Vėlyvo vakaro filmo linksmybės lovoje pakyla į kitą lygį, kai palydėsite jį su nuodėmingu šokoladiniu pyragu! Tiesa? Žinoma, kitą rytą užklumpa kaltė užlipus ant svarstyklių. Na, o jei jus dažnai kankina šis erzinantis potraukis cukrui ir ieškote sveiko būdo patenkinti save, mes jus turime! Vienas geriausių būdų atsikratyti cukraus troškimo yra valgyti rūgštų!
Kas yra cukraus troškimas ir kodėl jis atsiranda?
Nepaisant to, kad valgote sočiai arba naudojatės neribota išsiblaškymo technika, noras ištiesti ranką į šokolado plytelę gali erzinti! Garima Goyal, dietologė, sako: „Tiems, kuriems kyla toks potraukis, sunku susivaldyti dėl maisto, kad ir kokie sotūs būtų! Potraukis cukrui sukelia persivalgymą ir besaikį valgymą, todėl padidėja bendras suvartojamų kalorijų kiekis. Ji mums pasakoja, kodėl mes turime tokius potraukius.
- Žemas gliukozės kiekis kraujyje: Vienas dažnas mechanizmas, susijęs su potraukiu cukrui, yra organizmo sukeltas cukraus kiekio kraujyje disbalansas. Mažas cukraus kiekis kraujyje signalizuoja smegenims suvalgyti ką nors saldaus, kad kompensuotų šį sumažėjimą.
- Emocinė nuoroda: Valgant ką nors saldaus, organizme išsiskiria geros savijautos neuromediatorius, vadinamas serotoninu ir endorfinu, kurie abu yra žinomi kaip „geros savijautos“ cheminės medžiagos. Taigi saldus maistas padeda žmogui jaustis gerai ir padeda sumažinti depresiją bei nerimą. Saldus maistas yra natūralus depresijos gydymo būdas.
- Magnio trūkumas: Kartais potraukis cukrui reiškia gilesnę mitybos problemą ir tai yra magnio trūkumas. Trūkstant magnio, organizmas negali tinkamai panaudoti maisto, kad suteiktų energijos kūno ląstelėms, o tai gali sukelti cukraus troškimą.
- Neramumas: Kai blogai išsimiegojate, tai taip pat sukelia organizmo potraukį cukrui. Taip atsitinka todėl, kad kai nesate gerai pailsėję, organizmas nori paguodos maisto, kuris palengvintų smegenis, o tam padeda valgyti saldų maistą.
- Žarnyno sveikata: Bet kuris asmuo, turintis žarnyno problemų, pavyzdžiui, žarnyno uždegimą, trokš saldaus maisto, nes žarnyne esančioms patogeninėms bakterijoms reikia cukraus, kad jos augtų, išgyventų ir daugintųsi.
- Dehidratacija: Nepakankamas vandens kiekis gali sukelti organizmo potraukį cukrui. Taigi, stiklinės vandens gurkšnojimas taip pat gali padėti sumažinti potraukį cukrui.
Kaip rūgštaus maisto valgymas padeda numalšinti cukraus troškimą?
Šiuose vaisiuose esančios rūgštys sulėtina virškinimą, neleidžia cukraus kiekiui kraujyje padidėti ir nesumažėti bei gerina maistinių medžiagų įsisavinimą. Vartojant rūgštų maistą, mūsų skonio receptoriai suaktyvinami unikaliu būdu, suteikiant gaivų ir intensyvų pojūtį.
- Subalansuojantys skonius: Mūsų skonio pumpurai dažnai siekia pusiausvyros, o rūgštaus maisto vartojimas gali atremti nepaprastai saldų skonį, prie kurio yra įpratę mūsų gomuriai. Dėl saldaus ir rūgštaus kontrasto saldus maistas gali atrodyti mažiau patrauklus.
- Sotumas: Rūgštus maistas gali sukelti sotumo ir pasitenkinimo jausmą. Kai suvalgote ką nors rūgštaus, jūsų smegenims siunčiami signalai, kad suvartojote kažką svarbaus, o tai gali sumažinti norą valgyti daugiau, ypač saldžių skanėstų.
- Mažesnis cukraus suvartojimas: Rūgščių maisto produktų įtraukimas į savo mitybą gali padėti sumažinti bendrą cukraus suvartojimą. Pasirinkę rūgščius užkandžius arba įtraukę rūgščių elementų į savo maistą, galite būti mažiau linkę ieškoti saldžių alternatyvų.
- Natūralūs cukrūs: Kai kuriuose rūgščiuose maisto produktuose yra natūralaus cukraus, pavyzdžiui, vaisiuose. Šie natūralūs cukrūs yra mažiau perdirbami ir yra sveikesnė alternatyva rafinuotam cukrui, esančiam daugelyje saldžių užkandžių.
Rūgštus maistas kovoti su potraukiu cukrui
Štai 5 rūgštaus maisto variantai, kuriuos galite išbandyti, kai kitą kartą užsinorėsite ko nors saldaus!
1. Fermentuoti maisto produktai
Rauginti kopūstai, kimchi ir jogurtas yra puikus maistas, skirtas pažaboti cukraus potraukį. Kitas tokių maisto produktų privalumas yra tai, kad jie yra probiotikų šaltinis, padedantis kovoti su patogeninėmis bakterijomis, kurios klesti ant cukraus, ir jas naikinti.
2. Citrininis vanduo
Cukraus troškimą gerai subalansuoja stiklinė rūgštaus citrininio vandens. Be to, vanduo padės drėkinti kūną ir subalansuoti potraukį saldžiam maistui.
3. Persikas
Šis rūgštaus ir saldaus skonio vaisius yra puikus vitamino A ir vitamino C šaltinis. Jis labai padeda pažaboti cukraus potraukį.
4. Ananasas
Šis atogrąžų vaisius ne tik rūgštaus skonio, bet ir skanus, jame gausu vitamino C. Ananasuose gausu bromelaino – fermento, kuris gali padėti nuo uždegimo ir virškinimo.
5. Jogurtas
Šiame pieno produkte gausu probiotikų, kalcio ir baltymų. Į jogurtą galite pridėti medaus ir vaisių, kad pagerintumėte jo skonį.
Sveikos mitybos ekspertė ir sertifikuota mitybos specialistė, besispecializuojanti subalansuotos mitybos sprendimuose siekiant sveikatos tikslų, tokių kaip svorio metimas, energijos atstatymas ar geresnė bendra savijauta. Šiuo metu Agnė yra pagrindinė mitybos skilties autorė sveikatingumo platformoje „Sveikatos Rūmai“.
Agnė baigė maisto mokslų ir mitybos bakalauro studijas Vilniaus universitete, o vėliau įgijo magistro laipsnį Londono Karalienės Marijos universitete, kur gilinosi į mitybos planavimą ir metabolizmo valdymą. Studijų metu ji dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kurie analizavo, kaip mitybos pokyčiai gali paveikti ilgalaikę sveikatą.
Jos straipsniuose ir rekomendacijose akcentuojamas praktinis ir į žmogų orientuotas požiūris į sveiką mitybą. Agnė tiki, kad sveikas maistas neturi būti sudėtingas ar brangus, todėl ji specializuojasi paprastų, lengvai pritaikomų patarimų dalijimu, kurie padeda siekti ilgalaikių rezultatų.
Agnė yra sukaupusi didelę patirtį dirbdama su žmonėmis, norinčiais koreguoti savo mitybą metant svorį, valant organizmą ar paprasčiausiai stiprinant imunitetą. Jos tikslas – padėti žmonėms atsisakyti kraštutinių dietų ir atrasti tvarų bei malonų mitybos būdą.
Kai ji nerašo straipsnių ar nesupažindina skaitytojų su naujausiais mitybos tyrimais, Agnė mėgsta gilintis į sveikatos ir maisto ryšį, tyrinėti mitybos mitus ir mokytis naujų būdų, kaip maistas gali padėti jaustis geriau kasdien.