Levonorgestrelis: vartojimas, šalutiniai poveikiai

Levonorgestrelis: vartojimas, šalutiniai poveikiai

Levonorgestrelis skiriamas moterims nėštumui išvengti po kontraceptinės apsaugos nesėkmės (pavyzdžiui, kai plyšta prezervatyvas) arba po nesaugios lytinės sueities. Ši priemonė yra skubi kontracepcija ir neturėtų būti naudojama kaip nuolatinė apsaugos nuo nėštumo priemonė. Levonorgestrelis nesustabdo jau prasidėjusio nėštumo ir nesaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tokių kaip ŽIV, gonorėja ar chlamidiozė. Ši priemonė gali būti mažiau veiksminga moterims, kurių kūno svoris didesnis nei 74 kilogramai, arba jei per pastarąjį mėnesį buvo vartota tam tikrų kitų vaistų. Tai gali padidinti pastojimo riziką. Pasikonsultuokite su gydytoju dėl detalesnės informacijos ar norėdami sužinoti, ar ši priemonė tinka būtent jums (žr. ir vaistų sąveikos skyrių).

Naudojimas

  • Visada prieš vartodamos patikrinkite produkto sudėtį, net jei jau anksčiau vartojote šią priemonę. Gamintojas gali pakeisti sudedamąsias dalis. Produktai panašiais pavadinimais gali turėti skirtingus ingredientus, skirtus skirtingoms paskirtims. Netinkamo produkto pasirinkimas gali būti žalingas.

Kaip naudoti

  • Jei vartojate vaistinėje įsigytą produktą savarankiškai, perskaitykite visą pakuotėje pateiktą informaciją prieš vartodamos. Jeigu kyla klausimų, pasitarkite su vaistininku. Jeigu priemonę paskyrė gydytojas, vartokite taip, kaip nurodyta.
  • Išgerkite vieną tabletę su maistu arba be jo kuo greičiau po nesaugios lytinės sueities. Vaistas veikia efektyviausiai per pirmas 72 valandas (3 dienas) po nesaugaus lytinio akto.
  • Jei per 2 valandas po vaisto pavartojimo vemiate, pasitarkite su gydytoju, ar būtina kartoti dozę.
  • Po šio vaisto vartojimo gali pakisti menstruacijų pradžia ir kraujavimo trukmė. Jei menstruacijos vėluoja daugiau nei 7 dienas, būtinai informuokite gydytoją. Gali prireikti atlikti nėštumo testą.
  • Jeigu įtariate, kad gali būti rimta sveikatos problema, nedelsdamos kreipkitės medicininės pagalbos.

Šalutinis poveikis

  • Galimi šalutiniai poveikiai yra pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, nuovargis, galvos svaigimas, pakitimai makšties kraujavime, krūtų jautrumas ar galvos skausmas. Jeigu šie simptomai nepraeina arba stiprėja, informuokite gydytoją arba vaistininką.
  • Jeigu gydytojas paskyrė šį vaistą, žinokite, kad nauda dažniausiai viršija galimą riziką. Daugelis vartotojų nepatiria sunkių šalutinių poveikių.
  • Jeigu pasireiškia sunkūs šalutiniai poveikiai, tokie kaip stiprus apatinės pilvo dalies skausmas (ypač praėjus 3–5 savaitėms po levonorgestrelio vartojimo), nedelsdamos kreipkitės į gydytoją.
  • Reti, bet sunkūs alerginės reakcijos atvejai. Tokiais atvejais reikia skubiai kreiptis pagalbos, jei pasireiškia bėrimas, niežulys arba patinimas (ypač veido, liežuvio ar ryklės), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sunkumai.
  • Šis sąrašas nėra galimų šalutinių poveikių pabaiga. Jei pastebite kitus simptomus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Atsargumo priemonės

  • Prieš pradėdamos vartoti levonorgestrelį, informuokite gydytoją arba vaistininką, jei esate jam ar kitiems progestinams (pvz., noretindronui) alergiškos, arba jeigu turite kitų alergijų. Šiame produkte gali būti neaktyvių medžiagų, kurios gali sukelti alergines reakcijas ar kitų problemų. Dėl detalesnės informacijos pasitarkite su vaistininku.
  • Prieš vartojimą informuokite gydytoją arba vaistininką apie savo ligų istoriją, ypač jei buvo neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties.
  • Šis vaistas gali sukelti galvos svaigimą. Alkoholis ar kanapės gali šį poveikį sustiprinti. Nevairuokite, nenaudokite mechanizmų ir nesiverkite veikla, kuriai reikia ypatingo susikaupimo, kol neįsitikinsite, kad galite tai daryti saugiai. Alkoholis turi būti vartojamas saikingai. Jei vartojate kanapes, pasitarkite su gydytoju.
  • Prieš numatomą operaciją informuokite gydytoją ar odontologą apie visus vartojamus produktus (taip pat ir nereceptinius, bei augalinius preparatus).
  • Šio vaisto negalima vartoti nėštumo metu. Jei pastojote ar įtariate, kad laukiatės, informuokite gydytoją.
  • Vaisto veikliosios medžiagos patenka į motinos pieną, tačiau mažai tikėtina, kad pakenks žindančiam kūdikiui. Prieš žindydama pasitarkite su gydytoju.

Sąveika su kitais vaistais

  • Vaistų sąveika gali pakeisti vaistų veiksmingumą ar padidinti šalutinio poveikio riziką. Čia pateikta ne visa visa galimų sąveikų informacija. Visada turėkite vartojamų vaistų sąrašą (įskaitant nereceptinius ir augalinius preparatus) ir pasidalinkite juo su gydytoju bei vaistininku. Nekeiskite vaistų vartojimo dažnumo ar dozių nepasitarusios su gydytoju.
  • Tam tikri vaistai gali sumažinti skubios kontracepcijos veiksmingumą mažindami hormonų kiekį kraujyje, dėl ko gali padidėti pastojimo tikimybė. Tokie vaistai yra grizeofulvinas, modafinilas, rifamicinai (pvz., rifampicinas, rifabutinas), jonažolės preparatai bei vaistai nuo epilepsijos (barbitūratai, karbamazepinas, felbamatas, fenitoinas).
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *