Ši vakcina yra skirta padėti apsaugoti kūdikius ir mažus vaikus nuo tam tikro viruso sukeliamos infekcijos – rotaviruso, kuris gali sukelti karščiavimą, vėmimą ir viduriavimą. Tokie simptomai gali lemti stiprų, nors retai gyvybei pavojingą, skysčių trūkumą. Skiepijimas yra veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo šio viruso infekcijos. Ši vakcina turi susilpnintų gyvų virusų, kurie sustiprina natūralų organizmo imunitetą prieš virusą. Reikia pažymėti, kad vakcina gali visiškai neapsaugoti kiekvieno paskiepyto asmens.
Naudojimas
Kaip naudoti Rotateq
Prieš skiepijimą perskaitykite visą vakcinos informaciją, pateiktą jūsų sveikatos priežiūros specialistų. Jei kyla klausimų, pasitarkite su medicinos darbuotoju.
Ši vakcina yra skiriama per burną sveikatos priežiūros specialistui prižiūrint.
Vakcinacija dažniausiai atliekama pagal tam tikrą skiepijimo grafiką – taip užtikrinama geriausia apsauga. Tiksliai laikykitės gydytojo pateikto tvarkaraščio. Kad nepamirštumėte paskirtų dozių, pasižymėkite datas kalendoriuje.
Ši vakcina gali būti skiriama kartu su kitomis vakcinomis.
Nepageidaujamos reakcijos
Gali pasireikšti nežymus karščiavimas, viduriavimas arba vėmimas. Jei bet kuris iš šių simptomų išlieka ar stiprėja, nedelsdami informuokite sveikatos priežiūros specialistą.
Svarbu žinoti, kad gydytojas paskyrė šią vakciną todėl, jog jos nauda jūsų vaikui yra didesnė už galimą šalutinio poveikio riziką. Daugelis paskiepytų vaikų neturi rimtų šalutinių poveikių.
Tuoj pat pasakykite gydytojui, jei jūsų vaikui pasireiškia sunkios nepageidaujamos reakcijos, pavyzdžiui, aukštas karščiavimas (didesnis nei 39 laipsniai).
Retais atvejais, po šios vakcinos paskyrimo, kūdikiams gali išsivystyti rimta žarnyno problema – žarnos užsikimšimas ar susisukimas (žinomas kaip invaginacija). Didžiausia rizika būna per 21 dieną po pirmosios rotaviruso vakcinos dozės, ypač pirmąsias 7 dienas. Jei pastebite tokius simptomus kaip kraujingos išmatos, staigus stiprus pilvo skausmas arba viduriavimas, nedelsdami kreipkitės pagalbos. Kūdikiams simptomai gali būti kelių traukimas prie krūtinės ir verkimas, ypač liečiant pilvą.
Labai retai gali pasireikšti sunki alerginė reakcija į šią vakciną. Nedelsiant kreipkitės pagalbos, jei atsiranda tokių požymių kaip bėrimas, niežulys ar patinimas (ypač veide, liežuvyje, gerklėje), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo sutrikimai.
Tai nėra visų galimų šalutinių poveikių aprašas. Jei pastebite kitų reakcijų, neminėtų aukščiau, pasitarkite su gydytoju.
Jei kyla abejonių dėl šalutinių poveikių, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus.
Atsargumo priemonės
Prieš paskiriant šią vakciną vaikui, informuokite medicinos darbuotoją, jei vaikas yra alergiškas šiai vakcinai ar turi kitų alergijų. Vakcinos sudėtyje gali būti neaktyvių medžiagų, pavyzdžiui, latekso (kai kuriose pakuotėse), kurios gali sukelti alergines reakcijas. Dėl papildomos informacijos klauskite sveikatos priežiūros specialisto.
Prieš vartojant šią vakciną, informuokite gydytoją apie vaiko ligos istoriją, ypač jei vaikas dabar karščiuoja ar serga (įskaitant vėmimą arba viduriavimą), turi skrandžio ar žarnyno problemų (pvz., užsikimšimas, invaginacija), imuninės sistemos sutrikimų (pavyzdžiui, dėl ŽIV infekcijos, sunkios kombinuotos imunodeficito ligos, kai kurių vėžio formų, pavyzdžiui, leukemijos, limfomos, arba po spindulinės terapijos), ankstesnių nepageidaujamų reakcijų į skiepus.
Šeimos nariai ar artimieji, sergantys vėžiu ar turintys nusilpusį imunitetą, retai gali užsikrėsti virusu, jei dažnai kontaktuoja su paskiepytu vaiku. Artimieji turėtų rūpestingai laikytis higienos – ypač gerai plauti rankas po sauskelnių keitimo ar maitinimo. Dėl išsamesnės informacijos pasitarkite su gydytoju.
Ši vakcina neskirta naudoti suaugusiesiems. Jos nerekomenduojama vartoti nėštumo ar žindymo laikotarpiu. Jei kyla klausimų dėl šios vakcinos, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.