Nilotinibas yra vartojamas gydyti tam tikrą kraujo vėžio rūšį – lėtinę mieloidinę leukemiją (LML). Šis vaistas veikia lėtindamas arba stabdydamas vėžio ląstelių augimą.
Kaip vartoti tasigna
Prieš pradėdami vartoti nilotinibą ir kaskart papildant receptą, perskaitykite vaistų informacinį lapelį, kurį pateikė jūsų vaistininkas. Jei kyla kokių nors klausimų, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vartokite šį vaistą per burną tuščiu skrandžiu, kaip nurodė gydytojas, paprastai du kartus per parą (kas 12 valandų). Kapsulę nurykite nekramtydami, užgerdami vandeniu. Kapsulės neatidarykite, nelaužykite ir nekramtykite. Nerekomenduojama valgyti mažiausiai 2 valandas prieš ir 1 valandą po dozės suvartojimo. Nilotinibo vartojimas su maistu gali padidinti vaisto kiekį organizme ir riziką susidurti su rimtomis šalutinėmis reakcijomis.
Jei negalite nuryti kapsulės, ją galima atidaryti ir turinį suberti į vieną arbatinį šaukštelį obuolių tyrės. Mišinį reikia nuryti iš karto (per 15 minučių). Naudokite tik vieną arbatinį šaukštelį obuolių tyrės. Neberkite kapsulės turinio į kitą maistą.
Nevartokite greipfrutų ar greipfrutų sulčių, nebent gydytojas ar vaistininkas leidžia tai daryti saugiai. Greipfrutai gali padidinti šalutinių reakcijų tikimybę. Jei reikia informacijos, kreipkitės į savo gydytoją ar vaistininką.
Gydymo metu gerkite pakankamai skysčių, nebent gydytojas nurodė kitaip.
Jei vartojate antacidinius vaistus, juos vartokite likus 2 valandoms iki arba praėjus 2 valandoms po nilotinibo. Jeigu vartojate H2 receptorių blokatorių (pvz., cimetidinas, famotidinas), juos reikėtų gerti likus 10 valandų iki arba praėjus 2 valandoms po nilotinibo.
Dozavimas priklauso nuo jūsų sveikatos būklės, atsako į gydymą, laboratorinių tyrimų ir kitų vaistų, kuriuos vartojate. Būtinai informuokite gydytoją ir vaistininką apie visus naudojamus produktus (receptinius ir nereceptinius vaistus, taip pat augalinius preparatus). Vaikams dozė taip pat priklauso nuo kūno masės.
Nedidinkite dozės ir nevartokite vaisto dažniau nei paskirta. Dėl to būklė nepagreitės, bet padidės rimtų šalutinių reakcijų rizika.
Kadangi šis vaistas gali būti absorbuojamas per odą ir kvėpavimo takus bei gali pakenkti negimusiam kūdikiui, nėščios ar pastoti galinčios moterys neturi liesti šio vaisto ar įkvėpti kapsulių dulkių.
Šalutinis poveikis
Taip pat žiūrėkite įspėjimų skyrių.
Gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, nuovargis, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas. Jei šie reiškiniai nepraeina ar blogėja, informuokite gydytoją arba vaistininką.
Vartojant šį vaistą gali pasireikšti rimtesnis šalutinis poveikis. Tačiau jį paskyręs gydytojas mano, kad nauda viršija pavojų dėl šalutinių reakcijų. Atidus gydytojo stebėjimas gali sumažinti riziką.
Šis vaistas mažina kaulų čiulpų veiklą, dėl ko gali sumažėti eritrocitų, leukocitų ir trombocitų kiekis kraujyje. Tai gali sukelti anemiją, sumažinti organizmo atsparumą infekcijoms ar paskatinti mėlynių ir kraujavimo atsiradimą. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei pastebite šiuos simptomus: neįprastas nuovargis, blyški oda, nuolat gerklėje esantis skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, lengvas mėlynių susidarymas ar kraujavimas (t. y. kraujingos ar juodos išmatos).
Kartais nilotinibas gali sukelti šalutinių reakcijų dėl greito vėžio ląstelių irimo (naviko lizės sindromas). Rizikai mažinti gydytojas gali paskirti papildomų vaistų ir rekomenduoti gerti daug skysčių. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia nugaros ar šonų skausmas, inkstų veiklos sutrikimo požymiai (skausmingas šlapinimasis, rausvas ar kruvinas šlapimas, sumažėjęs šlapimo kiekis), raumenų spazmai ar silpnumas.
Nedelsiant informuokite gydytoją, jei pastebite rimtų šalutinių reakcijų, tarp jų: stiprus pilvo ar pilvo apačios skausmas, kojų ar sąnarių skausmas, rankų, kojų ar pėdų tinimas, neįprastai arba staigiai padidėjęs svoris, padidėjęs troškulys ar šlapinimasis (padidėjęs cukraus kiekis kraujyje), kepenų veiklos sutrikimo požymiai (nenustojantis pykinimas ar vėmimas, apetito netekimas, pilvo ar pilvo apačios skausmas, pageltusios akys ar oda, tamsus šlapimas).
- Įvykus labai rimtoms šalutinėms reakcijoms, kreipkitės į gydytoją nedelsiant. Tokios reakcijos gali būti: greitas, stiprus ar nereguliarus širdies plakimas, stiprus galvos svaigimas, alpimas, traukuliai, infarkto požymiai (skausmas krūtinėje, žandikaulyje ar kairėje rankoje, dusulys, neįprastas prakaitavimas), insulto simptomai (vienos kūno pusės silpnumas, kalbos sutrikimai, staigūs regos sutrikimai, sutrikusi orientacija), kraujavimo į smegenis simptomai (staigus stiprus galvos skausmas, staigūs regos pokyčiai, sutrikusi orientacija, sąmonės praradimas), kraujotakos sutrikimai (tirpimas ar skausmas kojose, skausmas kojose fizinio krūvio metu, sumažėjęs vaikščiojimo atstumas).
- Labai sunki alerginė reakcija į šį vaistą pasitaiko retai. Tačiau nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei pastebite tokius alergijos simptomus kaip bėrimas, niežėjimas ar patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai.
Šis sąrašas neapima visų galimų šalutinių poveikių. Jei pastebite poveikį, kuris nepaminėtas aukščiau, susisiekite su gydytoju arba vaistininku.
Kreipkitės į gydytoją dėl medicininės konsultacijos apie šalutinį poveikį. Lietuvoje šalutinį poveikį galima pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.