Multivitaminų ir geležies papildai dažnai vartojami siekiant užkirsti kelią arba gydyti vitaminų trūkumą, kuris gali išsivystyti dėl netinkamos mitybos, tam tikrų sveikatos būklių ar nėštumo metu. Vitaminai ir geležis yra būtinos organizmo medžiagos, padedančios palaikyti gerą savijautą ir tinkamą organizmo veiklą.
Kaip vartoti multivitaminus suaugusiesiems
Dažniausiai šį papildą rekomenduojama vartoti kartą per dieną, kaip nurodyta ant pakuotės arba pagal gydytojo paskyrimą. Labai svarbu neviršyti nurodytos dozės. Jei kyla klausimų apie vartojimą, visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Geriausia multivitaminus su geležimi gerti tuščiu skrandžiu – valandą prieš valgį arba praėjus dviem valandoms po valgio. Užsigerkite pilna stikline vandens, nebent gydytojas rekomenduoja kitaip. Jei jaučiate pilvo diskomfortą, papildą galima vartoti kartu su maistu. Venkite kartu ar netrukus prieš bei po vartojimo gerti pieno, arbatos, kavos ar vartoti rūgštingumą mažinančių vaistų – jie gali silpninti papildų poveikį. Po tabletės ar kapsulės išgėrimo bent 10 minučių nesigulkite.
Pailginto arba atidėto veikimo kapsulių/tablečių negalima laužyti ar kramtyti – jas reikia ryti nesmulkintas. Jei leidžiama puselinti, tabletę dalinkite tik tada, kai tai aiškiai nurodė gydytojas arba vaistininkas.
Stenkitės papildus vartoti kasdien tuo pat metu – taip veiklioji medžiaga organizme palaikoma pastoviau, o reguliarumas padeda nepamiršti dozės.
Galimi šalutiniai poveikiai
Dažniausi multivitaminų ir geležies papildų šalutiniai poveikiai yra virškinimo sutrikimai: gali pasireikšti vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar pykinimas. Neretai šie pojūčiai praeina savaime, organizmui įpratus prie preparato. Jei nepageidaujamas poveikis neslūgsta ar stiprėja, kreipkitės į gydytoją.
- Geležis gali nudažyti išmatas tamsiai – tai nekenkia sveikatai.
- Rimtas šalutinis poveikis, pavyzdžiui, stipri alerginė reakcija, yra labai retas. Tokiu atveju gali atsirasti bėrimas, niežulys ar tinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityse), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sunkumų.
Jei pastebite bet kokių kitų neįprastų reakcijų, kurios nepriskirtos prie dažnų šalutinių poveikių, patartina apie tai informuoti gydytoją ar vaistininką.
Įspėjimai
Papildai, kurių sudėtyje yra geležies, netyčia patekę vaikams gali būti ypač pavojingi – net ir nedidelė dozė gali sukelti sunkų apsinuodijimą. Laikykite šiuos produktus vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti multivitaminus su geležimi, informuokite gydytoją apie galimas savo alergijas ar padidėjusį jautrumą preparatų sudedamosioms dalims (kai kuriuose gaminiuose gali būti, pavyzdžiui, sojos). Taip pat pasakykite apie bet kokias lėtines ligas, ypač jei sergate geležies pertekliumi (pvz., hemochromatoze), turite kepenų ligą ar virškinamojo trakto problemų (pavyzdžiui, opas, kolitą), piktnaudžiaujate alkoholiu.
Jei konkretaus gamintojo multivitaminuose yra folio rūgšties, įspėkite gydytoją, jei turite vitamino B12 trūkumą ar tam tikras anemijas, nes folio rūgštis gali maskuoti B12 stygiaus simptomus ir ilgainiui pakenkti nervų sistemai.
Prieš planuojamą operaciją visada informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus ir papildus.
Jei esate nėščia ar maitinate krūtimi, papildą vartokite tik pasitarę su specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Geležies ir kai kurių vitaminų papildai gali sumažinti kitų vaistų pasisavinimą ar veiksmingumą. Ypač tai aktualu žmonėms, kurie vartoja šias vaistų grupes:
- bifosfonatus (kaulų ligoms gydyti)
- levodopą (Parkinsono ligai)
- penicilaminą
- antibiotikus (pvz., ciprofloksaciną, levofloksaciną, tetracikliną)
- skydliaukės hormonų preparatus (pvz., levotiroksiną)
Jei vartojate bet kurį iš išvardytų vaistų ar kitų receptinių ir nereceptinių vaistų bei žolinius papildus, pasitarkite su sveikatos specialistu dėl saugaus derinimo.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.