Šios injekcijos efektas laikosi apie tris mėnesius ir per tą laiką žaizda dažnai spėja užgisti.
  • Tūrio laisvinamieji. Jei įplėšą lydi užkietėję viduriai, gali būti skiriami tūrio didinantys laisvinamieji (pvz., psyllium sėlenos) – jie suminkština išmatas ir palengvina tuštinimąsi.

Chirurginis gydymas

Gydymui neveikiant arba įplėšai atsinaujinus, gali būti rekomenduojama nedidelė operacija, kuri vadinama vidinio rauko chirurginiu prapjovimu (internal sphincterotomy). Šio metu atpjaunama dalis raumens, kad sumažėtų įtampa ir būtų sudarytos geresnės sąlygos žaizdos gijimui. Po procedūros tą pačią dieną pacientas paprastai gali grįžti namo. Operacijos sėkmės tikimybė – apie 90%.

Prevencija

Reguliarus tuštinimasis ir tinkamas vidurių priežiūra – pagrindinė prevencijos priemonė. Jei nuolat kyla problemų su išangės sritimi (skausmas, kraujavimas, sunkus tuštinimasis), svarbu nelaukti ir kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta komplikacijų ir užkirstas kelias ligai kartotis.

Norint užkirsti kelią įplėšoms, verta rūpintis žarnyno veikla ir reguliuoti vidurių minkštumą dar iki pasireiškiant rimtesniems simptomams.

Ką galite padaryti patys?

Dauguma išangės įplėšų užgyja natūraliai, tačiau savikontrolės priemonės gali gerokai pagreitinti gijimą ir palengvinti simptomus.

  • Stenkitės suminkštinti išmatas – prireikus naudokite švelnų laisvinamąjį arba vartokite daugiau skysčių ir skaidulų.
  • Tuštinantis pasirūpinkite kūno padėtimi – po kojomis galima pasistatyti žemą suoliuką, kad klubai būtų šiek tiek pritūpimo padėtyje, tai palengvins tuštinimąsi.
  • Naudokite minkštą tualetinį popierių ar drėgnas (be alkoholio) servetėles, venkite stipriai trinti išangę. Po tuštinimosi prauskitės arba naudokite bidė.
  • Patepkite išangę apsauginiu tepalu, pavyzdžiui, vazelinu – jis palaikys drėgmę ir apsaugos žaizdelę nuo dirginimo. Esant uždegimui ar skausmui, naudokite gydytojo skirtą kremą.
  • Keliskart per dieną atlikite šiltas sėdimas voneles (10-15 min.), kurios mažina skausmą, atpalaiduoja raumenis ir pagreitina gijimą.

Mityba ir gyvenimo būdas

  • Gerkite daugiau vandens.
  • Įtraukite į racioną daugiau vaisių ir daržovių – skaidulos minkština išmatas.
  • Kol jaučiate simptomus, rekomenduojama vengti aštraus maisto ir riešutų, kurie gali dirginti žaizdelę.

Karolina Skrebė

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.

Susiję Pranešimai

Ligos

Distichifobija (Avarijų baimė): simptomai ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 25 liepos
Ligos

Distrofiniai nagai: simptomai, priežastys ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 25 liepos
Ligos

Dizpraksija: kas tai, priežastys, simptomai, diagnozė ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 25 liepos
Kitas įrašas

Išeinamosios angos pūslelinė: priežastys, simptomai ir gydymas

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojame

Pažastų skausmas

Pažastų skausmas: 9 dažnos priežastys (ir ką daryti)

2024 24 gruodžio
Raudonos dėmės ant odos

Raudonos dėmės ant odos: 14 priežasčių

2024 24 gruodžio
Dešinės pusės krūtinės skausmas

Dešinės pusės krūtinės skausmas – 10 pagrindinių priežasčių

2024 24 gruodžio
Gumbas už ausies

6 gumbų atsiradimo už ausies priežastys

2024 24 gruodžio

Distichifobija (Avarijų baimė): simptomai ir gydymas

2025 25 liepos

Distrofiniai nagai: simptomai, priežastys ir gydymas

2025 25 liepos

Dizpraksija: kas tai, priežastys, simptomai, diagnozė ir gydymas

2025 25 liepos

Dysplastic Nevus (Atypical Mole): vs. Melanoma, Stages & Removal Dizplastinis apgamas (atipinis apgamas): palyginimas su melanoma, stadijos ir šalinimas

2025 25 liepos
SveikatosRumai.lt

Internetinis projektas, skirtas populiarinti sveiką gyvenseną: informacija, praktiniai patarimai ir specialistų įžvalgos vardan jūsų gerovės.

Naujausi įrašai

  • Distichifobija (Avarijų baimė): simptomai ir gydymas
  • Distrofiniai nagai: simptomai, priežastys ir gydymas
  • Dizpraksija: kas tai, priežastys, simptomai, diagnozė ir gydymas

Skaičiuoklės

  • KMI skaičiuoklė pagal metus
  • Vaisingų dienų skaičiuoklė
  • Nėštumo skaičiuoklė
  • KMI skaičiuoklė
  • Reklama

2021 - 2025 © Copyright SveikatosRumai.lt. All Rights Reserved.

Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
  • Gydytojų sritys
  • Ligos
  • Lytiškai plintančios ligos
  • Nėštumas
  • Odontologija
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Seksualinė sveikata
  • Skausmai
  • Sveikata
  • Tyrimai
  • Vaistai

2021 - 2025 © Copyright SveikatosRumai.lt. All Rights Reserved.