Lėtinis sinusitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Lėtinis sinusitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Lėtinis sinusitas yra ilgalaikis uždegimas sinusų ertmėse, esančiose nosyje ir galvoje. Kai sutrikdomas mažasis išėjimas, kuriuo nosies gleivės išteka, nosis ir aplinkinės sritys, įskaitant sritis aplink akis, gali patinti ar būti jautrios. Tai taip pat sukelia užkimštą nosį arba kvėpavimo sunkumus. Ši būklė gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

Kokie yra lėtinio sinusito simptomai?

Žmonės, sergantys lėtiniu sinusitu, gali patirti simptomus, kurie apima nosies uždegimą, dėl kurio gali būti tirštos, bespalvės išskyros iš nosies bei sumažėjęs kvapas ir skonio pojūtis. Kai kurie žmonės patiria gleivių nutekėjimą užpakaliniame gerklės dalyje. Nosies užsikimšimas taip pat yra dažnas lėtinio sinusito simptomas. Skausmas, jautrumas ir patinimas dažnai atsiranda aplink nosį, kaktą, skruostus ir akis. Skausmas gali išplisti į ausį ir sukelti viršutinio žandikaulio bei dantų maudimą. Diskomfortas gerklėje gali pasireikšti kosuliu, noru valytis gerklę ir gerklės skausmu. Dėl nesugebėjimo drenuoti gleivių, daugelis pacientų jaučia blogą kvapą. Pacientai su lėtiniu sinusitu dažnai jaučiasi pavargę.

Daugumos simptomų negalima naudoti norint atskirti lėtinį sinusitą nuo ūminio sinusito. Ūminis sinusitas susijęs su peršalimu, kuris laikinai infekuoja sinusus. Kita vertus, lėtinis sinusitas trunka bent 12 savaičių. Tačiau netinkamai gydomas ūminis sinusitas gali virsti lėtiniu sinusitu.

Kada kreiptis į gydytoją?

Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei sinusitas pasireiškia daug kartų ir simptomai nereaguoja į gydymą. Sinusito simptomai trunka ilgiau nei 10 dienų. Be to, skubiai kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda akių patinimas ar paraudimas. Karščiavimas, stiprus galvos skausmas, kaktos patinimas ir sustingęs kaklas yra rimtos infekcijos požymiai. Kai kurie žmonės gali patirti sumišimą ir regos pokyčius, tokius kaip dvigubas regėjimas, kurie rodo, kad yra rimta infekcija ir reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kokios yra lėtinio sinusito priežastys ir rizikos veiksniai?

Yra kelios priežastys, dėl kurių atsiranda lėtinis sinusitas. Kai kuriais atvejais galima rasti nosies išsiplėtusį audinį, vadinamą nosies polipais, kuris blokuoja nosies takus ar sinusus. Kreivai išsikišusi nosies pertvara yra nenormalios padėties, kuri blokuoja ar apriboja sinusų plyšius. Jei taip atsitinka, dažniausiai simptomai pablogėja. Be to, kai kurios medicininės būklės, tokios kaip ŽIV, cistinė fibrozė ir kiti imuninės sistemos susiję sutrikimai bei astma, yra rizikos veiksniai, vedantys į lėtinį sinusitą. Kvėpavimo takų uždegimai, tokie kaip peršalimas, yra vienas iš dažniausių veiksnių, kurie storina ir uždegina sinusų gleivinę ir trukdo gleivių nutekėjimui. Be virusų, infekcijų priežastis gali būti ir bakterinė ar grybelinė. Alergijos, pvz., šienligė, taip pat yra vienas iš lėtinio sinusito rizikos veiksnių. Jos sukelia uždegimą ir sinusų blokavimą.

Tam tikrų vaistų vartojimas gali padidinti lėtinio sinusito riziką. Yra keletas atvejų, kurie rodo ryšį tarp jautrumo aspirino vartojimui ir lėtinio sinusito. Tabako dūmai ir kiti dažni užterštų medžiagų poveikiai taip pat yra veiksniai, aptikti daugelyje atvejų.

Kaip diagnozuojamas lėtinis sinusitas?

Diagnozuojant lėtinį sinusitą, pirmiausia gydytojas dažniausiai įvertina simptomus, patirdamas švelnesnį nosies ir veido jautrumą, prieš tikrindamas nosies vidų. Kiti metodai, kurie naudojami diagnozuoti lėtinį sinusitą, gali apimti:

Sinusų ir nosies srities detalės gaunamos naudojant kompiuterinę tomografiją arba magnetinio rezonanso vaizdą. Šie metodai gali ištirti fizinį užsikimšimą ar giliai įleidžiantį uždegimą, kurio nepavyksta aptikti naudojantis endoskopu.

Sinusų vidus tiriamas įkišant ploną standų vamzdelį su optinio pluošto šviesa per nosį.

Kadangi alerginės būklės yra vienas iš dažniausių veiksnių, sukeliančių lėtinį sinusitą, šis saugus ir greitas alergijos odos testas rekomenduojamas, kad gydytojas galėtų ištirti alergenų rūšis, kurios gali sukelti lėtinį sinusitą.

  • Mėginiai, paimti iš nosies ir sinusų išskyrų (kultūros)

Jei būklės nereaguoja į gydymą arba simptomai blogėja, gydytojas gali prireikti rinkti mėginius, nuvalydamas nosies vidų. Nosies ir sinusų išskyrų mėginiai auginami, siekiant nustatyti lėtinio sinusito priežastis, pavyzdžiui, bakterijas ar grybelį.

Kaip gydomas lėtinis sinusitas?

Gydant lėtinį sinusitą, yra keletas gydymo variantų, įskaitant medikamentus, imunoterapiją ir chirurgiją.

Medikamentai

Nosies kortikosteroidų tikslas yra užkirsti kelią uždegimui ir jį gydyti, tokius kaip flutikazonas, triamcinolonas, budezonidas ir mometazonas.

Fiziologinio tirpalo nosies plovimas su tirpalais arba purkštuvais nuplėšia dirgiklius ir alergenus, taip pat sumažina išskyrų kiekį.

Šie vaistai yra naudojami uždegimui malšinti, ypač sunkiame sinusite, ypatingai pacientams su nosies polipais. Tačiau ilgaamžis kortikosteroidų vartojimas gali sukelti rimtų pašalinių reiškinių, todėl šie vaistai naudojami tik pacientams, turintiems labai sunkius simptomus.

  • Aspirino desensibilizacijos gydymas

Aspirino jautrumas yra viena iš lėtinio sinusito priežasčių. Kartais skiriamos didesnės aspirino dozės, siekiant padidinti toleranciją.

Jei lėtinį sinusitą sukelia bakterinė infekcija, gali prireikti antibiotikų.

Imunoterapija

Alergijos skiepai, vadinami imunoterapija, yra naudojami, kai lėtinį sinusitą sukelia alergijos. Šis gydymas padeda sumažinti organizmo reakciją į specifinius alergenus, kurie vysto būklę.

Chirurgija

Endoskopinė sinusų chirurgija yra alternatyva atvejams, kurie nereaguoja į kitą gydymą. Priklausomai nuo sąlygų ir veiksnių kiekvienu atveju, operacija gali būti siekiama praplėsti siaurą sinusų išėjimą, siekiant skatinti drenažą arba pašalinti audinius ar polipus, blokuojančius nosies takus. Paprastai naudojamas mažas plonas vamzdelis su pritvirtinta šviesa, vadinamas endoskopu, kuris naudojamas tirti sinusų takus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *