Tafinlar geriamasis vaistas: vartojimas, šalutinis poveikis, sąveika

Tafinlar geriamasis vaistas: vartojimas, šalutinis poveikis, sąveika

Dabrafenibas yra vaistas, naudojamas įvairių vėžio tipų (tokių kaip odos, skydliaukės, plaučių, kietųjų navikų, smegenų) gydymui. Jis priklauso kinazės inhibitorių grupei. Šis vaistas slopina ar sustabdo vėžinių ląstelių augimą.

Naudojimas

Prieš pradėdami vartoti dabrafenibą ir kiekvieną kartą atsinaujinus receptui, perskaitykite vaisto vartojimo instrukciją, pateiktą vaistininko. Jei kyla klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Vaistą gerkite per burną taip, kaip nurodė gydytojas – paprastai du kartus per dieną, maždaug kas 12 valandų. Vartokite šį vaistą tuščiu skrandžiu, bent 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Jei po vaisto vartojimo vemiate, negerkite papildomos dozės – kitą dozę vartokite kaip įprasta.

Jei naudojate kapsules, jas nurykite nesmulkindami, nekramtydami ir neatidarydami.

Jei vartojate tabletes, prieš pradėdami ir kiekvieną kartą atsinaujinus receptui perskaitykite instrukciją. Tablečių negalima nuryti nesukramtytų, kramtyti ar traiškyti. Tabletes prieš vartojimą reikia ištirpinti vandenyje. Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kiek vandens naudoti. Įpilkite vandens ir reikiamą tablečių kiekį į dozavimo puodelį. Švelniai maišykite arbatinio šaukštelio koteliu bent 3 minutes, kol tabletės suskils. Mišinys turi tapti drumstas baltas, gali likti smulkių dalelių. Išgerkite visą mišinį iškart. Kad suvartotumėte visą vaistą, papildomai įpilkite vandens į puodelį, dar kartą sumaišykite ir išgerkite. Kartokite, jei reikia, kol išgersite viską. Vaistą suvartokite per 30 minučių nuo paruošimo.

Mišinį galima leisti ir per zondą į skrandį (nazogastrinį ar gastrinį zondą). Jei vaistą skiriate per zondą, paprašykite sveikatos priežiūros specialisto detalių instrukcijų.

Dozė skiriama atsižvelgiant į jūsų sveikatos būklę ir reakciją į gydymą. Vaikams dozė priklauso ir nuo svorio.

Nedidinkite dozės ir nevartokite vaisto dažniau ar ilgiau, nei skyrė gydytojas – būklė greičiau nepagerės, o šalutinio poveikio rizika išaugs. Kadangi šis vaistas gali būti absorbuojamas pro odą ir plaučius ir gali pakenkti vaisiui, nėščios moterys ar planuojančios pastoti neturėtų liesti šio vaisto ar įkvėpti kapsulių dulkių.

Šalutinis poveikis

Gali pasireikšti plaukų slinkimas, odos sustorėjimas, galvos skausmas, pėdų ar rankų tinimas ar pleiskanojimas, sąnarių, raumenų ar nugaros skausmas. Vaikams gali padidėti svoris. Jei šie simptomai užsitęsia ar stiprėja, nedelsdami informuokite gydytoją ar vaistininką.

Kartais vartojant šį vaistą gali pasireikšti rimtas šalutinis poveikis, tačiau gydytojas paskyrė vaistą, nes tikisi, kad nauda bus didesnė nei rizika. Dėl to būtina atidžiai stebėti sveikatos būklę – tai sumažina sunkių reakcijų tikimybę.

Nors šis vaistas vartojamas tam tikrų odos vėžio formų gydymui, retais atvejais jis gali sukelti naują odos vėžį ar kitų rūšių vėžį. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebite neįprastus odos pokyčius (tokių kaip opos, gumbeliai, karpos, apgamų dydžio ar spalvos kaita, kraujuojantis ar negyjantis darinys). Gydytojas turi patikrinti odą prieš gydymą, kas 2 mėnesius gydymo metu ir iki 6 mėnesių po vaisto vartojimo nutraukimo.

Gali retai padidėti gliukozės kiekis kraujyje, dėl to atsiranda ar paūmėja diabetas. Nedelsdami informuokite gydytoją, jei atsiranda padidėjusio cukraus kiekio kraujyje simptomų, pavyzdžiui, troškulys ar dažnas šlapinimasis. Jei sergate diabetu, reguliariai matuokite cukraus kiekį kraujyje ir dalinkitės duomenimis su gydytoju. Gydytojas gali pakoreguoti vaistų dozes, mitybą ar fizinio aktyvumo programą.

  • Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia sunkus šalutinis poveikis: lengvas kraujavimas ar mėlynės, širdies nepakankamumo požymiai (dusulys, tinimas, neįprastas nuovargis, staigus svorio padidėjimas), galvos svaigimas ar alpimas, inkstų sutrikimai (šlapinimosi pokyčiai).
  • Skubiai kreipkitės į medikus ištikus labai sunkiam šalutiniam poveikiui: akių skausmas, patinimas ar paraudimas, regos pokyčiai (pavyzdžiui, neryškus matymas, jautrumas šviesai), greitas ar nereguliarus širdies plakimas, smegenų kraujavimo požymiai (stiprus galvos skausmas, vienos kūno pusės silpnumas, regėjimo sutrikimai, kalbos sunkumai, priepuoliai ar sumišimas), kraujavimas iš virškinamojo trakto (juodos ar kruvinos išmatos, vėmimas krauju ar panašus į kavos tirščius, galvos svaigimas).
  • Dabrafenibas dažnai sukelia bėrimą, kuris dažniausiai nėra pavojingas. Tačiau bėrimo negalima atskirti nuo bėrimo, kuris gali būti sunkios reakcijos požymis. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda bet koks bėrimas.
  • Labai retai pasitaiko sunki alerginė reakcija į šį vaistą. Skubiai kreipkitės į medikus, jei pajutote sunkaus alerginio poveikio simptomus: karščiavimą, limfmazgių padidėjimą, bėrimą, niežėjimą ar tinimą (ypač veido, liežuvio, gerklės), stiprų galvos svaigimą, kvėpavimo sutrikimus.

Šiame aprašyme nėra visų galimų šalutinių poveikių. Jei pastebite kitus simptomus – praneškite apie juos gydytojui ar vaistininkui.

Atsargumo priemonės

Prieš pradėdami vartoti dabrafenibą pasakykite gydytojui ar vaistininkui, jei esate jam alergiški arba jei turite kitų alergijų. Tai svarbu, nes vaistas gali turėti neveiklių sudedamųjų dalių, kurios gali sukelti alergines reakcijas ar kitų problemų. Dėl detalesnės informacijos pasitarkite su vaistininku.

Prieš pradedant gydymą šiuo vaistu, pasakykite gydytojui ar vaistininkui visą savo ligos istoriją, ypač jei turite: tam tikrą fermentų trūkumą (pvz., G6PD trūkumą), kepenų ligų, diabeto.

Prieš planuojamą operaciją pasakykite gydytojui ar odontologui apie visus vartojamus vaistus ir kitus produktus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *