Atidžiai pažvelkime į paausinės liaukos patinimą, kuris atsitinka, kai liauka, esanti virš žandikaulio linijos ant mūsų veido, užsidega ir padidėja. Sužinosime apie tai, kodėl taip nutinka, apie požymius, tokius kaip karščiavimas ir sunkumas kramtyti, kaip gydytojai išsiaiškina, ar sergate šia liga, ir geriausius būdus jai gydyti. Bakterijos ir virusai, tokie kaip Staphylococcus aureus ir Paramyxovirus, gali sukelti šį patinimą. Labai svarbu atidžiai stebėti, ką valgote. Rūpinkitės savo burnos higiena. Jei negydoma, tai gali sukelti sunkių simptomų.
Kas yra paausinės liaukos patinimas?
Paausinė liauka yra viena iš seilių liaukų, esančių mūsų veido srityje, trejeto, išsidėsčiusių virš žandikaulio linijos priekyje nuo ausų spenelių. Paausinės liaukos patinimas atsiranda, kai pastebimas uždegimas kartu su išsipūtimu gali būti pastebėtas dėl tokių priežasčių kaip bakterijos, virusai ar grybeliai. Paausinės liaukos patinimas taip pat yra parotidinė infekcija, vadinama parotitu / sialadenitu. Paausinės liaukos funkcija yra gaminti seiles ir išmesti jas į burną, kad būtų palengvintas kramtymo ir rijimo procesas valgant per paausinės liaukos kanalą. Šis latakas prasideda nuo paausinės liaukos ir baigiasi žando ertmėje ant liežuvio. Paausinės patinimas dažniausiai yra vienpusis (vienos pusės), nors dvišalis pažeidimas pastebimas 15–25% atvejų. Liga dažniausiai pasireiškia nusilpusiems, dehidratuotiems pacientams, kurių burnos higiena yra bloga.
Kas sukelia paausinės liaukos patinimą?
Paausinė liauka gali išsipūsti arba uždegti dėl dažniausiai bakterijų, o kartais ir virusinių / grybelinių priežasčių. Išsamiai aptarkime visas priežastis.
Bakterinės paausinės liaukos patinimų priežastys
Parotitą daugiausia sukelia Staphylococcus Aureus arba tiesiog Staph bakterijos. Tai daugiausia paveikia žmones, kurių imuninė sistema silpna, todėl paausinėje liaukoje gali atsirasti tokių ligų kaip parotitas. Streptococcus pyogenes (A grupės streptokokai) yra žinoma, kad jie sukelia įvairias infekcijas, įskaitant STREP, o kai kuriais atvejais taip pat gali sukelti parotitą. Haemophilus influenzae (bakterija) gali sukelti įvairių kūno dalių, ypač paausinių liaukų, infekcijas. Tai dažniau pasitaiko vaikams ir gali sukelti ūminį parotitą.
Virusinės paausinės liaukos patinimų priežastys
Paramiksovirusas yra virusas, sukeliantis kiaulytę, kuri yra paausinės liaukos infekcija. Tai atrodo kaip išsipūtusi oda kartu su uždegimu. Citomegalo virusas taip pat sukels ligas ir seilių liaukų infekcijas, tokias kaip parotitas. Epstein-Barr virusas (EBV): Šis virusas pasireikš paausinių liaukų patinimu, kartu su karščiavimu ir mieguistumu. Pagrindiniai EBV simptomai yra gerklės skausmas ir seilių liaukų uždegimas. Coxsackie virusas: Coxsackie virusas yra enteroviruso tipas, kuris paveiks tokias sritis kaip burna, pėdos ir kartais rankos. Šis virusas kartais paveiks seilių liaukas, užkrėsdamas paausinę liauką ir sukeldamas uždegimą, kurį lydi skausmas. Gripo virusas: Gripo virusas kartais gali sukelti nepatogius paausinės liaukos simptomus, dėl kurių perteklinė seilių gamyba ir paausinės liaukos patinimas.
Mišrios infekcijos
Kartais daugiau nei vienos rūšies bakterijos ar virusai sukelia paausinės liaukos infekciją dėl susilpnėjusios imuninės sistemos, pvz., EBV Epstein-Barr virusas ir citomegalo virusas.
Prasta burnos higiena
Asmenys, kurių burnos higiena bloga, taip pat vaidina svarbų vaidmenį sukeliant parotitą, kuriame dauginasi įvairios bakterijos ir sukelia infekciją.
Kokie yra paausinės liaukos patinimo požymiai ir simptomai?
Paausinė liauka bus patinusi kartu su iškilimu vienoje iš veido srities pusių kaip pirmasis paausinės liaukos infekcijos požymis. Kiti požymiai ir simptomai apima
- Karščiavimas kartu su šaltkrėtis.
- Pykinimas.
- Nuovargis ir letargija.
- Metalo skonis burnoje visą parą.
- Skrandžio spazmai ir padidėjęs žarnyno judrumas.
- Sausumas burnoje.
- Sunku kramtyti ir nuryti.
- Ribotas veido raumenų judėjimas kalbant ar juokiantis.
- Paraudimas patinimo pusėje.
Kaip diagnozuoti parotitą?
Parotitą galima nesunkiai diagnozuoti pažiūrėjus į patinimą ir išsipūtimą virš žandikaulio ant skruostų. Pūlinių išskyrų seilėse galima tik pastebėti. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai taip pat ją diagnozuoja švelniai spausdami išsipūtusią ir uždegiminę sritį nuo ausies skilčių iki skruostų, kad pastebėtų pūlingas išskyras odoje. Diagnostikos metodus, įskaitant vaizdavimą, taip pat naudoja sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai. Pagal NIH: seilių liaukų vaizdavimas gali būti atliekamas keliais būdais, įskaitant MRT, CT, ultragarsą, scintigrafiją ir sialografiją.
Kaip gydote paausinių uždegimą?
Vienpusio parotito uždegimas paprastai praeina savaime, nereikalaujant jokio medicininio gydymo. tačiau sunkiais ir nuolatiniais atvejais: Jei seilėse yra pūlių, tai rodo bakterines infekcijas ir bus gydoma tik antibiotikais. Po infekcijų gydymo taip pat bus išgydytas infekcijos sukeltas uždegimas. Virusinis parotidas bus gydomas antivirusiniais vaistais, o uždegimas išnyks po infekcijos gydymo.
Kaip išvalyti užsikimšusią seilių liauką namuose?
Apsvarstykite galimybę naudoti nereceptinius vaistus skausmui ir uždegimui malšinti, pvz., Acetaminofeną (Tylenol) ir ibuprofeną (Advil, Motrin). Ledo paketus uždegimo vietoje galima naudoti 10–20 minučių. Imkitės atsargumo priemonių – tarp ledo paketo ir veido odos laikykite audinį, kad išvengtumėte ledo nudegimo. Vartokite ledo traškučius arba šaldytus skanėstus, tokius kaip popsicles, kurie padės anksti gydyti ir sumažinti uždegimą.
Koks antibiotikas yra tinkamas seilių liaukų infekcijai?
Čia yra trys antibiotikai, dažniausiai naudojami sialadenitui gydyti, kartu su jų dozėmis: Amoksicilinas (Amoxil): suaugusiesiems dažnai skiriama nuo 500 iki 1000 mg kas 8 valandas. Cefaleksinas (Keflex – 500 mg TABLETĖ): Paprastai suaugusiesiems skiriama 500 mg dozė kas 6 valandas. Klindamicinas (DALACIN C FOSFATAS): suaugusiesiems paprastai skiriama 150–300 mg kas 6 valandas. Norint tinkamai diagnozuoti ir gydyti, verta pasitikrinti tikslią dozę ir pasirinktą vaistą.
Kokių maisto produktų reikėtų vengti sergant seilių liaukų infekcija?
Rinkitės lengvai kramtomas minkštas maistas, nes jie nedirgins ir nepadidins skausmo bei uždegimo toje vietoje. Venkite valgyti maisto, kuris gali imituoti seilių gamybą, pvz., aštrų ar citrusinį maistą, keptą ar vaisius. Jis imituos užsikimšusią ar uždegusią liauką, todėl skausmas dar labiau pablogės. Praleiskite rūgščius produktus, tokius kaip citrusiniai vaisiai ir acto produktai. Venkite kietų saldainių, riešutų ir traškių daržovių, kad išvengtumėte dirginimo. Ribokite saldžių ir daug druskos turinčių maisto produktų vartojimą, kad išvengtumėte bakterijų augimo ir dehidratacijos. Išmintinga atsisakyti alkoholio ir kofeino, nes tai gali trukdyti gijimui.
Kas atsitiks, jei seilių liaukų infekcija negydoma?
Neatsižvelgiant į seilių liaukų infekcijos gydymą, gali atsirasti įvairių komplikacijų, tokių kaip abscesų atsiradimas, infekcijos plitimas į kaimynines sritis, celiulito ar sepsio atsiradimas. Lėtinė infekcija, seilių latakų obstrukcija, granulomų susidarymas ir pažeidžiamumas antrinėms infekcijoms taip pat gali būti pasekmės.
DUK apie paausinės liaukos patinimą
Ar patinusios paausinės liaukos yra rimtos?
Taip, jei tai trunka ilgiau nei savaitę. Paprastai paausinių liaukų uždegimas ir patinimas praeina savaime be gydymo. Vis dėlto, jei taip nėra, verta pasitikrinti savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kad išvengtumėte bet kokių gyvybei pavojingų ligų, tokių kaip vėžys ir abscesų išsivystymas.
Kodėl mano paausinė liauka ištinusi vienoje pusėje?
Tai gali būti infekcija, nes parotitas (paausinės liaukos infekcija) dažniausiai pasireiškia vienoje veido pusėje, vadinamas vienpusiu parotitu.
Kiek laiko trunka paausinės liaukos patinimas?
Jei tai nekenksminga, tai truks savaitę. Bakterinės ar virusinės infekcijos atveju jis išliks tol, kol pradėsite gydyti nereceptiniais vaistais nuo uždegimo, pvz., NVNU.
Kaip užkrečiamas parotitas?
Seilių liaukų infekcija (paausinės liaukos infekcija) gali sukelti įvairių komplikacijų, įskaitant abscesų atsiradimą, infekcijos išplitimą į netoliese esančias sritis ir galimą celiulito ar sepsio vystymąsi. Be to, situacija gali sukelti ilgalaikes ligas, seilių latakų užsikimšimą ir granulomų susidarymą.