Skausmas pilvo kairėje pusėje, taip pat žinomas kaip pilvo skausmas, gali būti įvairaus intensyvumo. Yra daugybė priežasčių, kodėl gali atsirasti skausmas viršutinėje, apatinėje, dešinėje ar kairėje pilvo pusėje, kai kurios iš jų yra rimtesnės, o daugelis – nekenksmingos. Skausmas pilvo kairėje pusėje gali pasireikšti kaip aštrus lokalizuotas skausmas arba periodinis skausmas. Be to, kairiojo pilvo pusės skausmas gali plisti į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, į petį ar nugarą.
Simptomai, susiję su pilvo kairės pusės skausmu
Pilvo kairės pusės skausmas gali atsirasti dėl vidaus organų, esančių pilvo kairėje pusėje, pilvo sienos bei odos ir raumenų šioje srityje. Pilvo kairės pusės skausmas yra bendras terminas, apibūdinantis skausmo intensyvumą. Šis skausmas gali būti:
- Švelnus arba stiprus
- Degantis arba niežtintis
- Aštrus arba bukas
- Pastovus arba periodinis
- Spazminis arba kolikinis
- Lokalizuotas (skausmas tik vienoje taške) arba bendras (skausmas visoje srityje)
Dažniausios pilvo kairės pusės skausmo priežastys
Pilvo kairės pusės skausmai gali kilti dėl įvairių priežasčių, tokios kaip ligos, infekcijos, sužalojimai ar paprastas virškinimo sutrikimas. Priklausomai nuo skausmo vietos suvokimo ir jo intensyvumo, sveikatos priežiūros specialistas gali preliminariai nustatyti skausmo priežastį.
Kartais nereikšmingos skausmo priežastys gali sukelti rimtus simptomus, o kai kurios mirtinos ligos gali sukelti labai silpną skausmą. Todėl svarbu žinoti pilvo kairės pusės skausmo priežastis.
Kai kurios nesunkios pilvo kairės pusės skausmo priežastys apima:
- Virškinimo problemos: Skausmas pilvo kairėje pusėje gali būti sukeltas dėl virškinimo sutrikimų, dujų problemų, vidurių užkietėjimo ar viduriavimo, maisto apsinuodijimo ar net alergijų.
- Infekcija ar uždegimas: Kai vidaus organai, tokie kaip skrandis, kasa, blužnis, inkstai ar žarnynas, užsikrečia, gali atsirasti dirginimas ar skausmas. Paplitusios ligos gali apimti virusinį gastroenteritą (vadinamąjį skrandžio gripą), opalinę ligą ir lėtinį rėmenį.
Skausmo pilvo kairėje pusėje priežastys taip pat gali skirtis priklausomai nuo lyties. Tam tikros šlapimo takų infekcijos (STI) gali paveikti tik vyrus arba tik moteris. Be to, pilvo kairės pusės skausmas moterims gali būti sukeltas dėl menstruacijų. Pažvelkime išsamiau.
Dažniausios pilvo kairės pusės skausmo priežastys moterims
Moterims pilvo kairės pusės skausmas gali atsirasti menstruacijų metu dėl menstruacinių spazmų arba per ovuliaciją. Implantuojant apvaisintą kiaušinį, moterys taip pat gali patirti stiprų skausmą apatinėje pilvo dalyje. Endometriozė ir kiaušidžių cistos yra labai paplitusios, tačiau rimtos ligos, kurios gali sukelti pilvo kairės pusės skausmą.
Dažniausios pilvo kairės pusės skausmo priežastys vyrams
Vyrams būdingos pilvo kairės pusės skausmo priežastys gali apimti išvaržą. Tiesiosios žarnos išvarža taip pat pasitaiko moterims, bet dažniau pasitaiko vyrams. Vyrams taip pat gali atsirasti testikulų susukimo atvejai, kurie yra medicininės pagalbos reikalaujanti skubios intervencijos būklė.
Gydymas pilvo kairėje pusėje
Skirtingi pilvo skausmo tipai reikalauja skirtingo gydymo. Kartais gali pakakti vaistų nuo virškinimo sutrikimų ir kitų susijusių simptomų. Infekcijos, taip pat su menstruacijomis susiję simptomai, taip pat gali būti gydomi vaistais. Kai kuriais atvejais, pvz., sergant opalige ar inkstų akmenimis, gali prireikti chirurginės intervencijos, jei dabartinio gydytojo rekomenduojami vaistai nepašalina problemos. Kreipimasis į gydytoją dėl bet kokio rimto ar ilgai trunkančio pilvo kairės pusės skausmo gali padėti nustatyti problemą ir tinkamai ją gydyti.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei skausmas neišnyksta, nepaisant bandymų vartoti vaistus be recepto, gali būti naudinga kreiptis į specialistą. Jei asmuo patyrė traumą pilvo kairėje pusėje, dėl kurios atsirado pilvo kairės pusės skausmas, ir (arba) jei yra nėščia, rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyti ir gydomi simptomai, jei reikia. Jei kartu su pilvo skausmu pasireiškia vienas ar daugiau šių simptomų, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją:
- Karščiavimas
- Patinimas ir jautrumas
- Geltonligė
- Šalta oda
- Per didelis prakaitavimas
- Skausmas, trunkantis ilgiau nei dvi dienas
- Pykinimas ir (arba) vėmimas
- Skausmas kitose kūno dalyse
- Kraujas išmatose ar šlapime
- Dusulys ar greitas širdies plakimas.
Šaltiniai:
Cleveland Clinic: Abdominal Pain
CARE Hospitals: Left Side Stomach Pain
Gydytojas ir medicinos edukatorius, specializuojantis ligų diagnostikoje ir simptomų analizėje. Su daugiau nei 10 metų patirtimi klinikinėje praktikoje, jis siekia padėti žmonėms atpažinti galimus sveikatos sutrikimus ankstyvoje stadijoje ir skatinti savalaikę medicinos pagalbą.
Dr. Grinčius baigė medicinos studijas Vilniaus universitete, vėliau tobulinosi vidaus ligų diagnostikos srityje Europos sveikatos mokslų universitete. Dirbdamas šeimos gydytoju, jis pastebėjo, kaip dažnai pacientai ignoruoja simptomus arba interpretuoja juos neteisingai. Ši patirtis paskatino jį rašyti edukacinius straipsnius, kad žmonės geriau suprastų savo kūno siunčiamus signalus.
Luko straipsniuose pateikiama išsami, bet lengvai suprantama informacija apie įvairių ligų simptomus – nuo bendrų (pvz., nuovargis, galvos skausmas) iki retų ir sudėtingų (pvz., autoimuniniai simptomai ar neurologiniai sutrikimai). Jis taip pat dalijasi patarimais, kada svarbu kreiptis į gydytoją ir kokius pirmuosius žingsnius reikėtų atlikti.
Kai Lukas nerašo straipsnių ar nesigilina į naujausius medicinos tyrimus, jis mėgaujasi pasivaikščiojimais gamtoje, yra aktyvus sporto entuziastas ir dalyvauja sveikatos švietimo iniciatyvose. Jo misija – skatinti žmonių sąmoningumą apie sveikatą ir padėti jiems rūpintis savimi, pradedant nuo simptomų supratimo.