Katecholaminerginė polimorfinė skilvelinė tachikardija (CPVT) – tai retas širdies ritmo sutrikimas, kurio metu širdies skilveliai (apatiniai širdies kameros) ima plakti gerokai greičiau nei įprasta, ypač fizinio krūvio metu ar patiriant stiprų stresą. Esant per greitam širdies plakimui, širdis nebespėja efektyviai varinėti kraujo po organizmą.
Ką svarbu žinoti apie CPVT?
Ši liga dažniausiai pirmuosius simptomus sukelia dar vaikystėje. Jei laiku negaunama gydymo, CPVT gali sukelti rimtas sveikatos problemas, iš jų pavojingiausia – širdies sustojimas, kai širdis nustoja plakti. Tai gyvybei pavojinga būklė. Laimei, šiais laikais, taikant tinkamą gydymą ir priežiūrą, su CPVT galima gyventi kokybiškai ir aktyviai.
Kaip pasireiškia CPVT
Dažnai CPVT simptomai pasirodo vaikystėje, tačiau gali išryškėti ir vėliau gyvenime. Dažniausiai požymiai pasireiškia po intensyvios fizinės veiklos ar stipresnių emocijų – streso, jaudulio, didelio džiaugsmo ar išgąsčio.
- Dažnai ir netikėtai apima sąmonės netekimas ar alpimas.
- Jaučiamas staigus, stiprus širdies plakimas (palpitacijos).
- Kartais pasireiškia traukuliai.
Kas sukelia šią būklę?
CPVT atsiranda dėl pokyčio viename iš genų – vadinamosios mutacijos. Paprastai šis pakitimas paveldimas iš tėvų, tačiau kai kuriais atvejais mutacija gali įvykti savaime, šeimoje anksčiau nebuvus tokios ligos.
Kaip nustatoma CPVT?
Norint tiksliai diagnozuoti CPVT, atliekama keletas išsamių širdies tyrimų, leidžiančių įvertinti jos struktūrą ir veiklą:
- Echokardiograma – echoskopinis tyrimas, parodantis širdies sandarą ir kraujo tėkmę.
- Elektrokardiograma (EKG) – užfiksuoja širdies elektrinius impulsus.
- Kraujospūdžio ir širdies ritmo stebėjimas fizinio krūvio metu – leidžia įvertinti, kaip širdis reaguoja į apkrovą.
- Magnetinio rezonanso tomografija, širdies kateterizavimas ir angiografija – šie vaizdiniai tyrimai padeda tiksliai įvertinti širdies būklę.
- Genetiniai tyrimai leidžia nustatyti su liga susijusius pakitimus.
Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti nešioti specialų širdies ritmo monitorių kelioms dienoms ar net savaitėms – taip galima išsamiau įvertinti kasdieninius širdies ritmo svyravimus.
Kaip gydoma CPVT?
Jeigu dėl CPVT atsiranda labai greitas širdies plakimas – vadinama skilveline tachikardija, – kartais reikalingas neatidėliotinas gydymas elektriniu impulsu, kuris padeda atkurti normalų širdies ritmą.
Ilgalaikės priežiūros tikslas – palaikyti ritmingą, saugų širdies plakimą ir taip sumažinti komplikacijų riziką. Gydymo priemonės gali būti tokios:
- Vaistai – dažniausiai skiriami kalcio kanalų blokatoriai arba beta adrenoblokatoriai, kurie apsaugo nuo pavojingų ritmo sutrikimų.
- Implantuojamas kardioverteris-defibriliatorius (ICD) – mažas prietaisas, įdedamas po oda; jis nuolat stebi širdies ritmą ir prireikus siunčia elektrinius impulsus, kad ritmas išliktų normalus.
- Kartais reikia pakoreguoti gyvenimo būdą – riboti intensyvią fizinę veiklą, ypač varžybose, o vaikams rekomenduojama vengti labai intensyvių sportų.
Ar įmanoma išvengti CPVT?
Kadangi CPVT sukelia genetinis pakitimas, šiuo metu nėra jokių patikimų būdų visiškai išvengti šios ligos. Tačiau šiuolaikinė medicina leidžia tinkamai valdyti ligą ir išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę.
Jei šeimoje yra sergančiųjų CPVT, verta pasitarti dėl genetinių tyrimų ir konsultacijos – tai padės geriau suprasti, ar yra rizikos perduoti šią būklę vaikams.
Kaip sumažinti komplikacijų grėsmę?
- Kartu su gydytoju sudarykite saugią fizinio aktyvumo programą, pritaikytą jūsų poreikiams.
- Ribokite kofeino vartojimą, nes jis gali skatinti širdies ritmo padažnėjimą.
- Stebėkite sveikatą: jeigu pastebite ar pajuntate stiprų širdies plakimą ar kitus simptomus – nedelskite pasitarti su gydytoju.
- Nuosekliai lankykitės apžiūrose, kad būtų užtikrinta nuolatinė ligos kontrolė.
Kas laukia gyvenant su CPVT?
Negydant CPVT, padidėja rizika patirti rimtų sveikatos problemų, iš kurių pavojingiausia – staigus širdies sustojimas. Laiku paskirta terapija ir nuolatinė stebėsena padeda išsaugoti įprastą širdies ritmą, ženkliai sumažina komplikacijų tikimybę.
Reikia suprasti, kad ši liga reikalauja nuolatinės medicininės priežiūros visą gyvenimą. Svarbu kreiptis į medikus nedelsiant, jeigu pasireiškia bet kuris tipinis CPVT simptomas – ypač jei apalpstate po fizinio krūvio.
Kokius klausimus verta užduoti gydytojui?
- Kas galėjo sukelti mano ar vaiko simptomus?
- Kokius tyrimus reikės atlikti, kad būtų tiksliai diagnozuotas CPVT?
- Kokie yra šiuo metu prieinami gydymo būdai?
- Kaip galėčiau palengvinti simptomus namuose tarp apsilankymų klinikoje?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.