Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra būklė, kai atsiranda nereguliarūs menstruaciniai ciklai dėl mėnesinių ovuliacijos nebuvimo. Apie 5-10 procentų moterų patiria šią būklę. PKS yra susijęs su padidėjusiomis androgenų koncentracijomis. Per didelis androgenų kiekis gali sukelti hirsutizmą, androgeninę alopeciją ir spuogus. Daugeliu atvejų moterims, sergančioms PKS, padidėja obstrukcinės miego apnėjos, diabeto ir antsvorio ar nutukimo rizika. PKS nėra išgydomas, tačiau gydymas gali palengvinti simptomus, leidžiant moterims gyventi be didelių komplikacijų.
Kokie yra policistinių kiaušidžių sindromo požymiai ir simptomai?
Dažniausi policistinių kiaušidžių sindromo požymiai ir simptomai yra:
- Spuogai: žmonėms, sergantiems PKS, spuogai gali pasirodyti ant nugaros, veido ar krūtinės ir yra sunkiai gydomi.
- Nereguliarūs menstruaciniai ciklai: PKS gali sukelti nereguliarias arba visiškai nebūdingas mėnesines. Taip pat gali pasireikšti gausus kraujavimas menstruacijų metu.
- Hirsutizmas: apie 70 procentų moterų, sergančių PKS, patiria hirsutizmą. Hirsutizmas yra būklė, kai padidėja plaukų augimas, ypač ant rankų, krūtinės, veido ar pilvo.
- Nutukimas: 40 – 80 procentų žmonių, sergančių PKS, yra antsvorio ir sunkiai išlaiko sveiką svorį.
- Akanthosis nigricans: odos sritys kaklo, pažastų, kirkšnių ar po krūtimis žmonėms, sergantiems PKS, gali patamsėti ir sustorėti.
- Cistos: kiaušidėse žmonėms, sergantiems PKS, gali susidaryti kiaušidžių folikulų cistos, dėl kurių kiaušidės ultragarso tyrimo metu atrodo didesnės.
- Odos išaugos: žmonėms, sergantiems PKS, odos išaugos paprastai atsiranda ant kaklo arba pažastų.
- Alopecija: žmonės, sergantys PKS, gali patirti alopeciją, prarasdami plaukų kuokštus ant galvos.
- Nepakankamumas: PKS yra dažniausia nevaisingumo priežastis žmonėms, kurie buvo priskirti moteriškai lyčiai. Nereguliari ovuliacija gali paveikti moters gebėjimą pastoti.
PKS gali būti besimptomis. Daugelis žmonių, sergančių PKS, gali nesuvokti, kad turi šią būklę, kol susiduria su sunkumais pastoti arba priauga svorio be aiškių priežasčių. Lengvos PKS formos simptomai nebūna pakankamai ryškūs, kad būtų lengvai pastebimi.
Kokios yra policistinių kiaušidžių sindromo priežastys?
PKS atveju yra reprodukcinių hormonų disbalansas, kai padidėja androgenų, LH, FSH, ir sumažėja estrogenų bei progesteronų. Manoma, kad šis hormonų disbalansas prisideda prie kiaušidžių disfunkcijos, kuri sutrikdo ovuliaciją ir gali sukelti nereguliarius menstruacinius ciklus. Mėnesinių ciklas yra hormonų, išskiriamų iš hipotalamo-hipofizės-kiaušidžių ašies, orkestracija, skirta paruošti organizmą nėštumui. Pirmoje menstruacinio ciklo pusėje kiaušidėse vystosi augantis folikulas, dėl didėjančių FSH ir estrogenų lygių. Ciklo viduryje hipofizė išskiria LH, kad išleistų subrendusį kiaušinį iš kiaušidžių folikulo. Vėliau folikulas virsta geltonkūnio cista, kuri gamina progesteroną ir estrogeną, kad paruoštų gimdą galimai implantacijai. Tačiau moterims, sergančioms PKS, folikulai nesugeba augti iki dydžio, kad galėtų išleisti kiaušinį. Hormonų disbalansas pasireiškia padidėjusiu LH ir androgenų lygiu, tačiau sumažėja estrogenų ir progesteronų. Kai kurie mano, kad padidėjęs androgenų kiekis taip pat gali būti dėl padidėjusio insulino, atsirandančio dėl insulino atsparumo. Žmonėms, turintiems insulino atsparumą, reikia didesnio insulino kiekio, kad būtų palaikoma gliukozė sveikame lygyje. Hiperinulinemija dažnai pasitaiko moterims, sergančioms PKS. Nutukusios moterys, sergančios PKS, tris kartus dažniau rizikuoja susirgti prediabetu. Be nutukimo, šeimos anamnezė, rasė ir etninė priklausomybė taip pat yra rizikos veiksniai, susiję su diabeto išsivystymu moterims, sergančioms PKS.
Komplikacijos
PKS gali padidinti riziką susirgti komplikacijomis nėštumo metu ir kitomis. PKS komplikacijos gali apimti:
Policistinių kiaušidžių sindromo diagnozė
Norint diagnozuoti PKS, gydytojas atlieka fizinį tyrimą ir papildomus testus, kad nustatytų šios būklės požymius ir simptomus. Nustatomas svoris ir kraujospūdis, po to klausiama apie simptomus, medicininę ir šeimos istoriją. Fizinis tyrimas gali atskleisti odos spalvos pakitimus, plaukų netekimą, odos išaugas, spuogus, hirsutizmą ir nereguliarius ar visiškai nebūdingus menstruacinius ciklus. Be to, atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti hormonų ir gliukozės lygius. Gydytojai gali atlikti dubens tyrimą, kad ištirtų nereguliarius menstruacinius ciklus arba gimdos gleivinės storį.
Policistinių kiaušidžių sindromo gydymas
Gydymo galimybės priklauso nuo jūsų medicininės istorijos, simptomų, kitų sveikatos problemų ir planų dėl būsimo nėštumo. Moterims, sergančioms PKS ir neturinčioms planų dėl būsimo nėštumo, gydymo galimybės apima:
- Hormonalinė kontracepcija: kontraceptikai, tokie kaip geriamieji kontraceptikai, kontraceptinės pleistrai, kontraceptinės injekcijos, hormoniniai žiedai ir intrauteriniai prietaisai (IUD), padeda reguliuoti menstruacinį ciklą.
- Insulino jautrumą didinantys vaistai: Metforminas yra diabetinis vaistas, kuris didina insulino jautrumą. Menstruaciniai ciklai žmonėms, sergantiems PKS, gali pagerėti, kai jų hiperinulinemija yra kontroliuojama.
- Antiandrogenai: antiandrogenai padeda neutralizuoti androgenų poveikį. Jie gali sumažinti spuogus ir per didelį plaukų augimą.
- Gyvenimo būdo pakeitimas: sveika mityba ir sveiko svorio išlaikymas gali teigiamai paveikti insulino lygius.
Moterims, sergančioms PKS, kurios nori pastoti, gydymo galimybės apima:
- Ovuliacijos indukcijos vaistai: yra tam tikrų vaistų, kurie įrodytai sukelia ovuliaciją, pavyzdžiui, klomifenas, letrozolas ir gonadotropinai.
- Chirurginė procedūra: nors tai retai pasitaiko, chirurgai gali atlikti operaciją, kad pašalintų audinį kiaušidėse, kuris gamina androgenus.
- In vitro apvaisinimas (IVF): jei vaistai negali sukelti ovuliacijos, IVF gali būti alternatyva nėštumui. IVF metu kiaušinis apvaisinamas spermatozoidu už organizmo ribų prieš implantaciją į gimdą.
Policistinių kiaušidžių sindromo prevencija
Nors nėra įrodytų metodų, padedančių užkirsti kelią PKS, galite sumažinti šios būklės poveikį:
- Išlaikyti sveiką svorį. Svorio metimas gali sumažinti insulino ir androgenų lygius, atstatant ovuliaciją.
- Mažinti angliavandenių suvartojimą. Didelio angliavandenių kiekio dieta gali padidinti insulino lygius. Įtraukite daugiau sudėtinių angliavandenių iš daržovių, vaisių ir viso grūdo produktų, vengdami rafinuotų angliavandenių.
- Reguliariai mankštintis. Reguliarus fizinis aktyvumas gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir palengvinti arba užkirsti kelią insulino atsparumui. Buvimas aktyviu taip pat padeda išlaikyti sveiką svorį ir sumažinti diabeto išsivystymo riziką.
Pasiruošimas vizitui
Jei turite PKS, specialistai, kuriuos galite aplankyti, yra ginekologas, endokrinologas ir reprodukcinis endokrinologas. Norėdami pasiruošti vizitui, užsirašykite šią informaciją:
- Jūsų menstruacijos: kiek laiko jos trunka ir kaip dažnai bei gausiai jos vyksta.
- Informacija apie jūsų menstruacijas, įskaitant, kaip dažnai jos pasitaiko, kiek laiko trunka ir kaip gausiai.
- Vaistų ar maisto papildų, kuriuos vartojate, sąrašas.
- Svarbi asmeninė informacija.
- Klausimai, kurių norėtumėte užduoti gydytojui, pavyzdžiui, kokius tyrimus turėtumėte atlikti, kaip PKS veikia mano galimybes pastoti, kokie vaistai gali pagerinti simptomus arba padidinti nėštumo tikimybę, ką turėčiau daryti, kad sumažinčiau simptomus, ir kokie ilgalaikiai PKS poveikiai mano sveikatai.
Be aukščiau minėto pasiruošimo, turėtumėte pasiruošti atsakyti į šiuos klausimus, kuriuos gali užduoti jūsų gydytojas:
- Kokie yra jūsų simptomai?
- Kiek dažnai ir kiek stipriai pasireiškia jūsų simptomai?
- Kada prasidėjo jūsų simptomai?
- Kada buvo paskutinės menstruacijos?
- Ar kuri nors iš jūsų pirmo laipsnio giminaičių buvo diagnozuota PKS?
- Kas gali pagerinti arba pabloginti jūsų simptomus?
- Ar norite pastoti?
Dažnai užduodami klausimai
Ar PKS yra genetinė liga?
Yra tam tikrų įrodymų, kad PKS yra genetinis sutrikimas, tai reiškia, kad labiau tikėtina, jog PKS išsivystys, jei jūsų biologinė motina turi šią būklę.
Kokie hormonai veikia PKS?
Hormonai, dalyvaujantys PKS, yra androgenai, estrogenas, folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH), liuteinizuojantis hormonas (LH), insulinas ir progesteronas.
Koks skirtumas tarp PKS ir endometriozės?
Nors tiek PKS, tiek endometriozė gali sukelti kiaušidžių cistas ir nevaisingumą, tai yra skirtingos būklės. Endometriozės atveju nenormaliai, ektoopiškai auga endometriumo audiniai kiaušidėse, kiaušintakiuose ar makštyje. Endometriozės simptomai apima menstruacinius skausmus arba dubens skausmą. Tuo tarpu PKS simptomai apima nereguliarias menstruacijas, ovuliacijos problemas ir kitus šalutinius poveikius, atsirandančius dėl hormonų disbalanso.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.