Virusinis hepatitas yra sunki liga, kurią sukelia virusinės infekcijos, sukeliančios kepenų uždegimą, dėl kurio atsiranda randėjimas arba fibrozė kepenų audinyje. Uždegimas ir fibrozė gali sukelti kepenų cirozę ir padidinti kepenų vėžio riziką. Virusinis hepatitas yra užkrečiama liga, turinti daugybę sukėlėjų tipų. Tailande dažniausiai pasitaikantys hepatito virusai yra hepatitas A, B ir C.
Kas yra hepatitas A?
Hepatito A virusas yra virusinis agentas, galintis sukelti ūminį kepenų uždegimą, potencialiai sukeliantį ūminę kepenų žalą. Šis hepatito virusas perduodamas per maistą, užkrėstą virusu, arba tiesioginiu kontaktu su hepatito A viruso nešiotoju. Inkubacinis laikotarpis ir simptomų atsiradimas hepatito A atveju trunka maždaug mėnesį.
Kaip pasireiškia hepatitas A?
Dauguma žmonių, užsikrėtusių hepatito A virusu, dažnai nežino apie infekciją, nes dauguma nejaučia sunkių simptomų, o kai kurie gali neturėti simptomų. Tačiau simptominių asmenų atveju gali pasireikšti tokie požymiai kaip karščiavimas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas arba, kai kuriais atvejais, skausmas po dešiniuoju šonkauliu dėl kepenų patinimo ūminio hepatito metu. Asmenys, užsikrėtę hepatito A virusu, gali pasveikti turėdami stiprų imunitetą ir gerą bendrą sveikatos būklę. Simptomai paprastai nėra sunkūs, o karščiavimas praeina per savaitę po simptomų atsiradimo. Tačiau gali išsivystyti gelta po pirminių simptomų.
Atkreipkite dėmesį į sunkią infekciją.
Nors hepatito A pacientai paprastai patiria lengvą ligą, apie 1% pacientų gali patirti sunkius ir gyvybei pavojingus simptomus. Tai apima kūno ir kojų patinimus, pilvo pūtimą, mieguistumą, sumišimą ar nenormalų kraujavimą. Be to, virusas gali stimuliuoti imuninę sistemą, sukeldamas uždegimą kitose organuose, pavyzdžiui, kraujagyslių uždegimą ir miokarditą.
Kaip išvengti hepatito A?
Hepatitas A yra užkandamas per vakcinaciją. Nors Tailande nėra nacionalinės politikos dėl visuotinos hepatito A vakcinacijos, tam tikros grupės, dirbančios su ar dažnai kontaktuojančios su daugeliu žmonių, turėtų gauti vakciną. Šios grupės apima sveikatos priežiūros darbuotojus, vaikų priežiūros teikėjus ir tuos, kurie dirba vietose, kuriose yra didelė viruso plitimo rizika, pavyzdžiui, restoranuose ir vandens tiekimo įmonėse. Šie asmenys turėtų įvertinti savo imuniteto būklę ir gauti vakciną prieš hepatitą A, kad išvengtų užkrėtimo ir viruso plitimo kitiems.
Kas yra hepatitas B?
Hepatitas B yra užkrečiama liga, perduodama per kraują, gimdymo metu, dalijantis adatomis, tatuiruočių adatomis, auskarų vėrimo adatomis ir lytiniu keliu.
Kokie yra hepatito B infekcijos skirtumai suaugusiems ir vaikams?
Hepatito B infekcija skiriasi vaikų ir suaugusių pacientų atveju. Suaugusieji, turintys stipresnę imuninę sistemą, gali efektyviau pašalinti virusą nei vaikai, ypač naujagimiai, kurie užsikrečia virusu iš motinų, negalinčių jo pašalinti dėl nepakankamai išsivysčiusios imuninės sistemos. Hepatito B virusas gali išlikti jų organizme iki suaugusio amžiaus, sukeldamas lėtinę infekciją arba tampant viruso nešiotoju.
Hepatito B infekcija yra sunkesnė, nei gali atrodyti, nes ji kelia cirozės ir kepenų vėžio riziką.
Hepatito B viruso išlikimas kepenyse sukelia lėtinį kepenų uždegimą su randėjimu arba fibrozė ir padidina kepenų vėžio riziką.
Ar hepatito B nešiotojai platina virusą, tačiau patys nesijaučia pasekmių?
Yra klaidinga nuomonė, kad hepatito B viruso nešiotojai nesijaučia jokios žalos ar anomalijų. Šis įsitikinimas yra neteisingas. Hepatito B viruso pavojus slypi nuolatiniame kepenų uždegime, kuris gali sukelti cirozę ir padidinti kepenų vėžio riziką. Todėl, jei esate patvirtintas hepatito B viruso nešiotojas, būtina atlikti medicininį įvertinimą, kad būtų įvertinta kepenų būklė ir laiku atlikti kepenų vėžio tyrimai.
Kaip išvengti hepatito B?
Kadangi Tailande yra didelis lėtinio hepatito B infekcijos paplitimas, hepatito B vakcinacija nuo 1992 metų yra privaloma visiems naujagimiams. Vaikai, gimę po šios datos ir gavę vakciną tinkamu laiku, greičiausiai turės imunitetą hepatitui B. Tačiau tie, kurie nėra tikri dėl savo vakcinacijos būklės arba gimė prieš 1992 metus, turėtų pasitikrinti dėl hepatito B, kad sužinotų, ar jie yra imunitetą turintys, ar nešioja virusą, ir planuoti tinkamą priežiūrą arba gauti laiku vakciną.
Kas yra hepatitas C?
Hepatito C virusas (HCV) yra pagrindinė lėtinio hepatito priežastis, antra po hepatito B viruso ir alkoholio. HCV yra dar vienas virusas, sukeliantis lėtinį kepenų uždegimą, sukeliantis nuolatinę kepenų žalą, randėjimą ar fibrozę, ir laikui bėgant gali progresuoti į cirozę, padidindamas kepenų vėžio riziką. HCV perduodamas per kraują, tatuiruotėmis, adatos sužalojimus, dalijantis adatomis, kontaktu su užkrėstu krauju ir lytiniu būdu.
Kokie yra hepatito C simptomai?
HCV infekcijos ankstyvame etape infekcija gali nesukelti pastebimų simptomų. Tačiau atliekant įprastus sveikatos patikrinimus, gali būti nustatyti padidėjęs kepenų fermentų kiekis, rodantis uždegimą, prieš pasireiškiant simptomams. Kai pacientai jaučia simptomus, kepenys gali būti jau ženkliai pažeistos, pasireiškiančios gelta, nuovargiu, kojų patinimu, pilvo pūtimu, kraujavimo polinkiu, vėmimu krauju ir kitais kepenų cirozės požymiais.
Ar galima užsikrėsti hepatito C virusu per kraujo perpylimą?
Šiuo metu beveik neįmanoma užsikrėsti HCV per kraujo perpylimą, nes visi paaukoti kraujai yra kruopščiai tikrinami dėl hepatito C viruso. Tačiau asmenims, kurie gavo kraujo perpylimus prieš daugiau nei dešimt metų, kyla rizika užsikrėsti virusu.
Kaip išvengti hepatito C viruso?
Šiuo metu hepatito C virusui vakcinos nėra. Todėl geriausios prevencinės priemonės apima saugių elgesio praktikų laikymąsi, pavyzdžiui, vengti dalijimosi adatomis, kontakto su krauju ir laikytis saugaus sekso taisyklių. Hepatito C virusą galima užkirsti kelią keičiant gyvenimo būdą ir laikantis visuomenės sveikatos principų. Jei įmanoma, reguliariai atlikite sveikatos patikrinimus, kepenų funkcijos testus ir FibroScan testą, kad patikrintumėte riebalų kepenis ir fibrozę.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.