Šis medikamentas gali padėti jums mesti rūkyti, pakeisdamas cigarečių nikotiną. Nikotinas tabake yra svarbi priklausomybės dalis. Kai nustojate rūkyti, nikotino kiekis jūsų organizme greitai sumažėja. Dėl to gali pasireikšti abstinencijos simptomai, tokie kaip tabako poreikis, nervingumas, irzlumas, galvos skausmas, svorio augimas ir sunkumai susikaupti. Mesti rūkyti yra sudėtinga – sėkmės tikimybė padidėja, kai esate tam pasiruošę ir nusiteikę mesti rūkyti. Nikotino pakaitalai yra visapusiškos rūkymo metimo programos dalis, kurią taip pat sudaro elgesio pokyčiai, konsultacijos ir palaikymas. Rūkymas sukelia plaučių ligas, vėžį ir širdies ligas. Mesti rūkyti yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo sveikatai pagerinti ir gyvenimui pailginti.
Kaip vartoti nikotino gumą
Jei naudojate nereceptinį preparatą, prieš vartodami perskaitykite visas instrukcijas ant pakuotės. Jei šį vaistą skyrė gydytojas, perskaitykite pakuotėje esantį informacinį lapelį prieš pradėdami naudoti produktą bei kiekvieną kartą jį įsigyjant iš naujo. Kilus klausimams, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
Nevartokite maisto ar gėrimų 15 minučių prieš kramtydami gumą ir jos kramtymo metu. Nenaudokite, jei individualus įvyniojimas yra pažeistas ar atidarytas.
Pradėkite vartoti šį vaistą tą dieną, kai nuspręsite mesti rūkyti. Sukramtykite vieną gumos gabaliuką, kai norėsite rūkyti. Kramtykite labai lėtai, kol pajausite dilgčiojimą, tada padėkite gumą tarp žando ir dantenų. Laikykite ten, kol nustos dilgčioti. Dilgčiui praėjus, vėl lėtai kramtykite, kol jausmas sugrįš. Dauguma nikotino pasišalina per 30 minučių. Nenaudokite daugiau nei vieno gumos gabaliuko vienu metu. Produktą galima vartoti ir reguliariais intervalais, ir tada, kai itin stipriai norisi rūkyti. Geriausia dozė yra ta, kuri sumažina norą rūkyti ir nesukelia šalutinių reiškinių dėl per didelio nikotino kiekio. Dozė parenkama pagal poreikį, jūsų rūkymo įpročius ir sveikatą.
Per pirmąsias 6 savaites vartokite bent 9 gumos gabaliukus per parą. Jei vis dar stipriai norite rūkyti, per valandą galite sukramtyti antrą gumos gabaliuką, bet nedarykite to nuolat vieną po kito – taip padidėja šalutinio poveikio, tokio kaip žagsulys, pykinimas ar rėmuo, rizika. Dauguma žmonių pirmą gydymo mėnesį vartoja 9–12 gumos gabaliukų per dieną. Negalima sukramtyti daugiau nei 24 gumos gabaliukų per parą.
Nustojus rūkyti ir pasiekus tinkamą dozę bei vartojimo dažnį, tęskite šią schemą. Dozę pradėkite mažinti po 6 savaičių arba pagal gydytojo nurodymus, kol visiškai atsisakysite nikotino pakaitalų. Gydymas visada turėtų trukti 12 savaičių. Jei po gydymo vis dar jaučiate būtinybę naudoti šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Neteikėtai nutraukus šio vaisto vartojimą gali pasireikšti abstinencijos simptomai, tokie kaip tabako poreikis, nerimas, irzlumas ar galvos skausmas. Kad to išvengtumėte, gydytojas gali nurodyti dozę mažinti palaipsniui. Abstinencija dažnesnė, jei nikotino buvo vartota ilgą laiką ar didelėmis dozėmis. Jeigu pasireiškia abstinencijos simptomai, nedelsdami praneškite gydytojui ar vaistininkui.
Kai kuriems žmonėms nepavyksta mesti rūkyti iš pirmo karto. Gali tekti nustoti vartoti produktą ir vėl pabandyti po kurio laiko. Daug žmonių sėkmingai meta antruoju bandymu.
Šalutinis poveikis
- Gali pasireikšti burnos, dantų ar žandikaulio problemos, galvos skausmas, rėmuo, prakaitavimas ar viduriavimas. Jei šalutinis poveikis nepraeina ar stiprėja, nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
- Rūkymo nutraukimo metu gali pasireikšti įprasti nikotino abstinencijos simptomai, tokie kaip galvos svaigimas, nerimas, depresija ar miego sutrikimai.
- Per greitai kramtant gumą gali prasidėti galvos svaigimas, žagsulys, pykinimas, vėmimas ar miego sutrikimai. Jei atsiranda šių reiškinių, kramtykite gumą lėčiau.
- Jei medikamentą skyrė gydytojas, atminkite, kad jis įvertino, jog nauda yra didesnė už galimas rizikas. Daugelis vartojančių šį vaistą nejaučia stipraus šalutinio poveikio.
- Didžiausia sunkaus šalutinio poveikio rizika yra tuomet, jei rūkyti tęsiama vartojant šį produktą.
- Nustokite vartoti vaistą ir iš karto kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia sunkus šalutinis poveikis, pavyzdžiui: stiprus galvos svaigimas, psichikos ar nuotaikos pokyčiai (irzlumas, miego sutrikimai, ryškūs sapnai), nutirpimas ar dilgčiojimas rankose arba kojose, rankų, čiurnų ar pėdų patinimas.
- Nedelsiant nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda labai sunkus šalutinis poveikis: krūtinės skausmas, sutrikęs suvokimas, stiprus galvos skausmas, greitas, nereguliarus ar smarkus širdies plakimas, kalbos sutrikimai, silpnumas vienoje kūno pusėje.
- Reti atvejais gali pasireikšti stipri alerginė reakcija. Nedelsiant kreipkitės į medikus, jei pastebėjote bėrimą, niežėjimą ar patinimą (ypač veido, liežuvio, gerklės srityse), kvėpavimo sutrikimus.
- Šiame sąraše nėra visų galimų šalutinių poveikių. Pastebėję kitokį neįprastą poveikį, susisiekite su gydytoju ar vaistininku.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti šį produktą, informuokite gydytoją arba vaistininką, ar esate alergiški nikotinui ar kitiems medžiagos komponentams. Gaminio sudėtyje gali būti neaktyvių sudedamųjų dalių, kurios gali sukelti alergines reakcijas ar kitas problemas. Dėl išsamesnės informacijos pasitarkite su vaistininku.
Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui apie savo sveikatos istoriją, ypač apie: kraujagyslių ligas (pavyzdžiui, Reino liga, insultą), dantų ar žandikaulių problemas (pavyzdžiui, tiltus burnoje, temporomandibulinio sąnario ligas), diabetą.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.