Policistinių kiaušidžių sindromas: simptomai, priežastys ir gydymas

Policistinių kiaušidžių sindromas: simptomai, priežastys ir gydymas

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-05-06

Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) yra būklė, kai nereguliarios menstruacijos atsiranda dėl mėnesinės ovuliacijos nebuvimo. Apie 5-10 procentų moterų yra paveiktos šios būklės. PCOS siejamas su padidėjusiu androgenų lygiu. Pertekliniai androgenai gali sukelti hirsutizmą, androgeninę alopeciją ir spuogus. Daugeliu atvejų moterys, sergančios PCOS, turi didesnę obstrukcinės miego apnėjos, diabeto ir viršsvorio ar nutukimo riziką. PCOS nėra išgydoma, tačiau gydymas gali palengvinti simptomus, leidžiant moterims, sergančioms PCOS, gyventi be rimtų komplikacijų.

Kokie yra policistinių kiaušidžių sindromo požymiai ir simptomai?

Pagrindiniai policistinių kiaušidžių sindromo požymiai ir simptomai yra šie:

  • Spuogai: asmenims, sergantiems PCOS, spuogai gali atsirasti ant nugaros, veido ar krūtinės ir yra sunkiai gydomi.
  • Nereguliarūs menstruacijų ciklai: PCOS gali sukelti nereguliarias arba išnykusias menstruacijas. Ši būklė taip pat gali sukelti stiprų kraujavimą per menstruacijas.
  • Hirsutizmas: iki 70 procentų moterų, sergančių PCOS, turi hirsutizmą. Hirsutizmas yra būklė, kai atsiranda per daug plaukų augimo, ypač ant rankų, krūtinės, veido ar pilvo.
  • Nutukimas: nuo 40 iki 80 procentų PCOS sergančių asmenų turi viršsvorį ir sunku išlaikyti savo svorį sveikoje ribose.
  • Acanthosis nigricans: asmenims, sergantiems PCOS, kaklo, pažastų, kirkšnių arba po krūtimis oda gali tamsėti ir sustorėti.
  • Cistos: sergančiųjų PCOS kiaušidėse gali susiformuoti kiaušinių folikulinės cistos, todėl kiaušidės atrodo didesnės ultragarsu.
  • Odos teratos: sergantiems PCOS, odos teratos paprastai formuojasi ant kaklo arba pažastų.
  • Alopecija: asmenys, sergantys PCOS, gali patirti alopeciją, prarasti plaukus ant galvos odos vietomis.
  • Nevaisingumas: PCOS yra dažniausia nevaisingumo priežastis asmenims, kuriems gimimo metu buvo priskirta moteriška lytis. Neregulinė ovuliacija gali paveikti moters gebėjimą pastoti.

PCOS gali būti besimptomė. Daugelis žmonių, sergančių PCOS, gali nesuvokti, kad turi šią būklę, kol nesusiduria su sunkumais pastojant arba priauga svorio be žinomos priežasties. Lengvoje PCOS simptomai nėra pakankamai ryškūs, kad būtų lengvai pastebėti.

Kas sukelia policistinių kiaušidžių sindromą?

PCOS būdingos reprodukcinių hormonų disbalansas, pasireiškiantis padidėjusiu androgenų, LH, FSH lygiu ir sumažėjusiu estrogenų bei progesteronų lygiu. Šis hormoninis disbalansas, manoma, prisideda prie kiaušidžių disfunkcijos, trukdydamas ovuliacijai ir sukeldamas nereguliarias menstruacijas.

Menstruacinis ciklas yra hormonų sinchronizacijos rezultatas, kurį išskiria pagumburio, hipofizės ir kiaušidžių ašis, kad organizmas būtų pasirengęs nėštumui. Pirma menstruacinio ciklo pusėje dėl FSH ir estrogenų lygio padidėjimo kiaušidėje auga folikulas. Ciklo viduryje hipofizė išskiria didelį LH kiekį, kad iš folikulo būtų išlaisvintas subrendęs kiaušinis. Vėliau folikulas virsta geltonkūnio cista, gaminančia progesteroną ir estrogeną, kad paruoštų gimdą galimai implantacijai.

Tačiau moterims, sergančioms PCOS, folikulai nesugeba augti iki tokio dydžio, kad galėtų išleisti kiaušinį. Pastebimas hormonų disbalansas su padidėjusiu LH ir androgenų lygiu, bet sumažėjusiu estrogenų ir progesteronų lygiu. Kai kurie mano, kad androgenų padidėjimas taip pat susijęs su padidėjusiu insulinu dėl atsparumo insulinui.

Žmonės, kurių organizmas yra nejautrus insulinui, reikalauja didesnio insulino kiekio, kad palaikytų cukraus kiekį kraujyje sveikame diapazone. Hiperinsulinemija dažniausiai būdinga moterims, sergančioms PCOS. Nutukusios moterys, sergančios PCOS, tris kartus labiau linkusios į diabeto atsiradimo riziką. Be nutukimo, šeimos diabetas, rasės ir etninės grupės taip pat yra rizikos veiksniai, padedantys vystyti diabetą moterims, sergančioms PCOS.

Komplikacijos

PCOS gali padidinti nėštumo komplikacijų ir kitų komplikacijų riziką. PCOS gali sukelti šias komplikacijas:

Policistinių kiaušidžių sindromo diagnozė

Norint diagnozuoti PCOS, gydytojas atlieka fizinį tyrimą ir papildomus testus, kad nustatytų šios būklės požymius ir simptomus. Nustatomas svoris ir kraujo spaudimas, po to atliekamos apklausos dėl simptomų, medicininės ir šeimos istorijos. Fizinės apžiūros metu gali būti pastebėta odos spalvos pakitimai, plaukų praradimas, odos teratos, spuogai, hirsutizmas ir nereguliarios arba išnykusios menstruacijos. Taip pat naudojami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti hormonų ir gliukozės lygius. Gydytojai gali atlikti dubens apžiūrą, kad ištirtų nereguliarius menstruacinius ciklus arba gimdos gleivinės storį.

Policistinių kiaušidžių sindromo gydymas

Gydymo pasirinkimai priklauso nuo jūsų medicininės istorijos, simptomų, kitų sveikatos problemų ir ateities nėštumo planų.

Gydymo moterims, sergančioms PCOS, kurios neplanuoja būsimo nėštumo, variantai yra šie:

  • Hormoninė kontracepcija: Kontraceptikai, tokie kaip geriamosios kontraceptinės, kontraceptinės pleistrai, kontraceptinės injekcijos, hormoniniai žiedai ir intrauterininė priemonė (spiralė), padeda reguliuoti jūsų menstruacinį ciklą.
  • Insulino jautrikliai: Metformin yra diabeto vaistas, kuris padidina insulino jautrumą. Menstruaciniai ciklai žmonių su PCOS gali pagerėti, kai jų hiperinsulinemija yra kontroliuojama.
  • Antiandrogenai: Antiandrogenai padeda kovoti su androgenų poveikiu. Jie gali sumažinti spuogus ir per didelį plaukų augimą.
  • Gyvenimo būdo pokyčiai: Subalansuotos dietos laikymasis ir sveiko svorio išlaikymas gali teigiamai paveikti insulino lygius.

Gydymas moterims, sergančioms PCOS, kurios nori būti nėščios, apima:

  • Ovuliacijos indukcijos vaistai: Yra tam tikrų vaistų, kurie gali sukelti ovuliaciją, pavyzdžiui, klomifenas, letrozolas ir gonadotropinai.
  • Chirurginė procedūra: Nors tai retas atvejis, chirurgai gali atlikti operaciją, kurios metu pašalinamas audinys kiaušidėse, gaminantis androgenus.
  • In vitro fertilizacija (IVF): Jei vaistai negali sukelti ovuliacijos, IVF gali būti alternatyvus būdas pastoti. Vykdant IVF, kiaušinėlis apvaisinamas spermatozoidu už kūno ribų, o vėliau implantuojamas į gimdą.

Policistinių kiaušidžių sindromo prevencija

Nors nėra įrodytų metodų, kurie padėtų išvengti PCOS, galite išvengti šios būklės poveikio:

  • Išlaikyti sveiką svorį. Svorio metimas gali sumažinti insulino ir androgenų lygius bei atstatyti ovuliaciją.
  • Mažinti angliavandenių vartojimą. Didelis angliavandenių suvartojimas gali padidinti insulino lygius. Įtraukti daugiau sudėtinių angliavandenių iš daržovių, vaisių ir pilno grūdo produktų, vengiant perdirbtų angliavandenių.
  • Reguliariai mankštintis. Reguliari mankšta gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir palengvinti ar užkirsti kelią atsparumui insulinui. Aktyvumas taip pat padeda išlaikyti sveiką svorio diapazoną ir sumažinti diabeto išsivystymo riziką.

Pasirengimas vizitui pas gydytoją

Jei turite PCOS, specialistai, kuriuos galite pasikonsultuoti, yra ginekologas, endokrinologas ir reprodukcijos endokrinologas. Pasirengti prieš vizitą yra svarbu ir verta užsirašyti šią informaciją:

  • Informacija apie jūsų menstruacijas: kiek jos tęsiasi, kaip dažnai atsiranda ir koks kraujavimas būna stiprus.
  • Sąrašą vaistų ar papildų, kuriuos vartojate.
  • Svarbi informacija apie save asmeniškai.
  • Klausimai, kuriuos norėtumėte užduoti gydytojui, t. y., kokius testus turėčiau atlikti, kaip PCOS veikia mano pastojimo galimybes, kokie vaistai gali pagerinti simptomus ar padidinti nėštumo galimybes, ką turėčiau daryti, kad sumažinčiau simptomus ir kokie yra ilgalaikiai PCOS poveikiai mano sveikatai.

Be anksčiau minėto pasirengimo, vertėtų pasvarstyti atsakymus į šiuos klausimus, kuriuos gydytojas gali užduoti:

  • Kokie yra jūsų simptomai?
  • Kaip dažnai ir kokio stiprumo yra jūsų simptomai?
  • Kada prasidėjo jūsų simptomai?
  • Kada įvyko jūsų paskutinės menstruacijos?
  • Ar jūsų pirmos laipsnio giminėms moterims diagnozuotas PCOS?
  • Kokie veiksniai, atrodo, pagerina ar pablogina jūsų simptomus?
  • Ar norite susilaukti vaiko?

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar PCOS yra genetinė liga?

Yra tam tikrų požymių, rodančių, kad PCOS yra genetinis, o tai reiškia, kad yra didesnė tikimybė susirgti PCOS, jei jūsų biologinė motina turi šią būklę.

Kokie hormonai veikia PCOS?

PCOS veikia hormonai yra androgenai, estrogenai, folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH), liuteinizuojantis hormonas (LH), insulinas ir progesteronas.

Kuo skiriasi PCOS ir endometriozė?

Nors tiek PCOS, tiek endometriozė gali sukelti kiaušidžių cistas ir nevaisingumą, tai yra skirtingi sutrikimai. Endometriozės atveju pastebimas nenormalus, ektopinis endometriozinio audinio augimas kiaušidėse, kiaušintakiuose ar makštyje. Endometriozės simptomai apima menstruacijų spazmus arba pilvo skausmą. Kita vertus, PCOS simptomai apima nereguliarias mėnesines, ovuliacijos problemas ir kitus šalutinius poveikius dėl hormoninio disbalanso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *